Tráviace enzýmy: Kľúč k zdravému tráveniu

Tráviace enzýmy: Kľúč k zdravému tráveniu

Počet ľudí s tráviacimi problémami narastá. Ide, napríklad o pálenie záhy, nadúvanie, plynatosť, bolesť žalúdka, pocit plnosti, kŕče v bruchu či nevoľnosť. Jednou z príčin môže byť hektický spôsob života, nezdravá a nevyvážená strava a nedostatočná tvorba niektorých tráviacich enzýmov v tele.

Podpora trávenia sa tak stáva čoraz viac a častejšie diskutovanou témou. Tráviace enzýmy sa síce prirodzene tvoria v organizme. Avšak dostupné sú aj v doplnkoch výživy, ako sú napríklad výživové doplnky a vitamíny Valentis.

Tráviace enzýmy ako podpora trávenia

Tráviace enzýmy sú biologicky aktívne látky, ktoré plnia nezastupiteľné úlohy pri trávení. Ich úlohou je rozkladať bielkoviny na aminokyseliny, tuky na mastné kyseliny a glycerol a sacharidy na glukózu, pretože v takejto forme sú jednoduchšie a ľahšie vstrebateľné pre organizmus.

Tráviace enzýmy sa delia do troch hlavných skupín, a to na proteolytické, lipolytické a sacharolytické. Avšak známy je aj enzým laktáza štiepiaci laktózu a sacharáza, ktorý rozkladá sacharózu.

Ako je spomenuté vyššie, ľudské telo si ich produkuje samo, napríklad pankreasom, tenkým črevom a žalúdkom, alebo sú dostupné v doplnkoch výživy na podporu trávenia.

Jedným z nich je Gastroval – enzýmy na trávenie. Ide o výživový doplnok s komplexným pôsobením v celom tráviacom trakte. Dokáže eliminovať celý rad tráviacich problémov, ako pocit plnosti po jedle, nadúvanie, plynatosť, kŕče v bruchu a mnohé ďalšie. Okrem širokého spektra tráviacich enzýmov, ako napríklad amylázy, proteázy, kombinovanej proteázy, laktázy, lipázy a ďalších, obsahuje aj bylinky v podobe horca žltého, púpavy lekárskej a ostropestreca mariánskeho.

Druhy tráviacich enzýmov a ich význam

Medzi základné druhy enzýmov pre dobré trávenie patria amyláza, proteáza a lipáza. Keďže väčšina jedál obsahuje bielkoviny, tuky aj sacharidy, zdravý tráviaci trakt vie, ktoré enzýmy sú potrebné na jeho rozloženie.

Chcete sa dozvedieť viac o základných tráviacich enzýmoch? Potom čítajte ďalej.

Amyláza

Amyláza patrí medzi enzýmy, ktorých úlohou je štiepiť sacharidy na cukry, resp. glukózu. Trávenie sacharidov sa štartuje už v ústach vďaka enzýmu ptyalínu, ktorý je zastúpený v ľudských slinách.

Okrem toho sa sacharidy ďalej rozkladajú vďaka enzýmom produkovaným v pankrease a tenkom čreve až dovtedy, kým nevznikne už spomínaná glukóza.

Proteáza

Úlohou proteolytických enzýmov je uľahčiť trávenie a využitie bielkovín, ale má aj ďalšie funkcie, ako je stimulácia obranyschopnosti či ovplyvňovanie zrážanlivosti krvi. Táto skupina enzýmov sa produkuje v pankrease, žalúdku i tenkom čreve. Zo školy si možno pamätáte na tráviace enzýmy proteázy pepsín a trypsín.

Ak to zhrnieme, tak organizmus si enzýmy proteázy vyrába samo. Avšak zastúpené sú aj v niektorých potravinách. Napríklad ananás je známy obsahom enzýmu bromelínu.

Lipáza

Lipolytické enzýmy štiepia tuky na mastné kyseliny a glycerol. Telo ich vyrába v pankrease a aj tenkom čreve.

Tráviace enzýmy sa nachádzajú v potravinách i doplnkoch výživy

Tráviace enzýmy pre dobré trávenie sa nachádzajú v doplnkoch výživy, pričom často sú získané práve z potravín.

Medzi najznámejšie potraviny s obsahom tráviacim enzýmov patrí už spomínaný bromelín z ananásu. Avšak aj papája obsahuje tráviaci enzým papaín. Oba tieto enzýmy sa podieľajú na trávení proteínov.

Avšak existuje rad ďalších potravín s obsahom prírodných enzýmov. Ide, napríklad o kivi, banány, avokádo, kefír, jogurt, kyslú kapustu či kimči. Zaradenie týchto potravín do jedálneho lístka môže prispieť k zlepšeniu trávenia. Samozrejme, ideálne v kombinácii s obmedzením mastných a ťažko stráviteľných jedál.

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať