Prečo sú najčastejšou obeťou sexuálneho zneužívania deti vo veku 12 – 15 rokov a ako ich chrániť?
Pred pár dňami som sa rozprávala s Marekom Madrom, psychológom, ktorý vedie IPčko. Prebrali sme v rozhovore veľa vecí ohľadne komunikácie s deťmi a mládežníkmi. Ako hovorí Marek:
„Rodičia mi vždy povedia, že len nám neraďte viac rozprávať s deťmi… Nuž, ale je to jediná cesta…“
Online svet je rovnaký ako svet reálny
Tak ako aj v reálnom svete môžete naraziť na „čiernu dodávku“, tak je to aj v online svete. Problémom však býva, že v online si agresor často vytvorí dôkazy a tieto potom používa na ďalšie vydieranie alebo opakované zneužívanie. Čo je šokujúce, tak len jeden zo 6 rodičov vôbec verí, že jeho dieťa bolo obeťou sexuálneho zneužívania či šikany. Ako teda deti chrániť? A ako s nimi rozprávať?
Najdôležitejšia je komunikácia, ktorá je primeraná veku vášho dieťaťa.
Vaše deti musia vedieť, že ak by sa stalo čokoľvek, čo budú vyhodnocovať za zlé, hanebné, šokujúce… musia vedieť, že môžu za vami prísť.
Marek Madro je aj spoluautorom knihy Bez nástrah online (kniha je dostupná vo všetkých kníhkupectvách). Informácie a postupy, ako sa orientovať v nástrahách, však môže nájsť každý rodič, ale i starý rodič aj online, a to na adrese: beznastrah.online.
„Ja osobne som rád, že naša linka pomáha. Je lepšie, keď sa mladý človek obráti na nás a spýta sa hoc i na to, čo je to dvojitý análny sex, než by dostal odpoveď z internetu, na ktorú mladý človek nemusí byť pripravený,“ doplnil Marek v rozhovore, ktorý vám odporúčame pozrieť si celý.
Chcem sa zabiť – 1600x mesačne v Google
Jenou zo šokujúcich informácií je fakt, že ľudia, najmä mladí ľudia, hľadajú na internete spôsob, ako si siahnuť na život. Až 1600-krát mesačne zadajú do Google túto frázu. Preto je dôležité „odchytiť“ týchto ľudí a priviesť ich k pomáhajúcemu obsahu.
Pokusy o samovraždu alebo myšlienky na samovraždu sa znásobili najmä za posledné roky. Môže za to viacero faktorov. Bez IPčka by možno viacerí z nás boli prišli o člena rodiny. Aj vy alebo ja. Nikdy neviete… Preto je nesmierne dôležité hľadať spôsoby, ako komunikovať, ale aj ako financovať podobné aktivity.
Jedným z významných podporovateľov IPčka je aj Nadácia Orange, ktorá pod vedením Andrey Ungvölgyi prináša podporu (finančnú), ale aj duševnú vzpruhu a poradenstvo. V apríli spoločne pripravili už druhé vydanie Festivalu pre dušu, ktorý je v online na pozretie kedykoľvek. V diskusiách nájdete nielen rady a skúsenosti Mareka Madra z IPčka, ale i ďalších odborníkov či mladých YouTuberov.
Jazyk kmeňa mladých ľudí…
Častým problémom nás dospelých je, že nerozumieme „jazyku kmeňa“ mladej generácie. A nie sme ani tak zorientovaní v stále nových výrazoch, technikách, sociálnych sieťach. Obeťou šikany sa vaše dieťa môže stať aj na miestach, o ktorých by ste to nepovedali. Preto je dôležité snažiť sa ísť s dobou. Zisťovať novinky a trendy. Všímať si, keď sa vaše dieťa či teenager začne správať inak, ako zvykol (podozrivé môže byť aj správanie, ktoré ste od neho roky žiadali a on/ona nechceli poslúchnuť. Náhla zmena môže byť signálom, že sa niečo deje. A nemusí to byť pozitívne…)
Závislosť od internetu môže začať nenápadne. Viete, čo je to selfitída?
Umenie selfíčok (teda fotenie si vlastných portrétov a ich zdieľanie na sociálnych sieťach) ovláda čoraz viac mladých dievčat, ale aj chlapcov. Vedia úplne presne, z ktorého uhlu vyzerajú najlepšie, z ktorej strany má dopadať svetlo, aké použiť filtre. Denne si vytvoria desiatky až stovky portrétov. Tie najlepšie zdieľajú na sociálnych sieťach, a potom už len rátajú srdiečka a lajky. Zdá sa vám, že čítate o vlastnej dcére alebo synovi?
Fotky s vyšpúlenými perami však môžu zlákať agresora, ktorý začne vaše dieťa obťažovať. Často pod falošným profilom. A netýka sa to iba dievčat. Ohrození sú aj chlapci, pretože propagácia gay vzťahov je v poslednej dobe trendom. Mladí ľudia, ktorí len objavujú svet a sexualitu, sa môžu veľmi ľahko potknúť – či v realite, alebo na začiatku v online. Príkladom je aj nedávne bolestivé priznanie speváčky Simy, ktorá sa stala obeťou sexuálneho zneužívania a prešli roky, kým bola schopná rozprávať o tom. Bála sa, že by jej nik neveril. Bála sa, že je to jej hanba a jej vina…
Tu zopakujem slová Mareka Madra:
„Ubezpečte vaše deti, že za vami môžu prísť kedykoľvek a s čímkoľvek. A informujte ich, že ak nebudú chcieť prísť za vami, tak vždy tu je pre nich IPčko.“
Ak vás problematika nástrah, ale aj správnej komunikácie s vašimi deťmi zaujíma, kliknite si na www.beznastrah.online (píše sa to tak, ako vidíte, bez .sk na konci…)
Ak máte vlastnú skúsenosť, o ktorú sa chcete podeliť, lebo by to mohlo pomôcť ďalším rodičom, napíšte mi.