MUDr. Vojáček: Cirkadiánne rytmy rozhodujú o tom, ako sa máme. Či ochorieme, či budeme zdraví…

MUDr. Vojáček: Cirkadiánne rytmy

MUDr. Vojáček: Cirkadiánne rytmy rozhodujú o tom, ako sa máme. Či ochorieme, alebo budeme zdraví…

Naše telo, ktoré rozhoduje o tom, či som zdravý, alebo nemocný – telo ako biostroj potrebuje byť v súlade s rytmami dňa a noci. Svetla a tmy.

Jeden z fenoménov, ktorý sme najviac ohli k svojmu „komfortu“, je práve nabúraný cirkadiánny rytmus.

Ako sa to stalo? Je to jednoduché. Vymysleli sme žiarovku. Potom sa pridali obrazovky, PC a mobily, a my sme si výrazne začali ohrozovať naše rytmy. Tak tu máme potom veľa rakoviny atď. Ak sa pozriete na akúkoľvek chronickú nemoc a dáte si ju dovedna s cirkadiálnymi rytmami, nájdete tam jasnú koreláciu – hovorí Jan Vojáček.

S moderným osvetlením ide ruka v ruke aj pandémia cukrovky.

Telo sa vie zladiť s časom a priestorom, ale my, ľudia, to robíme naopak. Zabúdame, že máme receptory v oku a na koži, ktoré reagujú na frekvenciu svetla. Naše telo sa s tým potrebuje zladiť… Tým, že telo klameme, že ešte nie je večer, nevieme ho dostať do spánku a prípravy na spánok vtedy, keď to telo potrebuje.

MUDr. Vojáček: Cirkadiánne rytmy

Celý rozhovor na kanáli ODznova. Pozývame vás! Dozviete sa aj o tom, aká voda je pre telo dôležitá a ako nám vzťahy môžu podporiť alebo ublížiť na našom zdraví… Ale aj iné veci sme prebrali…

Prebrali sme toho oveľa viac…

Verím, že vás rozhovor zaujme. A že vám dá aj AHA momenty…

❤ Budem rada za zdieľanie a tiež za podporu na KO-FI https://ko-fi.com/odznovapodcast

👉Ak NEchcete platiť kartou, môžete prispieť aj na účet o.z. vo FIO bank : SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar.

Ďakujem. Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať