Pripadám si ako NULA. Už keď to vyzerá, že získam prácu, zrazu sa to zvrtne…

Pripadám si ako NULA. Už keď to vyzerá, že získam prácu, zrazu sa to zvrtne…

Marcelku som spoznala nedávno. Zúčastnila sa nášho podujatia v Tatrách, a sem-tam si napíšeme, ako sa jej darí. Snaží sa získať prácu, ale dejú sa jej zvláštne veci. „Získam prácu?“ Pýta sa Marcelka denne.Už keď to vyzerá, že sa práca našla, zrazu je všetko inak. Dovoľte nám podeliť sa o Marcelkin príbeh. Ak si riadky prečíta niekto, kto hľadá spoľahlivého zamestnanca, možno sa práca pre Marcelku nájde…

Marcelka, povedz, aké to je hľadať si prácu po 40-ke? Aké máš skúsenosti?

Musím povedať, že mimoriadne náročné a ubíjajúce. Pripadám si ako NULA. Človek je v najlepších rokoch, mal by mať tú najvyššiu hodnotu, no opak je pravdou. Z mojej strany absolútne nepochopiteľné a frustrujúce. Už to trvá niečo vyše roka.

Ktorá z príhod pri hľadaní práce sa ti javila najbizarnejšia?

Bolo ich viac…(smutný úsmev). Hľadám prácu prioritne v školstve ako vychovávateľka, keďže táto práca ma mimoriadne napĺňa, avšak nemám ešte veľa skúseností. A toto, žiaľ, považujem za jeden z niekoľkých handicapov, vďaka ktorým sa mi nedarí, a nikto mi pravdu nepovie, tak len tápem a domýšľam si. Druhou nevýhodou môže byť, že som ZŤP a invalidná dôchodkyňa.

Na poslednom pohovore, minulý piatok, som už radšej dopredu na to upozornila, tvrdili, že to nie je problém, no uvidíme, aká bude realita. Mala by som sa dozvedieť 19. decembra. Tak sme sa dohodli. Potom by to bolo od januára aktuálne.

Cestou z pohovoru

V jednej škole mi dali výbornú ponuku, chceli iba na 75 % úväzok, pracovala by som len 3 dni v týždni. Neozvali sa. Neskôr som sa teda pripomenula a pani riaditeľka mi vraví: „No je nám ľúto, vybrali sme mladšiu a perspektívnejšiu.“ To ma pobavilo.

Tak ja, s entuziazmom a nadšením, túžim pracovať, bez vlastných záväzkov, s perspektívou robiť cca ďalších 20 rokov, ja nie som pre nich perspektívna…

No najbizarnejšia príhoda sa stala pred 2 týždňami. 25. novembra som bola na pohovore opäť v jednej z bratislavských škôl, mala som výborný pohovor, dlhý, pani zástupkyňa bola veľmi milá, neskôr ma zoznámila aj s vedúcou ŠKD. Dali mi hneď zložku dokladov, ktoré bolo treba vypísať, medzi nimi aj potvrdenie od lekárky. Všetko som vybavila a už v pondelok popoludní som ich bola odovzdať s tým, že mi aj potvrdenie preplatia. 25 eur.

A keď máš 110 eur na mesiac po zaplatení šekov, tak ti to sakramentsky chýba.

Boli sme dohodnutí, že 1. decembra prídem do práce o 9:20 hod. Prebehne úvodné zoznámenie, školenie BOZP , potom so žiakmi a tak. Mimoriadne som sa tešila. Doma som už rok. Už som bola na ceste z domu a zrazu mi zavolala pani zástupkyňa, že je jej to ľúto, ale nemôžem nastúpiť, lebo deň predtým, 30. novembra, písala zamestnankyňa, ktorá je na materskej dovolenke, že v januári nastúpi, tak mňa nemôžu zamestnať!!!

To kto tomuto uverí?! Ja určite nie!

Ale nič iné mi neostalo, ako znova sklopiť uši a zrak, ako sa vraví, a vrátili mi všetky papiere. Samozrejme, aj s poznámkou dátumu nástupu. Ešte podozrivejšia bola výhovorka, že toho 30. novembra mala toho veľa, tak mi nemala čas zavolať. Na toto asi tak skoro nezabudnem… Respektíve NIKDY.

Ako sa cítiš a kde berieš silu nevzdať sa?

Po každom neúspechu sa cítim veľmi zle, čím je tých neúspechov viac, tým je to horšie. Avšak určite cítim, na druhej strane, obrovskú silu, aby som to všetko prekonala. Je to zaiste viera v Boha, i keď takúto ťažkú situáciu som naozaj ešte nezažila a je mi veľakrát smutno, že, ako sa vraví, Boh neodpovedá.

Potom je nejaký príbeh, napríklad v Siedmom nebi, a stále dokážem mať výčitky, že veď iní sú na tom ešte horšie. Ja som však už naozaj mnohokrát na pokraji síl. Aj vďaka môjmu vzdelaniu viem, kde hľadať akú pomoc, no tentokrát všetko zlyhalo, každý pokus zamietnutý!

A tá najväčšia sila a opora je v rodičoch. Pomôžu, možno aj preto, že vidia, ako sa snažím, koľko som už toho sama preskákala. Ja si to neskutočne vážim a o to viac ma trápi, že v tomto veku som na nich stále závislá, čo sa týka pomoci. Nie som však jediná, žiaľ. To mi asi tiež dodáva isté upokojenie a silu.

získam prácu?

No a v neposlednom rade mi pomáha, ak je to len trochu možné, vypadnúť z Bratislavy aspoň na predĺžený víkend. Vlastne ja vyhľadávam také krátke, kde netreba veľa vecí. Milujem cestovanie, najmä vlakom. A tá sila nevzdať sa je zrejme aj v tom, že, jednoducho, musím fungovať, ináč to nejde. No a najviac ma drží moja milovaná jediná neterka, ktorá robí radosť celej rodine, ale aj mne.

Si v kontakte aj s inými ľuďmi, ktorí cítia takúto diskrimináciu?

Musím povedať, že ani veľmi nie. Na Facebooku je taká skupina ZŤP, druhá Invalidní dôchodcovia. Spočiatku sme si dosť radili, no začína to byť dosť o ničom, dám dobrú radu, aj z vlastnej skúsenosti, a budú ti to negovať a presadzovať ten svoj názor… Mala som kamarátku, ktorej som tiež pomáhala, niekedy ma to aj vyčerpávalo, ale išla som ďalej. No a zrazu sa za jednu prkotinu tak urazila, že ma okamžite zablokovala a odvtedy sa neozvala.

Ako by mala vyzerať tvoja práca snov? Možno tento rozhovor zafunguje a prepojíš sa s firmou, ktorá ťa ocení…

Pre mňa je práca snov naozaj v školstve, konkrétne vychovávateľka alebo nanajvýš výučba náboženstva, na ktoré mám kvalifikáciu. A pritom postačí tak málo. Venovať mi potrebný čas na zapracovanie. Ja získam prácu a oni budú mať tú najlepšiu vychovávateľku, akú kedy mali. A navždy. Lebo ja nie som prelietavá.

V predošlých zamestnaniach som bola 15 a 7 rokov. Aj to hovorí o mojich kvalitách, lojalite. Ešte ako alternatíva by mohla byť práca so seniormi, tiež nejaké aktivity, napríklad denné centrum. Ako kandidátka na poslankyňu som jedno navštívila a aj také niečo by sa mi páčilo. Prípadne kultúrna referentka nejaká. To však asi v Bratislave ťažko… Alebo také kontakty doteraz nemám.

Alebo napríklad v rozhlase nejakú poradenskú rubriku, čo sa týka sociálnych vecí. Vedomostí mám dosť, len kontakty žiadne. Verím, že získam prácu čím skôr.

Pripravila: Martina Valachová

Korektúra:  Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať