Zostala doma s manželom pripútaným na lôžko. Mária Zaňátová: Byť a zostať spolu v dobrom aj zlom.

Zostať spolu v dobrom aj zlom

S Majkou Zaňátovou som sa zoznámila na dovolenke v Taliansku. S veselou čiernovláskou sme mali spoločné témy, v ktorých sme uvažovali o živote, láske aj našich snoch. Kontakt sme neprerušili ani po rokoch od nášho letného stretnutia. Sedávali sme občas na kávičke alebo sa prechádzali mestom.

Jedného dňa mi Majka oznámila, že sa naše posedenia pri káve obmedzia. Zoznámila sa so sympatickým mužom žijúcim v Taliansku a rozhodla sa s ním žiť.

Po niekoľkých rokoch ich spoločného šťastného života sa Majka ozvala so správou, že nastalo u nich ťažšie obdobie. Jej manželovi zistili vážne srdcové ochorenie. Na odporúčanie lekárov mal zmeniť povolanie, ktoré bolo fyzicky náročné.

Ale je to také jednoduché?

Zmeniť prácu, ktorá vás živí, v zrelom veku a ste v nej profesionál?

O nejaký čas sa Majka ozvala s informáciou, že manžel je hospitalizovaný v nemocnici a jeho stav je vážny.

Dnes otvorím dvere do života veselej, silnej a obetavej ženy – Majky.

Zostala si doma s manželom pripútaným na lôžko. Ako zvládate situáciu, v ktorej ste sa ocitli?

 Nuž, ľahké to nie je psychicky ani fyzicky. Manžel bol z dôvodu silnej mozgovej mŕtvice hospitalizovaný v nemocnici. Absolvovali sme mnoho lekárskych vyšetrení a rehabilitačných úkonov. Jeho stav sa časom zlepšil a on sa mohol pohybovať za pomoci invalidného vozíčka. Po nejakom čase nám lekári oznámili nepríjemnú správu, že u manžela našli neoperovateľný nádor na mozgu. Myslela som si, že už nič horšie nemôže byť.

Avšak pred časom sa mu v nemocnici dvakrát zastavilo srdce. Zostala som preto doma na tzv. ošetrovnom a starám sa o manžela, ktorý zostal pripútaný na lôžko. Pracujem ako obchodná manažérka zahraničného trhu. Manžel poberá invalidný dôchodok, ale nič extra to nie je. Keďže je ležiaci, boli sme nútení si vybaviť aj opatrovateľku, lebo sama by som to nezvládala.

Si zdravá žena v aktívnom veku. Ako sa udržuješ v psychickej a fyzickej kondícii, ktorú, predpokladám, musíš mať v starostlivosti o manžela?

Času mám pre seba naozaj veľmi málo. Psychicky sa držím vďaka mojej veselej povahe – zdedenej po mojom ockovi, ktorý mi už dva roky chýba…

zostať spolu v dobrom aj zlom Benátky

Pohľad na mladého bezmocného človeka vie citovo zasiahnuť aj profesionála. Čo alebo kto je pre vás najväčšou oporou?

Je to naozaj veľmi ťažké, ako pre mňa, tak aj preňho. Je ešte relatívne mladý, má päťdesiatpäť rokov. Momentálne nám dáva silu naše presvedčenie – viera. Pomoc sa nám dostáva aj od spoločných priateľov, ktorí sú aj z Čiech a Slovenska. Sme si navzájom oporou a držíme spolu, čo je naozaj krásna vec.

Ako ovplyvnila manželova choroba tvoj život a nájdu sa predsa len radosti v tvojom dni?

Ale áno, nájdu sa aj radosti. S manželom sme sa zosobášili už ako relatívne starší, a vždy sme sa spolu vedeli smiať. A aj v situácii, v ktorej sme sa ocitli, sa vždy nájdu chvíle, kedy sa smejeme.

zostať spolu v dobrom aj zlom

Čím je zaujímavé miesto, kde žiješ?

Žijeme iba dvadsať kilometrov od Benátok, ktoré považujem za veľmi zaujímavé. Ak mi to čas dovolí, navštevujeme s mojou talianskou kamarátkou aj také zákutia, ktoré turisti nepoznajú. V období, keď bol manžel v nemocnici na jednom z Benátskych ostrovov, som si vychutnala prechádzky po lagúne.

A tvoje krédo?

Myslím si, že v dnešnej dobe chýba ľuďom pokora. Snažím sa pomáhať blízkemu a žiť v pokore tak, ako mi to odovzdali moji rodičia.

Tak ešte veľa sily na tvojej ceste životom, Majka…

S Majkou sa zhovárala Zuzana Balašovová Donátová

O krátke postrehy z hospicu sa delím s verejnosťou v knihe Za dverami liečebne, ktorú nájdete už aj v kníhkupectvách na Slovensku.

 

Korektúry textu Zostať spolu v dobrom aj zlom: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať