Zmeniť si pohlavie na počkanie? Stačí vyhlásenie? A bude to platiť aj pri prípadnej mobilizácii?

Zmeniť si pohlavie na počkanie? Stačí vyhlásenie? A bude to platiť aj pri mobilizácii?

Odborná komisia na ministerstve zdravotníctva tesnou väčšinou schválila štandardný liečebno-diagnostický postup, ktorý umožňuje zmenu pohlavia aj bez nutnosti podstúpenia chirurgického zákroku. Dokument bol pretlačený, hoci viacerí aktéri o ňom mali vážne pochybnosti.

V piatok 3. februára odobrila Komisia pre schvaľovanie štandardov liečebných postupov Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Za dokument podľa informácií Štandardu hlasovalo dvanásť členov komisie. Desať ďalších bolo proti alebo sa zdržalo.

Ide o pomerne neštandardnú situáciu, pretože podobné dokumenty sa väčšinou schvaľujú širokým konsenzom.

Tento dokument by umožnil úradnú zmenu pohlavia aj bez nutnosti podstúpenia chirurgického zákroku. V dôsledku toho by mohli muži rodiť, vstupovať do ženských šatní či toaliet alebo byť umiestňovaní do ženských väzníc. Hoci ide o veľmi závažný zásah do spoločnosti, dokument schválili na ministerstve zdravotníctva v tichosti a bez širokej celospoločenskej diskusie.

Informuje o tom denník Štandard. Celý článok tu: https://standard.sk/316775/u-lengvarskeho-opat-schvalili-dokument-umoznujuci-zmenu-pohlavia-aj-bez-chirurgickeho-zakroku/

Ja by som chcela dodať iba otázku…

Pamätáte si reklamu jednej banky, ktorá končila otázkou: „To už tu nikto nič negarantuje?“ Korpulentná pani mala pri kladení otázky udivený výraz tváre a na očiach plátky uhorky. Vtipné to  bolo. Reklama, ktorú si pamätám. A pamätať budem. Tak presne táto veta z reklamy mi napadla dnes, keď som zbadala ten titulok. To už tu nikto nič negarantuje?

Premýšľajme…

Okrem toho, ako to bude  v praktickom živote, mi napadlo, že ako to bude v prípade mobilizácie? Lebo ženy na vojnu nerukujú. Bude stačiť vyhlásenie? A len tak? Alebo u notára? Ďalšie otázky, ako použiť pisoár, keď mám telo ženy a cítim sa ako muž? Nuž…

Martina Valachová

P.S: Musela som… Nedalo mi. Cisár je nahý…

Mohlo by vás zaujímať