Takmer zo mňa urobil labilnú ženu! Nikdy som si nemyslela, že by sa mi to mohlo stať. Narcis – diagnóza…

Ako rozoznať narcisa – chorého človeka

Ako rozoznať narcisa – chorého človeka…

Takmer zo mňa urobil labilnú ženu! Nikdy som si nemyslela, že by sa to mohlo stať práve mne.

Vždy som verila, že pri svojej inteligencii takéhoto človeka – narcisa a manipulátora – rozpoznám a budem mať silu okamžite odísť. Odchod som odkladala 2 mesiace. Prečo? Nuž, lebo som verila, že môj „spasiteľský“ komplex zaberie a že môjho partnera dostanem z mizérie a zranení z minulosti.

5 mesiacov života s narcisom ako na húsenkovej dráhe…

Možno si poviete, že 5 mesiacov je NIČ. Ale. Za 5 mesiacov sa „môjmu narcisovi“ podarilo dostať ma totálne na lopatky – urobil zo mňa hysterku, labilnú ženu, ktorá začala veriť, že ozaj musí na sebe zapracovať, aby som ho nestratila a aby bol spokojný.

Chcem sa s vami podeliť. Prepáčte, že sa podpíšem iba krstným menom…

Robím to najmä preto, aby som ochránila mojich blízkych a tiež kvôli tomu, že pracujem s mládežou a mám obavy, ako by ma vnímali. Možno si poviete, že to nie je dobré – veď v živote sa dejú rôzne veci. Áno, súhlasím. Možno raz príde čas, keď odkryjem svoju identitu otvorene. Nateraz však chcem odovzdať moje pocity takto.

Myslím si, že narcisov je v spoločnosti čoraz viac (žiaľ, aj v politike) a možno môj príbeh pomôže mnohým ľuďom.

V tomto texte zhrniem niektoré typické znaky narcisa. Moja terapeutka mi na tých niekoľkých sedeniach, ktoré som absolvovala, potvrdila, že doslova ide o „narcistického manipulátora s asociálnou poruchou osobnosti“.

Ako rozoznať narcisa – chorého človeka?

Povenujem sa dnes trom základným fázam, ktoré vás istotne postretnú, keď začnete vzťah s narcisom.

  1. Fáza LOVEBOMBING a ilúzia

Spočiatku mi chodilo denne min. 10 správ, doslova ma zahŕňal vyznaniami lásky, a netuším ako, ale nejak som „vypla“ rozum a po rozchode s predošlým partnerom som bola dosť oslabená a postupne som uverila. Stále mi posielal darčeky a kvety. Po mesiaci vravel, že našiel tú pravú ženu a „nikdy v živote ma nestratí a neopustí“. Akosi som už aj ja začala veriť, že je to možno pravda. Podobných mužov predtým a také vyznania som nebrala vážne. A toto práve títo veľmi inteligentní manipulátori vedia – presvedčiť vás.

Okrem schopnosti ženu manipulovať je zjavná až prehnaná starostlivosť o seba – ale na druhej strane si protirečí s tým čo hovorí – „vyzerám otrasne, nechápem, čo ty na mne vidíš…“ Takýmito vyjadreniami si vyžaduje váš obdiv a uistenie, že je úžasný…

  1. Fáza HRA NA OBEŤ

Neustále som bola presviedčaná, že za všetko môžem ja alebo všetci ostatní. Jeho bývalé priateľky boli „všetky psychopatky“. Vety typu „reaguješ presne ako bývalá, keď ma podvádzala… atď. Všetci mu ublížili, jeho matka bola najhoršia na svete (veľmi príznačné pre manipulátorov – zlý a chorý vzťah s matkou!). Jeho sestra bola len „sprostá sliepka“ atď.

  1. Fáza – Mám pocit, že som blázon ja…

Ako vravia psychológovia, bola som „terčom jeho projekcie“. Nie ON, ale JA sa vulgárne vyjadrujem, ja som manipulátorka, ja som hysterka, žiarlivá, majetnícka atď. Všetko znaky jeho správania (okrem iného som bola neustále kontrolovaná a neskutočne bol žiarlivý!). Nakoniec tie hádky dopadali tak, že JA som mala potrebu sa hájiť, ospravedlňovať a túžbu „zmeniť sa“, aby som ho nestratila.

Až prišlo k žiadosti o ruku a snahu dostať ma celú preč… aj od mojich detí…

O tom ale nabudúce.

Adriana, už od narcisa oslobodená…

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Život s narcisom spoznala aj Zuzana

Otvorene o tom, ako sa jej podarilo zachrániť samú seba, si už pozrelo viac ako 45 000 ľudí. Pozrite si rozhovor a prípadne ho pošlite ďalej. Možno pomôže aj ďalším…

Všetky epizódy podcastu ODznova nájdete na našom YouTube kanáli ODznova: https://www.youtube.com/c/ODznova/videos
Ak chcete podporiť našu tvorbu, môžete tak urobiť zakúpením virtuálnej kávičky tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast
Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať