Domov / ZDRAVIE A KRÁSA / Jana Turanská: Ako prežiť život s vlastnými zubami, bez protéz, implantátov, kazov

Jana Turanská: Ako prežiť život s vlastnými zubami, bez protéz, implantátov, kazov

Ako prežiť život s vlastnými zubami bez protéz, implantátov, kazov? Cestu vám ukáže profesionálna dentálna hygiena. Problémom je, že chýba osveta. Profesionálnych a   adekvátne vzdelaných dentálnych hygieničiek máme málo. Napriek tomu, že na Slovensku sa tento odbor začal študovať krátko po páde socializmu, zažíva stále „ stredovek „. Panuje absolútna nevedomosť  a neinformovanosť väčšiny populácie ( často i tej odbornej ), o čo vlastne ide. Často býva podsúvaná  ako estetický , ba  až kozmetický výkon… „ dentálna hygienička vám tie zúbky tak lepšie vyleští, ja na to nemám čas“ , vravia pacientom mnohí stomatológovia, ako referenciu pacientovi.

Dentálna hygiena je o estetike – hlboký omyl!

Dentálna hygiena je vysoko liečebno preventívny výkon, ktorý lieči zápal závesného aparátu zuba (parodontitídu)  a odstraňovaním povlaku v nedostupných miestach ( ďasno, medzizubné plochy), správnou inštruktážou a motiváciou predchádza  vzniku ochorení v ústnej dutine a vedie k zachovaniu vlastných zubov po celý život. Vieme, že ochorenia zubov nie sú dedičné, ale sú vecou infekcie a vznikajú len v miestach dlhodobej stagnácie povlaku. V dnešnej dobe, pri súčasných vedomostiach a prostriedkoch  by  bezzubosť,  protézy, či iné náhrady zubov mohli byť minulosťou.

Opak je však pravdou.

Stomatologické ošetrenie je drahé, prevencia nefunguje a už i mladí ľudia chodia bezzubí. Treba začať konečne niečo robiť, aby sme sa z katastrofálnych  štatistík ( predposledná priečka v Európe) posunuli  k lepším výsledkom.

Čo teda profesionálna dentálna hygienička robí?

Zbavuje zuby a hlavne ďasná, nánosov zubného kameňa  ultrazvukom a  ručnými nástrojmi, ktorými sa robí hĺbkové čistenie. Pod týmito nánosmi zmineralizovaného povlaku sa  deje zápal, pretože  kameň tam vytvára ideálne podmienky pre život anaeróbnych baktérií. Tie produkujú toxíny, enzýmy, alergény a sírne plyny a k baktériám sa nedostane kyslík, ani žiadna protizápalová látka, či už z pasty,  gélu, či  ústnej vody. Ak nánosy  povlaku  a kameňa nie sú pravidelne odstraňované, zápal prejde hlbšie a začne rozpúšťať kosť a celý závesný aparát zuba  tzv. parodont.  Zápalové toxíny sa  dostávajú cievnymi kapilárami  do celého tela , oslabujú imunitný systém a často sú príčinou vzniku vážnych systémových ochorení- srdcovo cievnych, mozgových príhod, reumatologických ochorení, diabetu, kožných ochorení, osteoporózy, respiračných ochorení, ďalej bývajú príčinou predčasných pôrodov, či nedonosenosti plodu u tehotných žien.  Súčasťou dentálnej hygieny je i inštruktáž, ako čistiť účinnejšie a vybranie vhodných pomôcok na domácu starostlivosť.  Zubná kefka  nestačí.  Čistí iba 3 plôšky zuba a zub ich má 5, takže  kefka, či už mechanická, alebo elektrická, čistí zuby  len  na 50 percent.  Ak nepoužívame  zároveň denne i  medzizubné pomôcky, postupne vznikajú kazy, práve z kontaktných, bočných stien zubov.  Medzizubné kefky vyberá opäť dentálna hygienička, zmeraním priestoru medzi zubami po dôkladnom vyčistení.  Povlak totiž nejde vypláchnuť, treba ho mechanicky rozrušiť. Estetika zubov je v rámci výkonu dentálnej hygieničky iba bonusom a dosahuje sa záverečným leštením, prípadne pieskovaním.  Samotné pieskovanie zubný kameň neodstráni, dá preč iba sfarbenia  a pri výraznom zápale sa nepieskuje.

Asi toľko na začiatok. Máte otázky? Kontaktujte ma…
Jana TuranskáĎalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať…

...mohlo by vás zaujímať

Po 40ke sa vám starostlivosť o seba vráti niekoľkokrát

Po 40ke sa vám starostlivosť o seba vráti niekoľkokrát

Za celých šesť rokov na materskej boli prioritou deti, stavba domu, starostlivosť o rodinu a ja? Sama som sa posúvala na priečku č.152, kde mi už nezostával čas na šport, oddych a relax. Bola som presvedčená, že rodina ma potrebuje kedykoľvek si na to pomyslí. Omyl! Ale na to som prišla až neskôr a postupne.