fbpx

Ak oči nespolupracujú, prichádzame o časť zrakového vnímania – častá príčina zlých študijných výsledkov v škole

Ak oči nespolupracujú, prichádzame o časť zrakového vnímania – častá príčina zlých študijných výsledkov v škole…

Náš zrak je dnes viac než kedykoľvek predtým vystavený obrovskej záťaži. Nedostatok slnka, málo pohybu na čerstvom vzduchu, nevhodná strava a v neposlednom rade množstvo času stráveného pred obrazovkami televízorov, počítačov či mobilov si vyberá daň v podobe rôznych zrakových problémov už u malých detí.

Aby sa zrak vyvíjal správne, oči potrebujú dostatok prirodzeného slnečného svetla a rovnako dostatok odpočinku v podobe tmy. Zdravé oči sledujú pohybujúce sa objekty, striedajú pohľady na blízko a do diaľky – jednoducho, sú v neustálom pohybe.

Zraková ostrosť je len jednou časťou dobrého videnia.

Ak je obraz rozmazaný, príčinou môže byť príliš dlhá očná guľa (krátkozrakosť) alebo je, naopak, príliš krátka (ďalekozrakosť), prípadne má nerovnomerne zakrivený povrch (astigmatizmus).

To, že vidíme ostro jedným či druhým okom, ešte neznamená, že vidíme dobre. Pretože ak oči nespolupracujú, prichádzame o veľmi dôležitú časť zrakového vnímania – trojrozmerné, priestorové videnie, t. j. svet je plochý, strácame odhad vzdialenosti, nedokážeme vnímať hĺbku, orientácia v priestore je sťažená a náročné môže byť aj čítanie, učenie sa či koncentrácia. Práve to môže byť príčinou zlých študijných výsledkov v škole.

Tak som teda napísala ďalšiu knihu.

Básničky pre zdravé očká – je venovaná deťom a možno vás zaujme. Práve som totiž spustila aj predpredaj…

Kniha je rozdelená do dvoch častí.

Prvá časť obsahuje básničky, ktoré opisujú konkrétne aktivity na stimuláciu zraku.

Sú doplnené plnofarebnými ilustráciami, ktoré naznačujú, o čo v danej aktivite ide. Ilustrácie sú robené spôsobom, ktorý v deťoch evokuje čosi čarovné, magické, čo podporuje rozvoj ich fantázie. Pamäť a predstavivosť sú úzko spojené s tým, ako vidíme, preto je rozvíjanie predstavivosti dôležitou súčasťou prirodzeného zlepšovania zraku.

Druhá časť je určená pre rodičov/učiteľov.

Obsahuje inštrukcie, ako jednotlivé aktivity vykonávať, aké pomôcky použiť, resp. ako si ich jednoducho vyrobiť.

Kniha je vhodná pre deti od troch rokov. Aktivity v nej uvedené však môžu praktizovať nielen deti, ale aj dospelí, bez rozdielu veku. K písaniu ma inšpirovala iná detská knižka – Moji zeleninkoví kamaráti, ktorá prostredníctvom jednoduchých básničiek a milých ilustrácií motivuje malé deti jesť zeleninu.

Prišiel nápad, že niečo podobné by som mohla vytvoriť aj ja. Prostredníctvom básničiek inšpirovať deti k tomu, aby sa naučili, ako svoje očká používať správne a ako ich stimulovať. O názve som dlho neuvažovala. Od začiatku to boli Básničky pre zdravé očká.

A tak som začala veršovať. V priebehu nasledujúcich 3 – 4 mesiacov vzniklo 15 básničiek, z ktorých každá opisovala konkrétnu aktivitu na zrakovú stimuláciu.

Bol máj 2018. Svoju myšlienku som zverejnila na Facebooku a vzápätí na to sa mi ozvala jedna známa, že mi veľmi rada knižku ilustruje. Bolo to ako znamenie ZHORA. Začali sme obe s veľkým nadšením. Lenže veci niekedy nejdú tak, ako by sme chceli, a prvotné nadšenie na oboch stranách postupne vyprchalo. Po roku sme spoluprácu ukončili. Bola som opäť na začiatku.

Rozhodla som sa teda, že to skúsim sama. A hoci sa moje obrázky ľuďom páčili, predsa len som mala pocit, že by to mal vziať do rúk profesionál. Uplynul ďalší rok a pol a ja som už začínala mať pocit, že sa mi to hádam nikdy nepodarí.

Bol november 2020.

Riadením osudu sa ku mne dostal kontakt na mladého šikovného ilustrátora, ktorý sa podujal na ilustrovanie mojej knižky. Kým však reálne začal pracovať na ilustráciách, uplynuli ďalšie 4 mesiace. Medzitým sa zamestnal a na moje ilustrácie mu zostával čas len po večeroch alebo cez víkendy. A tak mi neostávalo nič iné, len sa obrniť trpezlivosťou a čakať. Počas tohto obdobia som napísala a vydala ďalšiu knihu Neobyčajný zá(ZRAK) a dokonca som ju stihla vydať aj v anglickej verzii ako e-book.

Čo sa týka detskej knihy, vznikli ešte dve ďalšie básničky a prehodnotila som aj pôvodný zámer, že v knižke budú maľovanky a iné úlohy, ktoré podporujú zrakovú stimuláciu. Vypustila som ich. Predsa len, mala som pocit, že by sa knižka takýmto spôsobom znehodnotila. Okrem toho ma moja dlhoročná priateľka Karolína, grafička a jazyková korektorka v slovenskom i českom jazyku, presvedčila, aby sme rovno urobili aj českú verziu. Prebásnila to doslova rozprávkovo.

Ani záverečná fáza neprebiehala úplne hladko.

Tesne pred termínom tlače sme celá rodina ochoreli a dokonca aj Karolína, s ktorou som komunikovala len cez web. Išli sme doslova na doraz. Dokonca zaúradovali aj nejakí počítačoví škriatkovia, ktorí sa nám úplne na záver snažili sabotovať konečný výsledok. Našťastie, všetko sme zvládli a teraz už len čakáme na hmatateľnú podobu našej 4-ročnej snahy.

Niektoré veci, jednoducho, potrebujú čas.

Možno preto, aby výsledná podoba našej snahy bola lepšia, dokonalejšia.

A možno preto, aby sme sa cvičili v trpezlivosti, vytrvalosti a pokore?

Ktovie.

Knihu si môžete kúpiť v predpredaji aj s venovaním do 21.6.2022 tu: https://www.provitalis.sk/knihy/5

BÁSNIČKY PRE ZDRAVÉ OČKÁ

Pripravila: Ing. Daniela Maťuchová  – ProVitalis – www.provitalis.sk

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať