Ako od seba odohnať zlé sily a, naopak, rôznymi čarami a zvykmi dobré sily k sebe privolať?

Tradície a zvyky na Slovensku počas VianocTradície a zvyky na Slovensku počas Vianoc

Zimné zvyky predstavujú jedinečný poklad ľudovej kultúry. Mnohé tieto obyčaje nesú v sebe ešte pozostatky pohanských rituálov, ktoré mali odohnať zlé sily a, naopak, rôznymi čarami sa snažili ľudia dobré sily k sebe privolať. Niektoré tradície a zvyky na Slovensku počas Vianoc si pripomenieme.

Rozličné povery, pranostiky boli zaužívané v spojitosti s Katarínou, Ondrejom, Barborou, to boli tzv. stridžie dni.

V domácnosti si vtedy strážili obydlie od cudzích, aby k nim neprišli na návštevu cudzie ženy a nepriniesli nešťastie. S Ondrejom sa spájajú veštby, týkajúce sa budúcich sobášov, a s Katarínou zas Katarínska zábava.

Dievky na Ondreja triasli s plotom, so slovami:

„Plote, plote trasiem ťa,

svätý Ondrej, prosím ťa.

Daj mi tento bok videti,

kde ja budem bydliti.“

Najvýznamnejším zimným sviatkom sú však sviatky vianočné, a to predovšetkým 24. až 26. december.

24. december sa zvykne volať aj Kračún, Dohviezdny večer alebo Vilija. V tento deň sa často varili i varia len pôstne jedlá, dodržiava sa veľa starých zvykov, chodí sa vinšovať a o polnoci sa stretávajú rodiny a susedia v kostole na omši.

Na Podpoľaní sa tesne pred Štedrým dňom vyriadil celý dom, nanovo sa okalili izby, napiekli koláče a hlavne domáci chlieb. Oblátky kupovali ženy zväčša na trhu, ale na lazoch sa zvykli piecť aj doma. Na Štedrý deň muselo byť všetko vyriadené a prichystané. Nad stolom visel z povaly stromček ozdobený červenými jabĺčkami, orieškami zabalenými v pozlátke.

Na samom vrchu stromčeka bývala v niektorých domácnostiach pripevnená oblátka.

Stromčeky sa zvykli vešať na hradu aj vrcholcom nadol. Stôl sa prikryl ľanovým obrusom a do každého rohu pod neho vložila gazdiná predmety, ktoré mali magický význam pre nasledujúci rok. Pod jedným bývalo zrno, aby bola na gazdovstve dobrá úroda na poli, v druhom pár mincí, aby mala rodina dostatok peňazí, v treťom cesnak pre dobré zdravie a v tom poslednom bol kúsoček chleba, aby nikdy v dome nechýbal.

Týmto textom pokračujeme v seriáli: Návrat ku koreňom s Janou Torzewskou Kamenskou (poklady minulosti pretavené do prítomnosti).

Jana Torzewská Kamenská sa venuje tvorbe šperkov a čerpá pri nich z minulosti. A tiež zo skúseností a toho, čo ju naučila jej starká.

Janinu tvorbu nájdete tu: RETROBIJOU a jej stránku na FB tu: https://www.facebook.com/RetroBijou.sk

Na ďalší text sa môžete tešiť už čoskoro…

Korektúry textu : Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Ako bude vyzerať rok 2022 a čo hovoria čísla?

Mohlo by vás zaujímať