fbpx

Cestujeme nie preto, aby nám utiekol život, ale aby sme nestvrdli v rutine, pretože tá je ubíjajúca…

Najkrajšie miesta na Slovensku - tipy na výletyCestujeme nie preto, aby nám utiekol život, ale aby sme nestvrdli v rutine, pretože tá je ubíjajúca…

Moje meno je Hana a predstavím vám pár tipov na výlety po Slovensku. Mojím cieľom je splniť si jeden veľký sen, a to prejsť všetky najkrajšie miesta na Slovensku, od túr až po zrúcaniny. Skrátka zmapovať najkrajšie miesta na Slovensku – tipy na výlety. Momentálna situácia mi nedovolí cestovať do zahraničia, kde som predtým trávila väčšiu časť svojho voľného času, ale vďaka tomu aspoň viem, aké poklady ukrýva Slovensko.

Najkrajšie miesta na Slovensku – tipy na výlety

Jedným z nich je napríklad Slovenský raj, Tomášovský výhľad alebo Terchová…

V podstate, keďže nemám vodičák, všade sa pokúsim cestovať vlakmi. Je to pohodlnejšie ako busom. Toto všetko zdolávam s kamoškou a s jej 10-ročným synom. Párkrát sme už aj zablúdili, ale riadime sa mapou alebo inštinktmi a vždy nás to privedie na to správne miesto. Hoci mám problém s kolenom, ktoré je 3x operované, nikdy sa nevzdám toho, čo ma baví, a to sú naše slovenské hory a menšie pamiatky… Tak vám ich pár predstavím.

Jánošíkove diery, malý okruh

– tak tu vám odporúčam výlet aj na Malý Rozsutec, ktorý sme, žiaľ, nestihli, ale tieto Diery sa vyznačujú nádhernými vodopádmi. Vzduch je jednoznačne čistý a menší adrenalín zabezpečí trasa s pár rebríkmi a potom popri vode, cesta sa zakončí menšou túrou, pri ktorej kráčate po hrubých koreňoch stromov a máte nádherné výhľady. Tiež musíte pri túre preskakovať cez kamene, čiže adrenalín rozhodne nechýba. Jánošíkove diery je roklina vodopádov a ten najväčší vodopád sa nachádza v Horných dierach, ktoré sme, žiaľ, tiež nestihli. Odtiaľ sa dá dostať na mega výhľad aj na Veľký Rozsutec.

Tomášovský výhľad (610 m. n. m.), kartuziánsky kláštor a Prielom Hornádu (820 m. n. m.)

– ďalší výlet sme riešili s ubytovaním, keďže cesta vlakom nám trvala niekoľko hodín, prestupovali sme v Poprade. Tým prvým cieľom, ktorý sme zdolali, bol nenáročný výstup na Tomášovský výhľad. Keďže sme išli dve a plus s nami dieťa, nadchol nás čistý vzduch už z hotela, ako sme skoro ráno vyrazili. Tomášovský výhľad sme potom „odsekli“ cez Čingov, cestu dopĺňali aj reťaze, a dali sme aj prielom Hornádu.

Na Tomášovský výhľad nám trvala cesta hodinu, na vrchu sme si sadli a kochali sa výhľadmi a tiež sme našli aj jaskyňu. Po občerstvení bagetami a kávou sme sa pohli ďalej…Teda vlastne k miestu Prielom Hornádu. Zvládnuť toto miesto bolo to najťažšie, keďže cestu tam tvorili viac-menej reťaze, ale zvládli sme to. Cesta nám trvala skoro 2 hod., ak nie viac.

Najkrajšie miesta na Slovensku - tipy na výlety

Po skalách a strminách, kde sa sem-tam objavili reťaze, ktoré nás nakoniec doviedli k vytúženému cieľu. Len pozor na vodu, nepodceniť pitný režim, lebo my sme mali malú fľašku vody, nerátali sme, že to takto dopadne, bolo leto a teplo, pili sme často a bufet Ku Kláštorisku bol v nedohľadne. Nakoniec, po polhodine lezenia po strminách, sa objavil lesný chodníček, v okolí ktorého boli kvety, chránené 5. stupňom ochrany.

Od radosti, že sme to zvládli, sme nahlas zahučali a na to nám dal odozvu aj jeleň, ale šťastní sme dorazili ku kartuziánskemu kláštoru, kde kedysi žili mnísi a milý pán správca nám uvaril kávičku a čaj… Bola to nádherná túra s nádhernými výhľadmi, a som rada, že sme to tiež dali, vlastne ako doposiaľ všetko. Za tie výhľady sa oplatí bojovať až do krvi. V topánkach. Tento kláštor obývali mnísi, mali vlastné postele a izby, ktoré sú dnes schátrané a tvorí ich táto nádherná ruina.

Hrad Zniev – (985 m. n. m.)

– je to zrúcanina, ktorá sa nachádza nad Kláštorom pod Znievom a vyjsť hore je riadna makačka. Je to dosť zdĺhavá cesta a hlavne strmými miestami. Cesta na hrad nám trvala približne 1 h a 45 min., možno i viac, ale hore to bol fakt zabijak, dole už, našťastie, v pohode. Pár minút do konca lesa bol les hustý a v strede lesa bol ako keby oltár s lavičkou. Odtiaľ sa pár minút po ceste objavila aj jaskyňa. Toto sú tie miesta, ktoré ma zaujali. Po tejto makačke sa nám to vyplatilo, mali sme úžasné pohľady na celú krajinu pod Znievom a ešte ďalej.

Hrad Zniev tipy na výlety

Ak chcete sledovať moje tipy na výlety na FB, tak tu je stránka: Tipy na výlety naprieč Slovenskom. Tam prikladám všetky foto z výletov

P.S.: Najbližšie nás čaká Kľak a Malý a Veľký Grič.

Cestujeme nie preto, aby nám utiekol život, ale aby sme nestvrdli v rutine, pretože tá je ubíjajúca…

Hana a Veronika

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať