V AKEJ KONDÍCII SÚ VAŠE OČI?
- Bývajú často unavené?
- Slzia alebo, naopak, sú suché a červené?
- Pociťujete v nich pálenie či dokonca bolesť?
- Je vaše videnie rozmazané a musíte žmúriť, aby ste videli ostrejšie?
- Cítite, že súčasné okuliare už nestačia a potrebovali by ste silnejšie?
Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali kladne, možno je čas, aby ste svojim očiam začali venovať zvýšenú pozornosť.
Ak sú problémy vážnejšie, rozhodne neodkladajte návštevu očného lekára.
V MNOHÝCH PRÍPADOCH SI VŠAK VIETE POMÔCŤ SAMI.
Je dôležité si uvedomiť, že za väčšinu zrakových problémov môže napätie a stres, a je jedno, či psychického alebo fyzického pôvodu. Logicky to, čo očiam pomôže, je uvoľnenie tohto napätia.
K základným relaxačným technikám Batesovej metódy prirodzeného zlepšenia zraku jednoznačne patrí tzv. sunning a palming.
SUNNING – slnenie
Veľa ľudí je dnes citlivých na svetlo, čo je dôsledkom toho, že väčšinu svojho života trávia v uzavretom priestore (doma, v škole, v zamestnaní a pod.) pri umelom osvetlení, ale taktiež „ochranou“ očí, napr. slnečnými okuliarmi.
Hovorí sa: „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.“
Prečo teda nevyužiť tento, pre každého dostupný spôsob liečby?
Skúste denne aspoň niekoľko minút stráviť na prirodzenom svetle. Sadnite si niekde na lavičku alebo využite čakanie na MHD, zavrite oči a nechajte sa rozmaznávať teplými slnečnými lúčmi. Nastavte tvár slnku tak, aby vám slnečné lúče dopadali na zavreté viečka. Môžete otáčať hlavou do strán, ako keď hovoríte „nie“, aby sa oči nahriali zo všetkých strán. Robte tak aspoň po dobu 2 minút. Samozrejme, čím viac slnka svojim očiam doprajete, tým lepšie. Túto aktivitu robte bez dioptrických alebo slnečných okuliarov!
Prínos sunningu
- uvoľňuje tvárové a očné svaly
- zvyšuje flexibilitu dúhovkových svalov (zužovanie a rozširovanie zreničky)
- stimuluje čapíky – svetlocitlivé bunky na sietnici, ktoré sú zodpovedné za videnie za denného svetla, vnímanie farieb a ostré videnie
- pravidelný sunning dokáže výrazne znížiť citlivosť na svetlo, takže po čase vám už slnečné okuliare chýbať nebudú
PALMING – prikladanie dlaní na zavreté oči
Najlepší odpočinok pre oči je tma. Čím väčšia, tým väčší relax.
Zatvorte oči a zakryte ich dlaňami. NETLAČTE NA OČI! Je dôležité, aby ste mali nejakú podperu pod lakťami (napríklad: sadnite si k stolu a oprite sa lakťami o stôl, môžete si ich pre väčšie pohodlie podložiť vankúšom alebo poskladanou dekou; ako podpera vám môžu poslúžiť aj pokrčené kolená, ak sedíte na zemi či v posteli). Dôležité je, aby lakte „neviseli voľne vo vzduchu“, pretože po chvíli vám začnú tŕpnuť a bude sa vytvárať napätie v celej oblasti krku a hrudníka. My sa však chceme vyhnúť akémukoľvek napätiu! Nechajte oči zakryté dovtedy, kým nepocítite úľavu.
Ak chcete zvýšiť relaxačný účinok tejto techniky, pustite si svoju obľúbenú hudbu (nemusí byť nutne relaxačná), prípadne ju doplňte o arómoterapiu. Počas tejto techniky môžete meditovať, modliť sa alebo len tak vnímať zvuky okolitého sveta. Môžete zapojiť pamäť a predstavivosť a predstavovať si príjemné situácie s rodinou, priateľmi, na dovolenke a pod. Príjemné spomienky a predstavy zvyšujú relaxačný účinok tejto techniky.
Túto techniku robte bez okuliarov, ideálne aj bez kontaktných šošoviek. Ak máte problém držať ruky v takejto polohe, pomôžte si maskou na oči (niektorí ju používajú na spanie).
V prípade zvýšeného vnútroočného tlaku sa vyhnite akémukoľvek tlaku na oči! V takom prípade len zavrite oči, ideálne v tmavej miestnosti, a nechajte oči odpočívať.
Dĺžka palmingu je individuálna. Ak robíte palming z dôvodu akútneho problému – pri napätí, bolesti, svrbení, pálení, slzení očí, pri pocite piesku v očiach a pod., robte ho dovtedy, kým nepocítite úľavu.
Ak robíte palming hneď po sunningu, robte ho minimálne dvojnásobok času, ktorý ste venovali sunningu (napr. ak ste robili sunning 2 minúty, robte palming aspoň 4 minúty), prípadne dovtedy, kým nevymiznú všetky slnkom spôsobené pretrvávajúce zrakové vnemy na sietnici (rôzne farebné škvrny).
Prínos palmingu
- prináša úľavu pri napätí, bolesti, svrbení, pálení, slzení očí, pri pocite piesku v očiach a pod.,
- rovnako môže pomôcť pri bolesti hlavy a únave,
- pri kombinácii so sunningom (kontrast SVETLO – TMA) zlepšuje vnímanie línií predmetov.
Príkladom, ako praktizovanie týchto jednoduchých aktivít môže pomôcť nášmu zraku, je príbeh môjho kolegu Meira Schneidera.
Meir Schneider, americký terapeut pôvodom z Ukrajiny, sa narodil slepý (vrodený sivý zákal, glaukóm, nystagmus, strabizmus). V detstve podstúpil niekoľko nie veľmi úspešných operácií, ktoré zanechali na jeho očiach stopy v podobe roztrieštených šošoviek a zjazveného tkaniva. Jediným pozitívnym výsledkom bolo to, že bol schopný rozoznávať svetlo a tmu. Lekári označili jeho stav za beznádejný a úradmi bol oficiálne vyhlásený za slepého. Počas školských rokov čítal v Braillovom písme. Vo vnútri sa však nikdy nevzdal svojho sna na získanie zraku.
V sedemnástich rokoch sa dozvedel o Batesovej metóde a začal ju praktizovať s takou usilovnosťou, ako pravdepodobne nikto predtým, až 13 hodín denne! Po pol roku bol schopný rozoznávať predmety, po roku a pol čítal bez okuliarov. Po desiatich rokoch získal vodičský preukaz v štáte Kalifornia. Dosiahol 70 % normálneho zraku. Jeho najobľúbenejšou aktivitou bol a stále je palming. Sám seba nazýva „palmoholikom“.
Má vlastnú školu pre samoliečenie v San Franciscu. Je autorom niekoľkých kníh (niektoré z nich vyšli aj v českom jazyku), napr. Sebeléčení, můj život a vize; Joga pro vaše oči; Šance pro oči a ďalšie.
Pripravila: Daniela Maťuchová, autorka kníh o lepšom zraku – nájdete ich tu: https://www.provitalis.sk/knihy
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/