Ako zvládať psychiku počas korony
Janka Bernaťáková

Jana Bernaťáková: Sme v tom opäť!

Sme v tom opäť. Opatrenia a správy posledných dní nás posadili na horskú dráhu – šok, popretie, hnev, boj … Už to poznáme a aj tak, či možno práve preto, je to ešte ťažšie.

EMOČNÁ HOJDAČKA

Uznávaná psychiatrička Elisabeth Kübler-Rossová popísala model vysvetľujúci dynamiku negatívne vnímanej zmeny, keď ľudia čelia svojej vlastnej smrteľnosti alebo smrti blízkeho človeka. Daryl Conner rozpracoval tento model a identifikoval osem fáz, ktorými ľudia prechádzajú v priebehu negatívne vnímanej zmeny. Jeho emočná krivka zmeny hovorí o zmenách, ktoré sú mimo našej kontroly či rozhodnutia, ktoré sme si „neobjednali“ a dejú sa proti našej vôli.

Na začiatku príbehu je stabilita, status quo, čiže situácia ako ju poznáme, stav pred zmenou.

ŠOK

Prvotná reakcia na negatívnu zmenu je šok. V tej chvíli nie sme schopní nijakej akcie. Zmrzneme v pohybe alebo prepneme na automat.

POPIERANIE

Po úvodnom otrase prichádza odmietanie a popieranie. Je veľmi ťažké akceptovať novú nežiadúcu situáciu či informáciu.  Reagujeme odmietaním skutočnosti, hovoríme „To nemôže byť pravda“, To sa nemohlo stať mne“, „To bude omyl, určite to mysleli nejak inak“. „Určite….“.

V marci, po vyhlásení celoštátnej karantény som hovorila „to prejde, dva týždne budeme doma a ideme ďalej“. Odmietala som rušiť naplánované aktivity, klientov som presviedčala, že už koncom marca pokračujeme. Verila som, že na Veľkú noc budeme v Ríme a keby aj nie, tak najneskôr v máji cestujeme do Valdobbiadene. Výlet som zrušila až koncom apríla, tak dlho som nemohla uveriť, že sa nikam nejde.

Nepokračovali sme, výlety sa nekonali. A ja som sa nemohúco pozerala na to, ako všetka moja práca ide von komínom. V priebehu pár týždňov bol môj kalendár prázdny, nie na pár týždňov, na celý rok. Všetko zmazané. 

HNEV

Keď pochopíme, že popieraním problém nezmizne, nastupuje hnev. Reagujeme nepochopiteľným a nezdôvodniteľným hnevom na ostatných, bolesťou. Potrebujeme niekoho obviniť z toho ako sa cítime. Obviňujeme vládu, Číňanov, dovolenkárov alebo to schytá niekto z najbližších. V snahe ventilovať svoj hnev, nájdeme zástupný problém, cez ktorý uvoľníme tlak v sebe. Schytajú to deti, partner, predavačka, ktokoľvek kto je po ruke.

Často sa ventilácia hnevu deje pre nás bezpečným spôsobom. Napríklad spoločným nadávaním na vládu, na nezodpovedných ľudí, hejtovaním na facebooku. Na chvíľu sa nám možno uľaví, avšak nikam nás to neposunie.  V každom prípade je tu veľa negatívnych emócii a preto neberte reakcie druhého osobne. To čo vtedy zaznie nie je o vás.

A keď to nepustíme von, usadí sa hnev v tele. Mne sa hnev usadil v prieduškách, dlho ma trápil kašeľ. Nepomáhali kvapky, tinktúry, hnev odišiel až vtedy, ako som to pochopila a prijala, že ja sa fakt hnevám. Hnevala som sa na celý svet, na život, ktorý ma zastavil rozbehnutú na plnú rýchlosť.

Oveľa zdravší spôsob ako tým prejsť je POROZUMIEŤ. Porozumieť, čo sa aktuálne deje nám a čo naším blízkym. Kde sa nachádzame na emočnej krivke zmeny. Aby sme nevyčerpávali seba a svoje okolie zbytočnými snahami a nezmyselnými aktivitami. Toto nie je čas na riešenia a navrhovanie možností.

Potrebujeme mať pri sebe niekoho, kto nás vypočuje, bez hodnotenia a súdenia. Bez rád. Niekoho, kto nám umožní vyrozprávať sa z toho, nedusiť to v sebe. Ozvučiť drámu, ktorú prežívame vnútorne. Potrebujeme bez cenzúry vyjadriť svoje pocity. Pustiť to von. Nie však deštruktívne, ubližovaním druhým.

Niekedy je toho na našich blízkych už veľa. A možno sami tým prechádzajú rovnako ako my. Nevedia nám dať podporu, sami ju potrebujú.

Mne v tom čase pomohla podporná skupinka FEEL TOGETHER, ktorú vytvorila Nina Menkynová. Ninu môžete poznať aj z príspevkov pre Magazín 40 plus. To pozitívne čo korona priniesla je, že sa môžeme pripojiť on-line.

VYJEDNÁVANIE

Keď prehrmí búrka hnevu prichádza vyjednávanie. Nemôžeme dlho odmietať realitu, začneme skúšať ako to zmierniť, ako eliminovať alebo aspoň zjemniť dopady zmeny.

Sú situácie, kedy niečo dokážeme vyjednať, ako keď dcéra príde s oznámením, že je tehotná a odchádza zo školy. Skúšate jej to vyhovoriť, alebo aspoň nájsť kompromisné riešenie. Avšak v zmenách ako je korona pandémia je zóna nášho vplyvu veľmi malá.  Môžeme písať petície, apelovať, lobovať, organizovať iniciatívy. Môžeme, avšak treba byť pozorný k tomu, koľko energie nás to stojí a či nejdeme za hranice únosnosti.

DEPRESIA

Popieraním, hnevom a vyjednávaním sa emočne vyčerpáme. Ocitneme sa v tzv. slzavom údolí. Sme depresívni, frustrovaní, apatickí, rezignujeme. Strácame fyzickú aj emocionálnu energiu, nemáme o nič záujem. V tejto fáze naplno čelíme negatívnemu dopadu zmeny.

Zlá správa je, že nedá sa to preskočiť. Snaha o preskočenie či obídenie môže byť len ďalšou formou popierania. Vieme však pobyt v údolí zmierniť a zvládnuť bez veľkých tráum a ujmy na zdraví, fyzickom či  psychickom. V krajných prípadoch, pri veľkom až iracionálnom popieraní skutočnosti, môžu ľudia v tejto fáze uviaznuť dlhodobo.

Tu pomáha šetriaci mód. Pravidelnosť, denné rutiny, fungovanie v známych koľajach. Pravidelný spánkový a stravovací režim, pohyb, spoločnosť príjemných ľudí. Sústreďte sa na to, čo je TU A TERAZ a čo viete sami ovplyvniť. Plánujte len v horizonte, na ktorý dovidíte, venujte sa činnostiam, ktoré vám idú od ruky, kde máte dobrý pocit zo seba. Nepozerajte sa príliš von, čo robia iní, obmedzte rušivé vplyvy. Najmä sa to nesnažte prekonávať ešte väčšou aktivitou.

Netýrajte sa výčitkami, že by ste mali robiť to či ono. Je úplne v poriadku chvíľu ležať na chrbte. Ako v mori, keď ste unavení plávaním, ľahnete si na chrbát a necháte sa unášať vlnkami.

TESTOVANIE

Dobrá správa je, že nič netrvá večne. Príde signál, že je čas konať. Spoznáte to. Nemusíte ho každý deň vyčkávať, pozerať z okna, či už ide. Pocítite chuť konať. Po pobyte v slzavom údolí prichádza testovanie. Začíname hľadať spôsob, ako fungovať v zmenenej situácii, prehodnotíme svoje očakávania a možnosti v rámci novej skutočnosti. Pomaličky opäť získavame pocit kontroly nad tým, čo sa okolo nás deje. Krok za krokom berieme svoj život naspäť do svojich rúk.

Mne v takej chvíli pomáha opäť hovoriť. Hovoriť o mojich nápadoch, diskutovať a rozvíjať svoje myšlienky s pomocou druhých. Spoznávať nových ľudí, rozširovať si obzory. Prihlásiť sa na webinár, tréning v oblasti, ktorá ma zaujíma.  Vystrčiť hlavu zo svojej bubliny. Sledovať čo sa deje okolo. Spojiť sa s inými, spolu preskúmavať, aké iné možnosti tu sú.

Pre tých, ktorí ste na to podobne ponúkam Be{e}long opeľovaciu skupinku. Spoločne preskúmavame a podporujeme sa v hľadaní nových možností.

Riešenia nie sú na sklade, môžeme sa však oprieť jeden o druhého, pomôcť si vidieť iné možnosti, získať novú perspektívu, meniť uhol pohľadu. Je to dynamické, energetizujúce, uvoľňujúce.

Totiž keď sme do nejakej situácie príliš ponorení, prestávame vidieť jasne. Cyklíme sa v rovnakých úvahách, prichádzame k rovnakým záverom, nevidíme možnosti, ktoré vidia iní. Cyklus rovnakých úvah a záverov vysáva energiu, vťahuje nás do bludného kruhu.

Neostávajte v tom sami.

AKCEPTÁCIA

Emočná hojdačka sa dohojdá a my opäť cítime pevnú pôdu pod nohami, vstupujeme do „nového normálu“. Akceptácia zmeny neznamená, že sa nám to páči, ale že dokážeme existovať v novej situácii. Prijmeme realitu taká aká je a naučíme sa v tom fungovať.

Časom príde iná zmena, iná výzva. Pokiaľ tým raz prejdeme vedome, sme silnejší a odolnejší keď príde ďalšie tornádo. Vieme už čo robiť, ale aj čo nerobiť.

Ak vás zaujala niektorá z našich Be{e}long podporných aktivít, napíšte mi na jana@beelong.sk.

Be{e}long je Komunita a  Networking,  v budúcnosti aj fyzický priestor – Coworking. ,  dizajnovaný pre špecifickú cieľovú skupinu žien vo veku  35+.  Naším cieľom je vytvárať priestor. Pre prepájanie, spoluprácu, podporu.

Autorka:

Janka Bernaťáková je change facilitátor a tímový kouč, podporuje ľudí v zmenách a pomáha uvoľniť tlak zo zmien.

Pripravujeme Be{e}long podcast – upútavka, o čom bude je tu:

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať