„Ty si taký šikovný…“ – toto nie je pochvala, ale brzda. Ako chváliť ľudí, aby im to naozaj pomohlo?

Ako pochvaliť a čo je to pochvala procesuNie je pochvala ako pochvala

Počuli ste už o fixnom a rastovom nastavení mysle? Je to hit posledných rokov vo svete vzdelávania a výchovy. A je to ten hit, ktorý by mal hrať v každej domácnosti, na každom pracovisku. Veľmi verím, že sa stane evergreenom, pretože má veľkú silu meniť naše životy k lepšiemu.

Fixné nastavenie mysle hovorí, že inteligencia a úroveň výkonu je už daná a človek je úspešný, pretože má vrodený talent a schopnosti. Tento postoj sa posilňuje pochvalou osobe. „Ty si taký šikovný!“.

Fixné nastavenie mysle sa dá nazvať aj brzdové, pretože brzdí náš potenciál, zastavuje nás v raste.

Ľudia s fixným nastavením mysle sa boja robiť chyby, skúšať nové veci, kladú si nízke ciele, hrajú na istotu. Ak totiž veríme, že čo máme vo výbave, je dané a my s tým už veľa nenarobíme, stane sa z toho náš limit. Limit, ktorý sme dali sami sebe. Máme potrebu „pozichrovať“ status quo, opakovať, čo už vieme, ostávame v bezpečnej priemernosti. Neskúšame nič nové, chyby vnímame ako zlyhanie a dôkaz toho, že nie sme tým, za koho sme považovaní.

Fixné nastavenie vedie k potrebe neustále niečo dokazovať či obhajovať. Za sebavedomím fixného nastavenia mysle je prostá otázka: „Ak som niekým, keď uspejem, kto som, keď neuspejem?“

Rastové nastavenie mysle, naopak, hovorí, že inteligencia a výkon nie je fixná vlastnosť a môže byť zlepšovaná na základe práce na sebe.

Skúšaním, snahou, vylepšovaním môžu moje schopnosti rásť, potenciál sa rozvíjať. To, čo viem dnes, je len štartovacia čiara, z ktorej sa viem posúvať ďalej. Rastové nastavenie sa podporuje pochvalou na „proces“. „Páči sa mi, ako šikovne si to urobil.“

Tieto jednoduché presvedčenia riadia veľkú časť nášho života. Či už sme, alebo nie sme si vedomí toho, aké presvedčenie nás formuje, ovplyvňuje to. čo chceme, čo si dovolíme chcieť a či to nakoniec získame.

S týmto prevratným zistením prišla psychologička Carol Dwecková, stanfordská profesorka, ktorá viac ako 20 rokov skúmala, ako je to s naším talentom a inteligenciou. Či je to vec daná, vrodená a nemenná, alebo je možné talent a inteligenciu rozvinúť snahou a prácou na sebe. Jej vlastné presvedčenie na začiatku výskumu bolo, že je to dané, a teda výchovou či vzdelávaním len veľmi málo menné. Po rokoch práce a skúmania detí, ktoré sú v tom ešte veľmi tvárne, zistila presný opak.

Oveľa viac ako schopnosti a talent o tom rozhoduje náš prístup k nim.

Či sa na ne dívame ako na niečo dané, už hotové a nemenné, alebo ako nehotové, a teda tvárne.

V športe sa hovorí o rozdielovom hráčovi. V tomto prípade je rozdielový hráč to, akým spôsobom dávame pochvalu a prejavujeme uznanie. Ešte silnejší efekt to má pri kritike či výhrade.

Ako pochváliť a čo je to pochvala procesu?

Keď pochvalu stotožňujeme s osobou, „Ty si taký šikovný… Ty si taký dobrý… Ty si rodený rečník“, posilňujeme fixné nastavenie mysle. „A přitom taková blbost“, ako by povedala Simona Stašová.

Okrem iného tento typ pochvaly považujem za veľmi lenivý spôsob, ako vyjadriť ocenenie. Použijeme klišé, niečo veľmi generalizujúce, akoby nám ten človek ani nestál za trochu námahy, aby sme si všimli a pomenovali konkrétny aspekt, ktorý je na ňom zaujímavý, výnimočný.

Pochvalou na proces, naopak, posilňujeme rastové nastavenie mysle. „Proces“ znamená, že chválim spôsob, formu, ako niečo bolo urobené:

  • „Veľmi sa mi páči spôsob, ako sa prihováraš zákazníkom.“
  • „Perfektne si zladil farby, tá izba je teraz presvetlená.“ 
  • „Výborne si viedol tento rozhovor.“

 Deti, ktoré boli podporované pochvalou na “process”, neúspech neodradil. Ani ich nenapadlo, že sa im nedarí. Mysleli si, že sa niečo učia.

Čím je človek mladší, tým je tvárnejší, a teda efekt väčší. Nikdy však nie je neskoro prehodiť výhybku. Skúste to. Je to, akoby ste sa dotkli srdca toho druhého. A to robí divy.

Jana Bernaťáková

Autorka Janka Bernaťáková je change facilitátor a tímový kouč, podporuje ľudí v zmenách a pomáha uvoľniť tlak zo zmien. Je spoluzakladateľkou Beelong

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať