fbpx

Ftipný súhrn týždňa: Začala sezóna škandálov a Briti zistili, že sú v ri*i (bez pracujúcich ne-Angličanov)

Začala sezóna škandálov, kto je populárnejší, slobodnejší, zatvorený, otvorený, teda „IN“ alebo „OUT“

Priatelia! Odteraz, až do odvolania, budeme prinášať prehľad týždňa s humorom a miernou nadsázkou*. Taký vtipný newsfilter alebo, inak po slovensky povedané, prehľad toho, čo sa stihlo stať či nestihlo. Na starosť (či na radosť našu) si to zobrala za svoje Evka Czermak. Nech sa páči. Začíname…

Tento týždeň bol pre mnohých naozaj významným míľnikom, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

Krásne sa nám už rozbehla jeseň

Údajne rastú hríby aj tam, kde by ich človek ozaj nečakal, síce to nemôžem potvrdiť, keďže mne sa úspešne vyhýbajú, skôr nájdem v lese jednorožca, ako dubák, no sú očití svedkovia, ktorí ich pár našli. Vinice sú plné oberačov, neskôr popíjačov a pálenice už zapĺňajú termíny, nech sa je čím v zime zohriať. Kolotočiari majú bomba jarmočnú sezónu. Teda by minimálne mali, nebyť tých neustále sa meniacich farieb na našej jesennej mapke Slovenska.

Aj mne už jarmoky chýbajú, tlačenica, záclony za výhodné ceny, sedačky z Poľska, medovníky, burčiak a hlavne cukrová vata a pečená „klbáska“. Ach, to boli časy, nech už sú zase späť a môžeme v jarmočnej tombole vyhrať dáky ten kozmetický balíček či poukážku na pedikúru.

V ekonomickom svete sa týmto mesiacom začína posledný štvrťrok.

Politici sa predbiehajú vo svojich odhadoch, ako naša ekonomika dopadne, aj keď ja mám pocit, že už dopadla a poriadne tvrdo na totálne dno. Pozitívom na tom je, že odtiaľ sa už hlbšie padať nedá, len sa odraziť. Verím, že aj tá naša ekonomika vytriezvie a odrazí sa. Len mám obavy, či najskôr nebude tam dole pekne dlho ležať, triezvieť a poriadne pri tom chrápať ako typický „jarmočník“ z predkoronového sveta. Uvidíme, kto nám prvý podá „vyprošťovák“, či EU, USA, matička Rus, alebo skôr nejakí Plejáďania.

Turbulencie nastali aj vo svete „showbiznisu“

V showbiznise začala sezóna škandálov a predbiehačiek, kto je populárnejší, slobodnejší, zatvorený, otvorený, teda „in“ alebo „out“.

Aj Zuzka s manželom sú už „out“, tým myslím vonku. Okolnosti tohto prípadu sú mne neznáme a, pravdupovediac, aj celkom šum-a-fuk, čo ma však zaujalo, je popularita a jej raketová rýchlosť. Predstavte si svet bez instagramofónov, fejsbúkov a podobných „sietí“, ktoré nás denne lapajú. Predstavte si kohosi, kto sa dostane von z cely, bez ohľadu na to, či tam patrí, alebo nepatrí, a zrazu má o vyše 50-tisíc viac kamarátov, ako mal predtým.

Toto je, ľudia, ozaj veľká vec.

Už len taký bežný „sledovateľ“ je zaujímavý fenomén. Kedysi by nás za to ukameňovali, že niekomu kukáte do okna a všade za ním chodíte, no dnes, čím viac sledovateľov, tým viac bubákov. Už nám zostáva len poľutovať tie sieťové hviezdy, lebo vo svete bez sietí by so svojimi sledovateľmi ani do jedného autobusu nenastúpili, ani na výlet nemohli ísť, ani do krčmy si sadnúť. Ešteže tie siete majú.

Veľké veci sa diali aj v kráľovskom Anglicku.

Briti zistili, že sú bez pracujúcich ne-Angličanov v ri*i. Nie je čo do opačných vozidiel načapovať, ani mäso v bitúnkoch nemá kto krájať. Tak sa, chtiac-nechtiac, musia trošku poobzerať po nejakých prácechtivých občanoch z EU. Kto chce teda zmenu, šup natrénovať šoférovanie „naopak“ – ale nie na našich cestách, prosím, nabrúsiť nože a pome „tú ingland“.

Inak v Anglicku sa pije anglický čaj, je anglická slanina na anglické raňajky a isto tam majú aj angličáky, tie autíčka, ktoré šoférovať netreba. Dokonca majú aj anglického agenta 007. Boli sme ho v piatok pozrieť v kine, toho nového, no radšej nebudem prezrádzať, ako dopadol, nech im nepokazím tržby, žeby sme nemuseli aj náhradného agenta 007 potom ísť robiť my, bežní Slováci.

My s mojím mužom sme mali tiež super týždeň

Síce nie taký turbulentný s nárastom sledovateľov, no musím spomenúť jednu super akciu, ktorú sme absolvovali spolu s našimi priateľmi. Bolo to vystúpenie dievčat z  Bratislava Burlesque (https://www.facebook.com/bratislavaburlesquepage), spolu s parádnym famóznym orchestrom Swingless Jazz Ensemble (https://www.facebook.com/swingless) v Music a Café Nitra. Poviem vám veru, toto by mali tie naše mladé ženy učiť na školách.

Nemyslím tým vyzliekať sa, aj keď vyzliekanie to bolo decentné a v podstate odhalili zo seba menej, ako niektoré šťabajzne na chorvátskej pláži, no mám skôr na mysli tú sebadôveru, gráciu a ženskosť, ktorú tieto dámy mali. Áno, dámy. Prečo? Lebo sa niesli elegantne a s noblesou a aj mne z nich veru spadla sánka.

Takže, ženy, aj keď máme trošku väčšie prdelky, hrubšie stehienka, celulitídu či malé prsia, keď si viete to svoje telo pekne nosiť a ešte krajšie vyzliekať, budete aj vy ozajstné bohyne, nielen pre iných, ale hlavne pre seba. Okrem toho swingová muzika s orchestrom mi rozohrala celý mozog aj svet. Vrelo odporúčam! Aspoň človek ľahšie beží do toho nového jesenného týždňa.

Súhrn týždňa Slovensko a svet

PS: Ak si oblečiete na akciu overal a nemáte dvojmetrové ruky, tak aj vám sa môže stať, že vás na záchode budú zazipsovávať práve takéto krásne ženy (pre pánov to neplatí, chlap v overale na ženskom záchode je trošku už trošku cez čiaru):

Vaša Eva Czermak

P.S: *nadsázka je bohemizmus, ale hodí sa nám to do vetnej skladby. Ďakujeme…

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať