Peter Škorňa: Ideálna príležitosť zahájiť procedúru očisty duše. Pretože „liečiť“ sa dá aj poéziou.

LIEČIVÁ KATARZIA DUŠE

Poldruha roka po vydaní knižnej publikácie série nadčasových profilových rozhovorov s výnimočnými a renomovanými slovenskými osobnosťami spoločenského a kultúrneho života ODKLÍNANIE TICHA (vydavateľstvo PERFEKT, december 2021), vychádza Petrovi Škorňovi, publicistovi, aktívnemu aj v oblasti médií, mediálnej komunikácie a editorial marketingu, jeho druhé autorské dielo.

Tentokrát je ním zbierka päťdesiatich troch básní POŠEPKY (vydavateľstvo PERFEKT, apríl 2023), ktorá je autorovým ponorením sa do poetiky slov, poodhalením častokrát hlboko v duši prežitých, ukrytých a nevypovedaných emócií. Ide o jeho osobnú „spoveď“, vnútorný monológ so sebou samým. Vnímaví čitatelia či tí, ktorí ho poznajú aj hlbšie, v textoch identifikujú jednotlivé etapy jeho doterajšieho života, to, ako ho vnímal, prežíval a preciťoval. Premyslený súbor autorových výpovedí je voľne rozdelený do štyroch kapitol – úsvit; zmyselnosť okamihu; na prahu a post scriptum.

Ilustračné maľby slovenskej výtvarníčky Zuzany Mikulovej

Neodmysliteľnou a zároveň s poetickým textom vzájomne a harmonicky pôsobiacou súčasťou knihy sú ilustračné maľby slovenskej výtvarníčky Zuzany Mikulovej. Práve ony dodali knihe jej ďalší, vo viacerých prípadoch silne emotívny rozmer. Ten umocňuje aj fakt, že na reprodukciách ilustračných malieb cítiť samotnú štruktúru maliarskeho plátna, ktorá dodáva ilustráciám pomyselnú drsnosť, prirodzenosť a reálnosť, avšak v niektorých prípadoch zvyšuje samotnú dynamiku stvárnenia emócií a zmyselnosti textu.

Ako na margo knihy poznamenal Peter Škorňa:

Zmyslom osobnej výpovede formou básní bola nielen vlastná katarzia, ale aj cesta, ako som hľadal – na úkor každodenného stresu a stereotypu – vnútornú rovnováhu a samého seba. Mne sa to do značnej miery podarilo. Navyše, je tiež určitou – aj keď len náhodnou – symbolikou, že kniha osobnej „spovede“ obsahuje presne taký počet básní, koľko som v čase jej vydania mal rokov. V každom prípade, budem rád, pokiaľ si kniha a jej texty či ilustračné maľby nájdu svojich čitateľov. Ideálne takých, na ktorých „ozdravne“ pôsobí sila slov, v nich ukrytých myšlienok, pocitov a emócií či čaro a „vôňa“ papierových strán knihy. Navyše – je to ideálna príležitosť zahájiť procedúru očisty duše. Pretože „liečiť“ sa dá aj poéziou.“

Pokiaľ sa pýtate ako, na to je jednoduchá rada: stačí si knihu len kúpiť, otvoriť ju a čítať. Pokojne. Pošepky…

Knihu si za zvýhodnenú cenu môžete objednať aj priamo vo vydavateľstve Perfekt : https://www.perfekt.sk/kniha/posepky#kniha

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať