Čoraz viac ľudí sa prebúdza. A globalisti, ktorí všetko nalinajkovali zisťujú, že to nebude také jednoduché

Peter StaněkPeter Staněk: Čoraz viac ľudí sa prebúdza. A globalisti, ktorí všetko nalinajkovali zisťujú, že to nebude také jednoduché

Na otázky Martiny Kociánovej z rádia Univerzum tentokrát odpovedal prof. Peter Staněk. Ten je známy svojimi vyjadreniami, ktoré vykresľujú budúcnosť nie úplne ružovo.

„Dnešný svet je veľmi chaotický, rozporuplný. Na jednej strane počúvate o potrebe dodržiavať medzinárodné pravidlá, takže anglosaský blok trvá na tom, že svet je riadený dokonale a podobne. Potom tu máte skupinu krajín BRICS, ktoré sa na to pozerajú inak. A potom máte čínsku bielu knihu, ktorá hovorí o niečom úplne inom. A potom máte aj slávne diskusie okolo Svetovej zdravotníckej organizácie, zmluvy o pandémiách, zdravotných pravidiel. A potom máte diskusiu o Pakte OSN pre budúcnosť. A ešte diskusiu o tom, čo povedal pán Schwab na zasadnutí v Dillí – máme inkluzívny kapitalizmus, kapitalizmus zainteresovaných strán ako novú formu sveta budúcnosti.
Je tu aj diskusia o dystopickom svete…

„Ten pre nás pripravuje pán Zuckerberg vo virtuálnom svete, kde bude všetko digitálne, nebudete ani chodiť do práce, pošlete digitálneho avatara a všetko bude krásne vyvážené, pretože dostanete nepodmienený príjem a budete radi diskutovať so svojimi priateľmi v digitálnom svete, dokonca budete mať kybernetický sex v digitálnom svete. Bude tu len druhá otázka: Bude to stále ľudský svet alebo iný svet?“ Pýta sa Peter Staněk.

Zrazu si uvedomíte, že vlastne žijete v istom zmysle na rôznych planétach

„My v Európskej únii, to je jedna planéta. Rusko je iná planéta, Čína je tretia planéta: A to nechcem hovoriť o Iráne a ďalších – to sú iné planéty. A potom nadšene poviete: Áno, skvelá budúcnosť slnečnej sústavy.

Áno, ak sa ovšem nezrazia. Ale opäť máte pozitívne posolstvo. Globalizátori sú teraz správne naštvaní, pretože jedna vec, ktorú nechápu správne, je, že sa prebúdza čoraz viac ľudí. A toto prebúdzanie preniká rôznymi vrstvami, a to v súvislosti s pandémiou kovidov, so zmenou klímy a po celom svete digitálneho horizontu – a ľudia sa prebúdzajú. A globalisti, ktorí to všetko nalinajkovali – mali ste žiť v digitálnom svete – zrazu zisťujú, že to nebude také jednoduché. A môžem povedať, že aj vedecky, dokonca poeticky – nebude to také jednoduché. A to všetko vyústi do nového rozporuplného sveta a tento nový rozporuplný svet bude mať mnoho rozmerov a môžeme o nich hovoriť.“ Hovorí Peter Staněk

Viac v rozhovore, ktorý môžete sledovať aj tu: 

Pripravila: Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať