Viete sa za volantom ovládať? Psychologička Vladimíra Kurincová Čavojová radí, ako si s tým poradiť.

Hnev za volantom  ako si s ním poradiť a ako sa cez sklo ospravedlniť?

Možno to poznáte aj vy. Šoférujete, a zrazu, z ničoho nič sa nie vlastnou vinou ocitnete v nebezpečnej situácii. Asi každý sa už pri šoférovaní poriadne naštval. Hnev za volantom nevieme vždy ovládať, prispievajú k tomu vzorce správania hlboko zakorenené v ľudskej psychológii. Psychologička Vladimíra Kurincová Čavojová má však pár tipov, ako si s tým poradiť.

Jeden ide príliš rýchlo, druhý zas príliš pomaly.

Tento nevyhodí smerovku, tamten nám nedá prednosť. Päť minút krúžime okolo parkoviska a keď sa konečne uvoľní miesto, vyfúkne nám ho niekto iný. Sú dni, keď hociktorý z týchto scenárov stačí na to, aby sme za volantom vybuchli a spoza skla vychrlili smršť nadávok a škaredých gest. Čo je za tým a ako sa tomu môžeme vyhnúť?

Nálepkovanie iných vodičov

Podľa psychologičky Vladimíry Kurincovej Čavojovej k nášmu hnevu prispieva to, že “vinníkovi“ pripisujeme nejakú vnútornú charakteristiku. „Niekto nám nedá prednosť a okamžite je to blbec, ktorý nevie jazdiť, alebo ďalší arogantný Bratislavčan. Ak naopak urobíme chybu my, máme tendenciu ju zľahčiť a ospravedlniť,“ opisuje.

 Hnev za volantom nevieme vždy ovládať

Iluzórny pocit bezpečia

Konflikt na cestách je špecifický v tom, že ako šoféri sme čiastočne izolovaní od okolitého sveta. Na jednej strane nám to dodáva pocit bezpečia, no obmedzuje to náš kontakt s ostatnými vodičmi, s ktorými sa musíme dorozumievať prostredníctvom gest a mimiky. To môže spôsobiť ďalšie nedorozumenia či eskaláciu konfliktu. Spoza skla si skrátka trúfne vztýčiť prostredník oveľa viac ľudí než by v skutočnosti šlo do osobnej konfrontácie.

Čo s tým?

Psychologička ponúka na ukľudnenie tradične napočítať do desať. „Pomôže, ak si natrénujeme odstup našej emočnej reakcie a zapojíme do toho vyššie kognitívne procesy,“ vysvetľuje. „Po nastúpení do auta sa treba navyše nadýchnuť a vydýchnuť a uvedomiť si, že sa práve prepíname do iného režimu,“ dodáva. Ďalším užitočným tipom je uvoľnenie svalstva slúžiace na zníženie napätia v tele. Toto je dôležité hlavne vtedy, keď sme dlho v rovnakej pozícii. S relaxáciou pomôže aj výber vhodnej hudby.

V ideálnom prípade by sme na svoju cestu mali mať vyhradený dostatočný čas a nesadať do auta na poslednú chvíľu, čo môže tiež zvýšiť stres i riziko konfliktu.

Medzinárodné gesto “Prepáč“

Dôležitou vecou, ktorú ľudia vo všeobecnosti nerobia tak často, ako by mali, je priznanie si vlastnej chyby. Za volantom je to navyše kvôli obmedzenej komunikácii ešte o čosi komplikovanejšie. V tejto situácii každému šoférovi pomôže medzinárodné gesto “Prepáč“, s ktorým sa môže ospravedlniť aj cez sklo. Stačí zovrieť päsť a urobiť ňou krúživý pohyb v oblasti hrude.

 

Odhoďme hnev za volantom a poďme sa opäť rešpektovať.

Ak chcete do svojej výbavy pribaliť aj poistenie, ktoré bude rešpektovať všetky vaše preferencie, vyskladajte si AutoMat.

V spolupráci s Kooperativa pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

S Tomášom sme sa rozprávali aj o tom, ako sa mu stala autonehoda. Ale aj o tom, ako vníma situáciu na cestách…

Mohlo by vás zaujímať