Preventívne očné prehliadky sa neoplatí zanedbávať. Prečo?

Preventívne očné prehliadky sa neoplatí zanedbávať. PrečoPreventívne očné prehliadky sa neoplatí zanedbávať. Prečo?

Vo všeobecnosti platí, že sústrediť sa na prevenciu pred ochorením je x-krát lepšie, ako potom podstúpiť jeho liečbu. Rovnaké to je aj pri očných chorobách. Preventívne očné prehliadky majú nezameniteľnú úlohu. Dokážu zistiť dôvody problémov so zrakom aj objaviť očné ochorenia, o ktorých ani netušíme. A tiež aj vážne neočné choroby…

V žiadnom prípade netvrdíme, že je potrebné sa obávať pri každom príznaku možného zrakového problému. Väčšinou nie je potrebné utekať hneď k očnému. Na druhej strane však netreba príznaky ani podceňovať. Najmä ak sa začínajú opakovať. Ak si hovoríte, že „to preto, lebo starnem“ alebo, že „veď to prejde“ a podobne, zmeňte okamžite myslenie. Objednajte sa pre istotu k očnému. Obzvlášť, ak ste na prehliadke neboli už nejaký ten rôčik.

Vekom dochádza k prirodzenej zmene zraku

Asi nikoho neprekvapíme, ak povieme, že aj zrak sa pribúdajúcim vekom mení. A samozrejme, spravidla k horšiemu. Staré zrakové vady ako krátkozrakosť či ďalekozrakosť sa naďalej zhoršujú a pribúdajú nové. Už tesne po štyridsiatke každého z nás zasiahne presbyopia, známa tiež aj ako syndróm krátkych rúk. Ak sa neodhodláte na operáciu, trápiť sa budete s korekčnými pomôckami. Neskôr sa môže vyskytnúť zákerný glaukóm, nepríjemný šedý zákal či vekom podmienená degenerácia makuly.

Niektoré z uvedených zrakových vád či ochorení majú celkom výrazné symptómy a odhaliť ich tak nie je ťažké ani v domácom prostredí. Typickým príkladom je spomínaná presbyopia. Ak začínate mať problém zaostriť na text v knihe či na správu v mobilnom telefóne, môžete sa pripravovať na okuliare. Alebo navštíviť očnú kliniku a poinformovať sa o možnostiach jej trvalého riešenia.

Iné sa môžu vyvíjať roky bez toho, aby ste o nich čo i len tušili. Asi najhoršie je, ak sa neskoro podarí diagnostikovať zelený zákal – glaukóm. Pri glaukóme dochádza k poškodzovaniu zrakového nervu, ktorý slúži na vizuálny prenos informácií z oka do mozgu. Obnova poškodenej časti nervu už nie je možná ani chirurgickým zákrokom. Posledným štádiom neliečeného glaukómu je trvalá strata zraku.

Práve preventívne prehliadky dokážu skrytú očnú vadu odhaliť štandardne oveľa skôr, ako ju začne subjektívne vnímať pacient.

Vízus sa sleduje už pri malých deťoch

Jedným zo základných a prvých očných vyšetrení vôbec je vyšetrenie zrakovej ostrosti, ktorá sa odborne nazýva vízus. Na jeho základe očný lekár predpíše korekčné pomôcky s potrebnými dioptriami. Samozrejme v prípade, že zistí, že zrak nie je dokonalý a že je potrebné ho korigovať.

Kvalitu zrakovej ostrosti je potrebné sledovať počas celého života. Ako príklad je možné uviesť krátkozrakosť. Posledné roky výrazne stúpa počet ľudí s takzvanou získanou krátkozrakosťou. To je spôsobené najmä zmenou životného štýlu a pracovných návykov.

Vyšetrenie vízusu by ste mali absolvovať napríklad v prípade, že začnete pociťovať zhoršené videnie počas šoférovania či za šera, ak nedokážete prečítať titulky v kine, text reklamy na billboarde, zaostriť na prezentáciu premietanú projektorom, prípadne ak nedokážete rozoznať tváre na fotografiách, pretože sa vám zdajú rozmazané.

Očná prehliadka môže zachrániť život

Ak ste si po prečítaní nadpisu k tejto časti článku pomysleli, že je to určite trochu zveličené, mýlite sa. Očná prehliadka môže skutočne zachrániť život.  Okrem očných ochorení dokáže totiž odhaliť aj nádorové či autoimunitné ochorenia, ako napríklad HIV, sklerózu multiplex, TBC či cukrovku.

Veríme, že sme vám týmto článkom dostatočne vysvetlili potrebu absolvovania preventívnych očných prehliadok. Nájdite si čas a dodržiavajte periodicitu podľa pokynov očného lekára. Môžete sa vďaka ním zbaviť problémov so zrakom aj si podstatne zlepšiť kvalitu života. Nikdy netreba zabúdať na to – pre niekoho možno cliché, že zdravie je to najcennejšie, čo máme.

-Infoservis-

 

Mohlo by vás zaujímať