Recept na dlhovekosť – 9 ingrediencií

Recept na dlhovekosť je jednoduchý – 9 ingrediencií

Foto: Stana Topoľská

V prvej časti tohto článku ste sa dozvedeli, že dlhovekosť nám nezaručí naša genetika, ani žiadna jedna konkrétna makro- či mikroživina. Dlhovekosť pramení z celkového spôsobu života, z prostredia v ktorom žijeme, no závisí aj od ďalších dôležitých faktorov ako naša strava, množstvo fyzickej aktivity, naša socializácia, udržanie si zmyslu života a pod. Poďme si to rozmeniť na drobné.

Nechodia do fitka ani nebehajú maratón

Začnime pohybom. Nikto z dlhovekých ľudí žijúcich v modrých zónach nechodí ani nechodil do fitka ani nebehal maratón, ale každý z nich má oveľa viac prirodzeného pohybu ako priemerný človek. Pastieri v Sardínskej Barbagii denne prejdú kilometre za svojim stádom. Kostaričania z Nicoye zas musia ísť aj 10 km pešo aby zašli na najbližší trh. No a Gréci na Ikarii absolvujú podobne dlhú prechádzku ak chcú ísť na návštevu k rodine alebo „susedom“. Verte mi, takáto prechádzka je namáhavejšia ako pol hodina na akomkoľvek fitness stroji.

Ak chôdza nie je vaša šálka kávy, čo tak práca v záhradke? Storočné Okinawčanky majú svoje záhradky a každý deň v nich pracujú. Nielenže tak majú dostatok pohybu, ale trávia aj dostatok času na slniečku a nechýba im preto vitamín D. Navyše si dopestujú vlastnú bio zeleninu a bylinky.

Pravidelný a primeraný pohyb je teda rozhodne jeden zo spôsobov, ako „si pridať roky do svojho života a život do svojich rokov“. Je to ingrediencia dlhovekosti č. 1. Pre nás to znamená použiť bicykel alebo ísť pešo kamkoľvek sa dá (napríklad aj do obchodu) či zabudnúť na výťah.

Plan de vida (zmysel života) či ikigai (dôvod, prečo ráno vstať z postele)

Starí ľudia v modrých zónach sú aktívni až do konca svojho života, plnia nejakú rolu v spoločnosti alebo v rodine. Majú proste stále nejaké povinnosti či úlohy, niečo na starosti. Cítia sa potom potrební a majú dobrý pocit z toho, že robia niečo pre druhých a sú za niečo zodpovední. Je to ingrediencia dlhovekosti č. 2. Jednoducho, vedci dokázali, že existuje korelácia medzi zmyslom života a dosiahnutým vekom. Nájdite si ten svoj.

Nepoznajú starobince

Rodinu si totiž cenia nadovšetko. Dáva im zmysel. Starí ľudia na Sardínii sú súčasťou rodiny a žijú s ňou až dokonca. Pomáhajú pri výchove vnúčat, pomôžu finančne či múdrou radou, odovzdajú tradície a svojou troškou prispievajú aj do domácnosti. Prosperujú z toho všetci, no najmä títo starí ľudia, ktorí milujú a sú milovaní. Ak žijú so svojimi deťmi či vnúčatami sú menej náchylní na choroby, zdravšie sa stravujú, zažívajú menej stresu a menej často trpia vážnymi chorobami. Rodina je ingrediencia dlhovekosti č. 3. Vážte si ju, ak ju máte!

Žijú spoločensky

Je dokázané, že u ľudí, ktorí nie sú súčasťou svojich komunít, je pravdepodobnosť úmrtia o 50% vyššia ako u tých, ktorí sociálne väzby ešte majú. Nechcela som veriť, keď som čítala ako jedného starčeka na Sardínii prišlo pozrieť 12(!!) ľudí za dve hodiny, ktoré s ním strávil autor knihy rozhovorom. Toľko mňa nepríde navštíviť za celý rok!!

K okinawčanke Kamade zas chodia každý deň o štvrtej poobede na klebety jej 4 kamarátky – rovesníčky. Úplne si predstavujem, ako táto dokopy 400-ročná skupinka žien spolu sedí na zemi a klebetí.

Zjavne, zostať v centre diania a spoločensky aktívny má tiež svoje kladné prínosy pre dlhovekosť.  Je to ingrediencia dlhovekosti č. 4. „Väčšina z nás sa cíti dobre v spoločnosti iných; obzvlášť, keď sme medzi známymi, ktorí sa o nás očividne zaujímajú. To nám robí dobre na duši, či už nám to zvýši hladinu endorfínu alebo zníži hladinu kortizolu. Život v spoločnosti iných je hodnotnejší a prežívané dni naberú hlbší zmysel. Ak si nás ľudia vážia, starajú sa o nás a majú nás radi, potom aj my žijeme dlhšie.„

No stress

Dlhovekí ľudia z modrých zón vedú pokojný a jednoduchý život. Zažívajú málo stresu. Aj keď pracujú, pracujú len toľko, aby nepociťovali stres.

Tak napríklad Gréci z Ikarie vraj vôbec nenosia hodinky. Žiadne nejdú presne. Ak niekoho pozvú na obed, príde medzi 6 večer a 10 v noci. Je im skrátka jedno, koľko je hodín. Nikto tu nie je v strese z toho, že príde neskoro (to by bolo niečo pre mňa!), pretože každý príde neskoro. No a celá dedina poobede stíchne, aby si oddýchla a pospala.

My sa v dnešnej dobe len ťažko stresu vyhneme. Môžeme sa však naučiť stres pravidelne odbúravať. Uvoľniť sa. Je to ingrediencia dlhovekosti č. 5. Existuje mnoho spôsobov – yoga, meditácia, dýchanie … stačí si nájsť, čo každému vyhovuje.

Vonkajšie miesto kontroly

Dlhovekým ľuďom pomáha k dlhému veku aj ich viera. Psychológovia tomu hovoria vonkajšie miesto kontroly. Schopnosť prenechať kontrolu nad svojím životom Bohu či niekomu alebo niečomu inému. Odstraňuje to akúkoľvek úzkosť, ktorá by nás inak trápila. Životom potom prechádzame pokojne, pretože na nás dáva pozor niekto iný. Bez ohľadu nato, ako sa máme, ON/TO sa vždy o všetko postará. Viera adventistov siedmeho dňa (jedna z 5 modrých zón) je podobná.

Aj Okinawčania veria, že ich zomrelí predkovia nad nimi držia stráž. A Sardínčania sú tiež oddaní katolíci. Niečo na tej viere bude … Je to preto ingrediencia dlhovekosti č. 6.

Vitamín S

Rozmýšľate, ktorý to je? Je to smiech. Okinawčania majú nemilosrdný humor. Nicoyčania sú zas nesmierne pozitívni. Nie je to vedecky podložené, ale aj toto môže prispievať k ich dlhovekosti. Čo však štúdie dokázali je to, že smiech od srdca aspoň jedenkrát denne dokáže uvoľniť cievy, čím nám lepšie funguje srdce a máme nižšie riziko vzniku infarktu. Takýto smiech navyše znižuje krvný tlak a zvyšuje množstvo buniek, ktoré v tele bojujú proti chorobám. Smiech si preto zaslúži byť ingredienciou dlhovekosti č. 7.

Vitamín D

Teraz myslím ten skutočný. Hormón D. Všimli ste si, že každá z modrých zón je v teplom podnebí a má po celý rok dostatok slniečka? Aj toto môže mať svoje miesto v skladačke dlhovekosti. Ľudia žijúci na chladnejšom severe sú náchylnejší na infekcie dýchacích ciest a preto sú aj častejšie chorí. No a taktiež si nemôžu celoročne pestovať v záhradke čerstvú zeleninu tak, ako obyvatelia modrých zón. Vitamín D je potrebný pre pevné kosti a zdravé telesné funkcie. Jeho nedostatok spôsobuje množstvo problémov. Je to preto určite jedna z ingrediencií dlhovekosti, č. 8.

No a napokon – strava – ingrediencia dlhovekosti č. 9

Ale o tej vám niečo napíšem zas nabudúce …

Silvia Nipčová

Autorka je právnička a blogerka. Venuje sa zdravému stravovaniu a životnému štýlu. Viac nájdete na jej webe: https://www.foodforhealth.sk/ a blogu: https://health-food-ie.com

Mohlo by vás zaujímať…

Adela Vinczeová: Každému sa napĺňa to, čo má v sebe zakotvené.

 

Mohlo by vás zaujímať