Poplatky u zubára Covid 19

Bolí vás zub? Príplatky za Covid 19 začínajú byť bežné

Včera ma zaujal post našej čitateľky, ktorá navštívila zubára. Bolel ju zub. Po zákroku zaplatila a cestou z ordinácie si všimla, že na bločku je aj 10€ za COVID 19. Čo sa to začalo v ordináciách diať? Je to vôbec oprávnené?

V poste na sociálnej sieti sa píše: Ostala som prekvapená dnes u zubára.. PRÍPLATOK ZA COVID 19 – 10€!!!! (podotýkam, že mi pri vchode zmerali len teplotu)…. Je toto normálne?

V komentároch sa začali objavovať reakcie, že niektorí zubári si pýtajú poplatok 20€, a teda, že vlastne dobre obišla. Zaujalo ma to. Začala som googliť. Prišla som na to, že podľa oficiálnych informácií  a sťažností, si dokonca v jednej ambulancii účtovali poplatok 45€. Menia sa zubári na parazitov korony?

Poplatky u zubára Covid 19

 

Z vyjadrenia hovorkyne Slovenskej komory zubných lekárov Lujzy Hanovej vyberáme: 

Niektorí zubári účtujú COVID 19 poplatok, zväčša vo výške 10 až 15 eur. Zaviedli ho už začiatkom mája so zdôvodnením, že majú vysoké náklady na ochranné pomôcky pre personál, ale aj na dezinfekciu priestorov.

Poplatok v zákone nie je…

Takýto prípad potvrdil pre HN aj hlavný lekár Nitrianskeho kraja Ľubomír Ševčík. „Na kraj sme dostali podnet, keď si zubár vypýtal poplatok až 45 eur,“ povedal. Župy síce neurčujú ani neschvaľujú ceny za zdravotné výkony, no lekári ich musia informovať o poplatkoch, ktoré si pýtajú od pacientov.

„Poskytovateľ však nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti akýmkoľvek poplatkom nad rámec zákona a protiepidemiologický poplatok v zákone nie je,“ vysvetlila Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského kraja.

Zubári majú počas mimoriadneho stavu zvýšené náklady na ochranné pracovné pomôcky. „Vynakladajú na ne nemálo finančných prostriedkov. Zvýšený hygienicko-epidemiologický režim predlžuje čas ošetrenia jedného pacienta, preto dochádza k redukcii počtu pacientov,“ povedal pre HN prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Zubári podľa neho nechcú prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta, preto žiadajú zdravotné poisťovne o riešenie.

Poplatky u zubára Covid 19? Situácia môže byť postupne horšia…

Ľudia prichádzajú o prácu, ale bolesť zuba nepustí. V čase, keď by sme mali byť k sebe ohľaduplní a hľadať spoločné riešenia, ako si vzájomne pomôcť zvládnuť situáciu a aj ekonomické dopady pandémmie, si niektoré profesie zjavne prilepšujú.

Otázkou ostáva, ako sa k tomu postavia úrady, ale aj my pacienti. Ak budeme o téme rozprávať a vyvíjať tlak, možno sa nám podarí aj takýto nezmyselný poplatok a nárokovanie na peniaze v stave, keď sa viacerí ľudia potýkajú so základným prežitím, uviesť do normálu…

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

 

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

 

Mohlo by vás zaujímať