fbpx

V živote nie je vždy všetko pekné a chrumkavé. Ale aj nemilé skúsenosti sú dar a môžu nás obohatiť…

Ako pracovať s energiou počas dňaČo majú spoločné SUPERčlovek a BEŽNÝ človek? Ako pracovať s energiou počas dňa?

Deň superčloveka…

Budík a ranné rituály nevyhnutné na prežitie cesty do práce mám za sebou. Z predstavy na cestu v rannej zápche aspoň nemám zápchu ja. Konečne v práci, v ktorej presne viem, čo ma čaká. A že to nebude nič dobré ani zábavné.

Už aby bol obed a nejaká zmena, lebo ma to tu picne.

Stále niekto niečo chce a keď nikto nič nechce, tak iba preto, že potom prídu všetci naraz. Konečne obed. Nie, že by to bol kulinársky zážitok, ale konečne mám pocit, že niekto urobil niečo aj pre mňa – teda do doby, kým za to nezaplatím a zas mi docvakne, že to robil pre peniaze a nie pre mňa. Kávička po obede je asi najvyššia úroveň relaxu, ktorý si vychutnávam – jasné, iba občas, lebo počas nej sa skoro vždy musí rozoberať politika a všetci, ktorí práve nie sú nablízku.

Ak ma niekto nenaserie, tak sa mi to pri tých rečiach podarí aj bez pričinenia niekoho iného.  Potom opäť zážitková cesta domov s niekoľkými zastávkami v obchodoch, kde je plno. Večer internety, sociálne siete a TV program. Už sa teším do postele, lebo keď spím, aspoň na to všetko nemyslím…

Podobný priebeh dní, ako je tento, počúvam v rôznych obmenách. Niektorí ho asi aj dôverne poznáte. Prežiť také náročné dni a možno ešte náročnejšie popoludnie môže iba Superčlovek. Superčlovek toho prežije veľa…

Bežný človek to má inak.

Bežný človek ide do práce s vďakou, že nejakú prácu má. Nemusí pracovať iba do výšky svojho platu a snaží sa zviditeľniť pridanou hodnotou pre spoločnosť, v ktorej pracuje. Vie žiť s tým, že nebude docenený. Teší sa, ak niekoho môže pochváliť, ak mu niekto dovolí pomôcť s nejakou činnosťou alebo sa na neho iba usmeje.  

Bežný človek vie, že ak ráno vstane a vonku bude pršať, nie je to dôvod byť mrzutý, lebo pršať bude tak či onak. Cíti vďaku za to, že sa zobudil, lebo nie každý má to šťastie. Tiež má šťastie, že nespal vonku v daždi a pri odchode z domu si môže vziať dáždnik.

Bežný človek netuší, čo všetko ho počas dňa stretne. A tak so zvedavosťou čaká na každý ďalší okamih, ktorý vníma ako príležitosť na ďalšie obohatenie. Rovnako ho obohacujú ľudia, a to bez ohľadu na skúsenosť, ktorú mu zanechajú.

Bežný človek nevie, od koho môže čo očakávať, ale vie, že nie vždy je všetko dobré, pekné a chrumkavé. Preto prijíma aj nemilé skúsenosti ako dar. Pripomenie mu to, že nie všetko a každý bude podľa jeho predstáv.

Čo majú BEŽNÝ človek a SUPERčlovek spoločné?

Je toho dosť!

  • Život – obaja žijú alebo aspoň prežívajú.
  • Energiu – jeden ju má, aby prežil to náročné a na iné mu neostáva. Druhý ju má tiež, ale môže z nej často rozdávať, pretože si „neuvedomuje“, že ju spotrebováva.
  • Čas – obaja majú rovnaký počet hodín, za ktorý ich mozog spracuje približne rovnaký počet myšlienok.

Tento text je o energii, ktorá je nevyhnutná na robenie zmeny k lepšiemu.

O energii sa dá písať veľmi veľa a z rôznych uhlov pohľadu. Tento prvý text som venoval téme Ako pracovať s energiou počas dňa. S energiou, ktorá nič nestojí, ale veľa dáva. Alebo, pri nesprávnom nastavení a používaní, veľa berie.

Ako ste nastavení vy? Čo vám počas dňa dáva energiu? Aké myšlienky? Podeľte sa s ostatnými a podporte sa navzájom.

Martin Vacho

zacniapokracuj@gmail.com

Máte na Martina Vacha otázku? Spýtajte sa…

Súhlasím so spracovaním údajov. Moja otázka a identita ostanú anonymné a prístupné iba redakcii

Mohlo by vás zaujímať