fbpx

Rýchlo schudnúť do plaviek nie je dobrý cieľ. Lepšie je kúpiť si väčšie plavky ako schudnúť rýchlo.

Ako schudnúť do plaviek s rozumomOdpovede prichádzajú, iba ak si kladieme otázky 

Kvalita života sa odvíja od zdravia, ktoré človek má. Kým zdravie slúži, často o svoje zdravie nedbáme. Zamýšľať sa zvyčajne začíname s prichádzajúcimi problémami, ktoré sa nás priamo dotýkajú.

Ak človek žije aktívnym životom, neznamená to zákonite, že žije zdravo. To isté platí aj o trendoch vo výžive.

Ako sa v tom orientovať bez potreby stať sa expertom? Za mojich 30 rokov skúseností v tom mám jasno a podelím sa o princípy, ktoré fungujú bez ohľadu na dobu.

V dnešnom príspevku to bude o nastavení cieľov. Prečo? Pretože ak chceme dosiahnuť niečo normálne, je potrebné si dať normálny cieľ a nie taký, ktorý sa nedá dosiahnuť alebo je v rozpore s našimi vyššími záujmami/hodnotami. Za najvyššiu hodnotu považujem zdravie a nevadí, ak to máte inak.

Napadla vám otázka, že čo sú normálne ciele a kto určuje ich „normálnosť“?

To je fajn. Hovorí o vás, že používate mozog a kritické myslenie je predpokladom aj pre prácu na sebe samom, ktorej máme určite každý dosť.

Príklad, čo nie sú správne zvolené ciele: 

Chcem schudnúť iba zo stehien (inej časti tela). Dôvodom, že tento cieľ nie je správny, je, že lokálne chudnutie nie je možné. Môžete sa však dať vylepšiť chirurgicky, ale to už ste v rukách chirurga a nie vo vlastných.

Chcem rýchlo schudnúť do plaviek. Je lepšie si kúpiť väčšie plavky ako schudnúť rýchlo. Ako schudnúť do plaviek s rozumom? Na „plavkovej“ postave sa pracuje priebežne – presne tak isto ako na tej, ktorú za „plavkovú“ nepovažujete. Ani k tej ste sa nedopracovali za 2 týždne.

Ako si teda nastaviť ciele?

Ideálne správnymi otázkami a hľadaním úprimných odpovedí. Ak by sme išli v duchu začatej témy chudnutia, otázky by mohli byť:  Čo naozaj chcem? Schudnúť.  

Prečo chcem schudnúť?

  • Aby som sa lepšie cítil/a.
  • Aby som bol/a so sebou viac spokojná/ý.
  • Zo zdravotných dôvodov.
  • Aby som bol/a dobrým vzorom svojim deťom.

Ak sú motivácie pozitívne, hľadáme aj pozitívne cesty.

Ak by boli dôvodom odpovede typu: Aby mi „Adam/Eva“ závidel/a! – nebudú to správne motivácie, aj keď môžu byť silnými. Takže najskôr treba hľadať pozitívnu motiváciu.

Druhou vecou je nájdenie cesty, ktorá bude dlhodobo udržateľná. Dočasné zmeny totiž so sebou prinášajú dočasné výsledky. V ďalšom príspevku sa budem venovať energii, ktorá je nevyhnutná pre každú zmenu k lepšiemu.

Martin Vacho

Autor je tréner

Máte na Martina Vacha otázku? Spýtajte sa…

Súhlasím so spracovaním údajov. Moja otázka a identita ostanú anonymné a prístupné iba redakcii

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať