Vraj najkrajšie sú tie hory, ktoré sme nezdolali, hovorí Boris Filan. Poďte s nami na Poludnicu…

Tipy na výlety Slovensko - Poludnica

Tipy na výlety Slovensko – Poludnica

Zjavovala sa vždy na poludnie počas horúcich letných dní. Odetá v dlhých bielych šatách. Raz ako krásna mladá žena, inokedy ako starena. Ľuďom na poliach kládla ľstivé otázky a keď nevedeli odpoveď, omámila ich a zmárnila. Strážila pokoj poludnia. A volala sa Poludnica.

Poludnica, vrchol v Nízkych Tatrách, vás omámi prvýkrát, keď naň vystúpite. Svojou krásou. A druhýkrát, keď naň vybehnete. Svojou divokosťou a nedostupnosťou.

Meno jej vraj dali starí Liptáci, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie – teda čas obeda.

Má výšku 1 548 m a ohraničujú ho Iľanovská dolina zo západu a Jánska dolina z východu.

Presne tá Jánska dolina, ktorá je jednou z najstarších prírodných rezervácií na Slovensku a zároveň jednou z najdlhších dolín Nízkych Tatier.

Nachádza sa v nej množstvo ponorov, vyvieračiek, prameňov minerálnych a termálnych vôd a jaskýň. Vyviera v nej aj prameň potoka Bystrá.

Presne tá rozšantená Bystrá, ktorá v Liptovskej kotline ústí do Belej, na ktorej môžete zažiť ten najlepší rafting vášho života.

A nájdete tu aj Stanišovskú jaskyňu.

Presne tú jaskyňu, ktorú budete tak divoko skúmať s čelovkou na hlave.

V ten deň sme vystúpili z auta v Liptovskom Jáne.

Je vstupnou bránou do Nízkych Tatier, najrozsiahlejšieho slovenského národného parku.

Tu sa môžete túlať dlhými dolinami, hlbokými kaňonmi, tu môžete zdolávať strmé bralá a vystúpiť na najvyššie nízkotatranské končiare Chopok a Ďumbier, ktoré ponúkajú atraktívne výhľady takmer na polovicu Slovenska a sú súčasťou najkrajšej slovenskej hrebeňovky.

Presne tu žije silná populácia našich veľkých šeliem, ako sú medveď, rys či vlk, ale aj kamzík a svišť.

Cesta na Poludnicu začala na parkovisku pri hoteli Ďumbier. Zelenou turistickou značkou sme sa dostali do smrekového lesa a následne sme začali stúpať popri starom lyžiarskom vleku.

Toto prvé stúpanie otestovalo našu kondíciu a pripravenosť.

Už miernejším terénom cez les voňajúci ihličím sme sa dostali až do sedla Rakytovica. Žltá značka a ďalšie traverzové stúpanie nás vyviedli až k jaskyni, kde sa počas vojny schovávalo asi 40 Židov zo Slovenska a Poľska, a na Prednú Poludnicu.

A tá pravá Poludnica nás čakala o kúsok vyššie.

Poludnica má dva vrcholy, prvým z nich je Predná Poludnica s výškou 1 480 m a s výhľadom na Liptovskú kotlinu a Liptovskú Maru. Druhý vrchol, „pravá“ Poludnica pre zmenu poskytuje výhľad na vrchy Nízkych Tatier od Chopka až po Veľký bok.

Presne tam nájdete tú legendárnu a fotogenickú skalu, ktorá bude ukazovať na vzdialený Kriváň, slovenský Matterhorn.

Cesta späť strmým klesaním nás viedla popri dlhom bielom dolomitovom krase, plnom puklín a skalných okien. Až sme sa ocitli v sedle Kúpeľ a odtiaľ to bol už len kúsok späť do Liptovského Jána.

A tam, v tej jedinečnej kadi, termálnom outdoor wellnesse sme oddychovali a plánovali ďalšie cesty za krásou.

Vraj najkrajšie sú tie hory, ktoré sme nezdolali, hovorí Boris Filan.

Krásu často nevieme pomenovať.

Krásu cítime.

Cítime ju v divokom a nedostupnom lese.

Cítime ju v chaose pokrútených koreňov stromov.
Ale aj v symetrii ich listov.

Poludnica, tá bájna a démonická bytosť, sa zjavovala ako krásna žena.

Poludnica, symbol Liptova, je krásou vo svojej nedokonalosti. Nemá výšku a majestátnosť Gerlachu. Nemá mohutnosť Kriváňa, Baníkova či Veľkého Rozsutca. Ale práve z nej môžete pozorovať krásu navôkol.

V príbehu Oskara Wilda o krásnom Narcisovi sa sladká voda jazera premenila na more slaných sĺz.

Lesné Oready hovoria jazeru, že chápu jeho smútok nad stratou krásneho Narcisa a jazero prekvapene hovorí, že smúti za Narcisom, ale nikdy si nevšimlo, že je pekný.

Plače preto, že v očiach skláňajúceho sa Narcisa videlo odraz svojej vlastnej krásy.

A presne taká je Poludnica.

Gabriela Psotková and Valéria Polovková

VaGa Agency ponúka aktívne, dobrodružné a športové cesty na Slovensku a na gréckom ostrove Lefkada. Orientuje sa na individuálne riešenia a profesionálny športový coaching a guiding. Viac informácií nájdete na: https://vaga.agency/ a https://www.vaga-camp.com/

Korektúra textu Tipy na výlety Slovensko – Poludnica : Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať