Obviňujem väčšinu médií a novinárov z úpadku nálady v našej spoločnosti. Dávajú priestor zlu.

Obviňujem väčšinu médií a novinárov z úpadku nálady v našej spoločnosti. Dávajú priestor zlu.

Keď som v roku 2001 ako 19-ročná prišla do USA na work & travel, zažila som intenzitou podobný (aj keď obsahom iný) kultúrny šok ako v Indii o 2 roky neskôr. Aby som nehádzala celú Ameriku do jedného vreca, presnejšie som bola v Ocean City v Marylande. Bola to taká destinácia, kde chodili rodiny, ktoré neboli úplná chudoba, ale dokázali raz za rok naškriabať na dovolenku. A keď už na nej boli, tak si to potrebovali riadne užiť so všetkými svojimi vnútornými nárokmi, pričom stierali hranice úcty a slušného správania.

Poväčšine boli veľmi agresívni, tých slušných by som vedela ešte dnes spočítať na prstoch dvoch rúk. Tak málo dobra sa ľahko pamätá. Poznámky postávajúcich návštevníkov, typu: „Cítiš? Niečo tu strašne smrdí,“ na môjho vedľa stojaceho kolegu, boli na dennom poriadku. Môj bývalý frajer o tom lete napísal celú bakalársku prácu, fakt zaujímavé čítanie, asi sa k tomu vrátim.

Správy v TV tam boli plné zločinu.

Bolo to naozaj agresívne peklíčko, o ktorom by som sa tu mohla rozpísať na 2 hodiny čítania. Našli sa aj takí študenti, čo sa rozhodli odísť odtiaľ niekde inde, no po 3 týždňoch sa vrátili, lebo že len prišli do iného štátu, už tam na nich niekto vytiahol pištoľ. Netvrdím, že Amerika bola taká celá, aj keď vtedy som si to myslela. O pár rokov som sa tam s veľkou nechuťou vrátila do iného štátu a mesta a bolo tam super. Asi to bolo len oblasťami, no teraz chcem písať o tej koncentrovanej agresivite, pretože posledné mesiace ju už máme aj tu.

Viac ako 30 rokov od revolúcie sa Slovensko začalo meniť na podobný typ arogantnej agresivity.

Vyrastá nám tu generácia, čo do školy chodí so sekerou alebo strieľa nevinných ľudí na ulici. Denne týchto titulkov pribúda, a ja som presvedčená o tom, že spolu s množstvom týchto správ stúpa aj agresivita. Novinárske titulky z tohto typu správania robia NORMU. Takto drvili mozgy ľuďom počas covidu, na začiatku vojny na Ukrajine, potom energetickou krízou a teraz týmto agresívnym násilným správaním.

Obviňujem väčšinu médií a novinárov z úpadku nálady v našej spoločnosti.

Obviňujem ich za to, že dávajú priestor zlu a pre clickbaity strácajú zábrany, hranice objektivity a zdravého rozumu. A bude to čím ďalej, tým horšie. Neverím, že je to riadené zhora, podľa mňa je to naozaj len neschopnosť vidieť jemne za horizont a predvídať.

Včera som na Instagrame v storke Róberta Slováka čítala zaujímavú vetu z nejakej konferencie, že: „Prežijú iba tí, ktorí sa nezbláznia. To je ďalší krok v evolúcii.“ Nemám k tomu viac čo dodať…

Veľa šťastia, priatelia, čím menej strachu a agresivity v sebe, čím viac zdravého rozumu a nadhľadu a nezabúdať na pokoru a lásku.

Zuzana Gavulová

Autorka je fotografka

Mohlo by vás zaujímať