fbpx

Poslankyňa Dalliová v Bruseli navrhla, aby sa nepoužívalo slovo Vianoce a mená Mária a Jozef…

Poslankyňa Dalliová v Bruseli navrhla, aby sa nepoužívalo slovo Vianoce a mená Mária a Jozef…

Milí priatelia, nemám vo zvyku robiť čokoľvek pracovného či pripomínajúceho prácu počas tohto konkrétneho dňa, a to 24. 12. Dnes je ten konkrétny deň. Niežeby som bola lenivá, ale mám meniny. A, áno, sú Vianoce, a to je čas pre rodinu. No dnes spravím výnimku, aby som sa s vami podelila o našu rodinnú vianočnú náladu.

Mám to šťastie, že mám dobrú rodinu.

To znamená, že sviatkujeme „na hromádke“ všetci spolu v najväčšom možnom priestore. Dnes je to byt môjho švagra čakateľa Paliho, v dolnej zemi zvanej Nové Zámky. Nevýhodou je, že namiesto sneženia tu, „namaďaroch“, prší, ale my po vonku nechodíme, takže nem vadí. Máme takú tradíciu v tento deň. Je to netradičná tradícia, no tradície si ceníme a vytvárame stále nové. Ja aj moja mamina sme Evičky a túto tradíciu založil môj milovaný ocino.

Vždy na Vianoce, na naše meniny, nás ráno budil so štamprlíkom a kvetinkou. Aj keď som bola v pubertálnom veku a nechcela som „vypic“, povedal: „Musíš! Máš meniny! Nech si zdravá celý rok.“ Vďaka Bohu som tým nezískala závislosť na alkohole, ale závislosť na oslavovaní. Milujem meniny a ešte viac narodeniny, v podstate akékoľvek sviatky, kedy je príležitosť si štrngnúť krištáľovými (alebo hocijakými) pohármi s milovanou rodinou alebo priateľmi.

Tento týždenný prehľad, ako ste isto už pochopili, bude poznačený vianočnou náladou

…a  červeným vínom, tradíciami a mojou famíliou, lebo tá je pre mňa najväčším darčekom a šialene ju milujem.

V rôznych krajinách sa Vianoce slávia rôzne, niekde nosí darčeky Ježiško, ako u nás, niekde Santa Claus, v niektorých krajinách sa darčeky otvárajú až 25. 12. ráno, teda u nás na Božie narodenie, hádam najväčší sviatok v roku, kedy frčia najlepšie rozprávky a rodiny sa stretávajú a koledujú. Ja koledujem rada a podľa tradície mojej maminy začínam pri tretej vete slziť ako pokazený vodovodný kohútik. Nevadí. Ako ma naučila jedna havajská šamanka, som žena a žena má emócie, takže šup s nimi von, a kedy inokedy, ako práve na Vianoce.

Nebojme sa, milé ženy, teda vytasiť svoje emócie von aj v tento deň, pomáha tomu už vyššie spomínaný pohár vína.

Radujte sa, smejte sa, nase*te sa, keď treba, ale hlavne si to NEVYČÍTAJTE.

Vianoce sú proste tá krásna gýčovka plná lásky a radosti, ktorú v tejto dobe tak šialene potrebujeme. Preto mnohých z nás priam do vianočne červena vytočil nápad europoslankyne Heleny Dalliovej v Bruseli, ktorá navrhla, aby sa nepoužívalo slovo Vianoce, ale zimné prázdniny, a tiež jej „nešmakovali“ mená, ako Mária či Ján. Môj tatko bol Ján. Krásne meno. No, čo vám budem písať, vzbúrili sa všetci vzbúrenci a Helena sa preľakla až natoľko, že návrh sa stratil a neuzrie svetlo Božie. Teda dúfam, že nie. Čo všetky tie Marišky, Mane, Mariky, Márie a Jankovia, Janíčkovia a Jančiovia“? To by bola samá Merilin a Jonatán.

Ja si myslím, že práve tieto tradície nás teraz držia trošku „pri živote“, že máme aspoň nejaké istoty, okrem umierania a daní, a to, že Vianoce proste prídu a ktorákoľvek Mária, Ján či Jozef si tiež pripijú a dostanú darčeky. Takisto s nimi príde Popelka a Kevin, to sú naši vianoční dinosaury. Tak sa zamýšľam, či by v dnešnom svete aj nevianoční dinosaury vedeli s nami existovať, že by mali tú svoju rezerváciu a na Vianoce by dostali vysušené vianočné stromčeky.

Možno to budeme môcť zistiť, keďže v Číne našli dinosaurie embryo, staré 66 miliónov rokov.

V Číne je kopec zaujímavých vecí.

Neviem, kde presne vyhrabali toto vajco s dinosaurom, u nás sú len tie kindervajcia s plastovými hračkami z Číny, ale teším sa z toho vajca, akoby moje bolo. Je to opäť ďalšia nádej na nový život. Žeby náhoda, že cez Vianoce? Čas nádejí? Isto nie. Veď nádej, nový život a láska, to sú najkrajšie atribúty Vianoc. Takže, aby sme naplnili tohtoročnú kvótu bláznovstiev, nech sa páči, vízie do budúceho roka:

  1. Nový život – čínsky dinosaurus ožil. Čínskym vedcom sa podarilo oživiť dinosaura, nájdeného v roku 2021. O rok neskôr máme živého dinosaura, Jurský park sa stáva realitou.
  2. Nádej – v roku 2021 prvý reťazec na Slovensku rozhodol, že ukončuje vianočný kaprový masaker. Dnes, v roku 2022, už nekúpite kapra v kadi, môžete si ho uloviť v slovenských rybníkoch, s platným rybárskym lístkom alebo si zabaľte svoje sushi.
  3. Láska – vedci v roku 2021 odhalili: zaľúbenie sa dá prirovnať k dávke kokaínu. Muži hľadajú atraktivitu, ženy istotu. V roku 2022 vzniká hnutie drogistov, ktorí podporujú závislosť na novej droge – láske, hlásajú: „Milujte sa, množte sa!“

Aj takto by to mohlo vyzerať budúci rok.

No, ja si myslím, že zdravý rozum zvíťazí a „Dino“ zostane vo vajíčku v múzeu, sushi budeme jesť len v reštauráciách, aj keď by sa mi viac páčilo uloviť si kapra v rybníku, a len toľko, koľko nám treba, a tá láska? Tá je najdôležitejšia.

Prajem vám preto, aby ste mali, nielen vianočné sviatky, ale celý rok plný lásky, aby vaše rodiny žili v láske, a keď sa aj povadíte, tak sa potom poľúbite.

Bez lásky človek žiť nemôže, tak sa ľúbte a buďte šťastní, vychutnávajte prítomnosť okamihu a radosti. Pre moju rodinu sú tieto Vianoce iné, prvé Vianoce bez môjho milovaného ocina Janíčka, ktorý bol slnko všade, kam vstúpil. Prajem vám, aby ste aj vy boli veselým slnkom plným života a aj v tejto náročnej dobe svietili ostatným na cestu. My si nášho ocina tieto Vianoce pripomíname každú minútku, príhody, štrnganie pohárov, Kevin sám doma – všetky veci, ktoré mal tak rád.

A zvláštne špeciálny darček, ktorý som dnes dostala od mojej milovanej sestry k meninám: šaty ušité z ocinových košieľ, ktoré stále tak rád nosil.

Ďakujem, že vás mám, rodina moja

P.S: Tie mega bomba šaty z ocinových košieľ ušila naša úžasná Barborka, zjavenie šikovnosti, ktorá vdychuje nový život starým veciam plným spomienok: https://www.sashe.sk/Belovesde alebo FB: https://www.facebook.com/Belovesde

Vaša Eva Czermak

Aktuálne správy z domova a zo sveta

P.S 2: Ak ste sa dobre zabavili, neokúňajte sa. Pošlite tento text vašim priateľom. Skrátka, zdieľajte…

Všetky správy FTIPNÉHO prehľadu za uplynulé obdobie nájdete tu: #právesaNEstalo

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať