fbpx

Očakávania a skutočnosť bývajú niekedy na míle vzdialené. A s priateľmi je život znesiteľnejší…

Dcéra snehu

Napísala Eowyn Iveyová

Preložil Vladislav Gális

*

Kniha Dcéra snehu pripomína vrkoč upletený z troch prameňov.

Prvý prameň vlasov predstavuje vzťah manželského páru. Mabel a Jack majú už čosi pred päťdesiatkou, keď sa rozhodnú začať nový život na Aljaške. Očakávajú, že spoločná tvrdá práca a drsné podmienky ich zblížia, že budú žiť voľne, slobodne a šťastne.

Druhým prameňom je nespútaná aljašská príroda. Nádherná, nedotknutá, ponúkajúca svoje dary, no zároveň krutá vo svojej podstate.

Kniha Dcéra snehu pripomína vrkoč - recenzia

Tretí prameň tvorí obdobie, v ktorom sa dej odohráva – 30. roky 20. storočia. Klčovanie a premena zalesneného pozemku na farmársku pôdu bola v tom období neuveriteľná drina. Žiadne stroje, iba človek a kôň. Práca od svitu do mrku. Bývalo sa v drevenom zrube, kúrilo sa v peci, používali sa petrolejky…

*

A v tomto jednotvárnom vrkoči sa zrazu objaví pestrofarebná stužka – Faina.

Kto je Faina?

Obyčajné dievčatko, ktoré sa naučilo prežiť v divočine? Snežné dieťa? Prelud? Zimné šialenstvo? Zázrak? Sen? Rozprávková bytosť?

*

Dielko Dcéra snehu nemusíte do detailu pochopiť.

Koniec-koncov, príbeh bol napísaný na motívy ruských ľudových rozprávok o Snehuľke.

Autorka vám však medzi riadkami pošepká, že očakávania a skutočnosť bývajú niekedy na míle vzdialené, že s priateľmi je život znesiteľnejší a že v živote sa dejú aj veci neuveriteľné, ba priam rozprávkové.

Z túžby.

Z viery.

Alebo iba tak.

Náhodou.

Šťastie je stav spokojnosti so životom

Iveta Žabková

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Duševné zdravie je aktuálna téma…

Duševné zdravie a starostlivosť oň je v tejto dobe kľúčové. Vyhoreniu podlieha čoraz viac ľudí. Preto som si pozvala na rozhovor Zuzanu Reľovskú, ktorá vyhorením prešla, keď mala malé deti. Pochopila, že lieky neodstránia príčinu. Zuzana prešla dlhú cestu a dnes o nej otvorene rozpráva a pomáha ďalším.

Mohlo by vás zaujímať