fbpx

Ak ste si už vymontovali žiarovky, naučte sa šetriť aj v kuchyni. Návod dáva priamo ministerstvo!

Ak ste si už vymontovali žiarovky, naučte sa ako šetriť energie v kuchyni!

Návod – Ako šetriť energie v kuchyni – dáva priamo Ministerstvo hospodárstva!

“Najlacnejšia energia je tá nespotrebovaná, pretože ju nemusíme ani vyrobiť,” hovorí štátny tajomník Karol Galek.

A pokračuje…

„V tejto ťažkej dobe, kedy ruská agresia prudko zdvihla ceny energií, a tým nepriamo zdraželi aj ďalšie položky v rodinnom rozpočte, každé ušetrené euro sa počíta. Napríklad v kuchyni môžeme ušetriť pri varení, pečení, ale aj odkladaní vecí do chladničky a mrazničky. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví prišiel so zaujímavými detailami, ako konkrétne vie šetriť energiami každý z nás. Pozrite si prehľad nižšie…“ vyzýva ministerstvo.
To, že energie stúpli a je okolo nich trma-vrma už pár mesiacov, o tom teraz pomlčme. Poďme na tie tipy. Aj s vylepšeniami…

Tip na šetrenie číslo 1 – aj s vylepšením:

„Vypnite varenie a jedlo dokončite nahromadeným teplom pod pokrievkou!“ Tak toto je tip hodný mysliteľa. Asi musela prísť kríza, aby sa na to prišlo.

Ja by som odporúčala ešte jedno radikálne vylepšenie. Keď na sporáku vypnete plyn či elektrinu, zoberte paplón a hrniec doň zamotajte. Je totiž dokázané, že pod paplónom sa udrží teplo oveľa dlhšie. Svoje o tom vie každá gazdinka, ktorá konzervuje ovocie alebo zeleninu. Ak varíte viac jedál a máte doma iba jeden paplón, zazvoňte u susedov. Kedysi bolo bežné, že si susedia viac pomáhali. Je fajn sa k tomu vrátiť.

A ešte niečo. Dbajte na to, aby bol hrniec zvonku čistý – niekedy jedlo vykypí a hrniec ostane špinavý! Bolo by nemiestne nechať to tak, hlavne ak idete použiť ten susedov paplón. Nech nepríde k zbytočnej hádke… Budovať komunitu a susedské vzťahy je dôležité na prežitie.

Tip na šetrenie číslo 2 – aj tu s možnosťou zlepšenia:

„Dvere rúry na pečenie majte zatvorené, ohrievajte viac jedál naraz.“ Keď som čítala tento TIP, tak som neverila vlastným očiam. Akože, ešte som nevidela, aby niekto ohrieval jedlo s otvorenými dverami. Trik teda asi spočíva v tom, že dáte do rúry viac jedál naraz. Toto by podľa mňa asi nenapadlo nikomu. Fakt výrazne dobrý tip. Ešte, že máme toľko ľudí na ministerstve. A sú dobre platení, pretože takýto TIP, to chce prudké zamyslenie, pri ktorom sa možno parí z hlavy. Bohvie, možno pri tom vzniká aj energia. Veru by ju mohli začať zbierať… Nech z tých hláv, ktoré platíme, aspoň niečo je…

Tip na šetrenie číslo 3 – bez vylepšenia – tento je dokonalý!

„Námraza zvyšuje spotrebu. Nenechávajte dvere dlho otvorené.“ Tu niet čo dodať. Dokonalý tip úradníka, ktorý sa istotne rodil dlho (ten tip, nie úradník…). A možno sa mu tiež parilo z hlavy a vznikla ďalšia energia. Priam výboj!

Tip číslo 4 – z mojej hlavy – šetrite na kúrení – vlastným dychom a prdom!

Spomeňte si na časy, keď ste boli malí. Spravte si doma bunker. Použite deky, paplóny (ak práve pod paplónom dokončujete obed v hrnci, tak, holt, smola…). Zožeňte si deky.

Vojdite do bunkra.

Čím menší bunker, tým lepší z hľadiska potreby kúrenia a hospodárenia s dychom. Ak pridáte aj prdy, bude to rýchlejšie. Tu ponúkam špeciálny tip: predtým, ako pôjdete do bunkra, dajte si fazuľu. Má to niekoľko výhod. Je (zatiaľ) lacná a keď ju vopred namočíte, nemusíte ju dlho variť … šetríte energie a budete mať aj bielkoviny. A neskôr v bunkri aj rýchlejšie teplo… Čo tam po smrade. Človek si za posledné roky zvykol aj na iné hlúposti. Toto bude malina…

Záver: 

Viem, že úroveň školstva je mizerná. Veľa úradníkov získalo tituly – vieme ako. Na úrady sa takto pravdepodobne dostali ľudia, ktorí boli zvyknutí kdečo falšovať alebo si dávať robiť práce niekomu na objednávku. Zrazu, keď sa stretli na úrade hlavy vyštudované (na papieri), nieto od koho brať skutočné rozumy. Čiže máme tam početné skupinky múdrych hláv (papierovo). A takto vznikajú aj podobné nápady.

Nuž a čo s tým môžeme urobiť?

  • Rady?
  • Tipy?
  • Návrhy?

Zatiaľ by stačilo, ak sa nad týmto celým zamyslíme. Všetci. Bez ohľadu na covidový či iný status. Zdá sa mi totiž, že zachrániť nás od podobných politikov môže v budúcnosti spájanie a spoločný postup. Hádok medzi ľuďmi bolo dosť. A zaťiaľ vyhrávajú politici, platení z našich peňazí.

Martina Valachová

Zdroj obrázkov: FB MHSR

Mohlo by vás zaujímať