Ako najlepšie pomôcť svojim blízkym, keď našu pomoc odmietajú? Jednoducho: NEPOMÁHANÍM

Ako môžem pomôcť svojmu blízkemuAko najlepšie pomôcť svojim blízkym, keď moju pomoc odmietajú?

Takúto otázku som dostala nedávno od jednej panej, ktorá veľmi túžila pomôcť svojmu dobrému známemu, ktorý sa nachádzal v ťažkej životnej situácii. Hrozilo mu väzenie kvôli nejakej bitke, zároveň prišiel o prácu, bývanie a aj o rodinu.

Aj pred touto udalosťou žil tzv. zo dňa na deň, bez plánov, bez úspor a snov. Nedokázal sa venovať svojim koníčkom, ale radšej po práci popíjal alkohol a tvrdil, že na koníčky nemá čas a vôbec, čímkoľvek ho chcela pani inšpirovať, o nič nejavil záujem.

Pani bola dosť zúfalá a chcela poradiť, ako ho má vytrhnúť z tejto letargie.

Bola odhodlaná ho motivovať, aby si vytýčil aspoň nejakú cestu životom, lebo vraj je to inak v jadre veľmi dobrý a šikovný človek, ale úplne bezradný a nevie, čo si so životom počať.

Myslím, že takéto otázky ohľadom pomoci svojim blízkym máme každý v sebe. A to ani nemusí ísť až o takúto ťažkú situáciu. Často stačí aj malý problém našich blízkych, a už sa začneme trápiť a hľadať či poskytovať im pomoc.

Ale ako najlepšie pomôcť svojim blízkym, keď našu pomoc odmietajú? Jednoducho: NEPOMÁHANÍM

Odpoveď veľmi jednoduchá, jej vykonanie je však často extrémne ťažké.

Verte, že ten najlepší spôsob, ako môžeme skutočne pomôcť, je úplne sa prestať snažiť pomáhať.

Treba ich len plne pochopiť, čo sa im deje.

Ak totiž pomoc odmietajú, pravdepodobne nie sú ešte na ňu pripravení, potrebujú čas, aby sa v nich samých niečo spracovalo, prebolelo, aby niečo pochopili a prijali.

Majú v sebe niečo, čo si ešte neuvedomujú alebo, lepšie povedané, nechcú uvedomiť ani vidieť. Zo strachu, že by to mohlo príšerne bolieť.

Pokiaľ im to vynesieme príliš skoro na svetlo, odmietnu nás a pravdepodobne svoj vnútorný nepokoj obrátia voči nám. A to preto, lebo sme presne pomenovali to, čo oni ešte nedokážu vidieť a chápať, nemajú na to v tej chvíli dostatočnú vnútornú výbavu, aby to ustáli a aby ich to nezlomilo.

Nachádzajú sa v určitom štádiu ich vývojového procesu, a my vlastne ani nemáme právo doň vstupovať.

Ak totiž vstúpime do tohto ich procesu príliš skoro, môžeme im dokonca ublížiť. Prerušíme to prirodzené dozrievanie ich vnútorného nastavenia a je viac než pravdepodobné, že ich sám život do takejto situácie znova o niečo neskôr vráti, aby si „doprežívali“ to, z čoho sme ich my nasilu vytrhli.

Navyše, našim zásahom ich okradneme o vzácnu príležitosť otestovať si ich vlastné sily a upevniť sebahodnotu. Vlastne im ukradneme možnosť robiť tie dobré užitočné chyby a zistiť, ktoré z ich vlastných rozhodnutí sú správne a ktoré nie.

Nenadarmo sa hovorí, že keď chceš blízkym zničiť život, odstraňuj im z cesty všetky prekážky.

Oni pre niečo v tom probléme totižto potrebujú byť, oni sa tam potrebujú niečo dôležité pre ich život naučiť.

V skutočnosti naše trápenie je, priznajme si, vlastne o tom, že ak budú naši blízki mať problém, to MY máme ten príšerný strach o to, že to nezvládneme. Že to MY sa budeme trápiť s nimi, či namiesto nich, a to MY SAMI nebudeme vedieť spracovať ich smútok a nešťastie. Preto sa krvopotne za každú cenu snažíme za nich riešiť a preberať zodpovednosť.

A ako teda pomôcť tým „NEPOMÁHANÍM“?

Jednoducho tu len BYŤ. Existovať pri nich ako tichý nenápadný pozorovateľ, ktorý vyžaruje zo seba: „Vieš, že som tu pre teba v ktorýkoľvek okamih, keď ma budeš potrebovať!“

A oni, keď dozrejú do štádia, kedy pomoc budú schopní prijať a bude mať pre nich samotných zmysel, okamžite budú vedieť, kam sa obrátiť. A verte, oni to potom radi urobia. Vtedy my budeme pripravení, presne v ten správny moment, keď to bude ozaj treba.

A čím viac máme svojich blízkych radi, tým viac im musíme dopriať tú slobodu v riešení ich problémov a dať im priestor a čas porozumieť samým sebe. Nezasahovať do vývojovej etapy ich vnútorného rastu a nájdenia svojej hodnoty.

Pomôcť môžeme, keď nadíde správny čas. Ale až keď sa tak oni sami rozhodnú.

Autorka je motivačná koučka  –   www.monikapistelakova.sk   

Korektúry textu – Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať