Každý mesiac to isté? Stále dookola bolesti a nepríjemné pocity pred meštruáciou a počas nej? Máme pre vás inšpiráciu vo forme špeciálneho jedálnička – jedálniček pred a počas menštruácie!
Silvia Halušicová sa zaoberá (okrem iného) hormonálnymi rozdielmi medzi mužmi a ženami.
K tomu patrí aj strava, ktorá má toho na svedomí veľa. Možno viac, ako si vieme predstaviť. Nedávno sme priniesli krátky článok aj s videom ženských hormónoch – ako prežiť PMS a aj o tom, že v každej žene sa skrývajú ďalšie štyri ženy. Je to podľa toho, v akej fáze cyklu sa nachádzame. Ak nás čítate a ste muž, ostaňte naladený. Lepšie pochopíte svoju polovičku!
Silvia spolu so ženami z Beelongu pripravila aj verejný webinár, ktorý už prebehol (ak budete sledovať Beelong alebo 40plus, o ďalšom termíne budeme radi informovať). Silvia zároveň k tejto téme spracovala aj vzor jedálničku na celý týždeň PRED. Sú to recepty založené na potravinách, ktoré nám pomáhaju tvoriť hormóny tak, ako v ten týždeň potrebujeme. A hlavne: upokojujú! Silvia to má odskúšané a poskytla jedálniček formou tohto článku aj vám milé naše čitateľky.
Odložte si tento jedálniček a pokojne sa k nemu vráťte každý mesiac týždeň pred menštruáciou.
Bude sa vám žiť lepšie a vašim blízkym (veď všetci vieme aké ošemetné môže byť PMS) sa bude žiť oveľa ľahšie tiež! : – )
Dole pod jedálniček a recepty pripojíme spomínané video o hormonálnych rozdieloch mužov a žien. Nenechajte si ho ujsť. Krásne dni (aj) počas PMS prajeme!
RAŇAJKY – čo jesť týždeň pred menštruáciou:
1.Ovsená kaša s mandľovým mliekom, orechami, sušeným ovocím, chia semienkami a horkou čokoládou.
Ovsené vločky uvaríme v mandľovom mlieku, spolu so sušeným ovocím a chia semiačkami. Dosladíme medom, pridáme orechy (kešu, vlašské – aké máte) a necháme na povrchu rozpustiť čokoládu.
2. Banánový milkshake s kešu mliekom, chia semienkami a medom.
V mixéri vymixujeme spolu všetky ingrediencie (1 banán, 2-3 dcl kešu mlieka, polievková lyžica medu, 2 kávové lyžičky chia) a je to hotové. Ak máme po, alebo pred športovým výkonom, môžeme do zmesi pridať aj náš obľúbený proteínový prášok.
3. Varené vajíčka s opraženým kari cícerom a celozrnným chlebom.
Vajíčka uvaríme, na panvici opražíme sterilizovaný cícer do zlata, osolíme a okoreníme kari korením. Môžeme pridať aj paradajky. Keď je zmes opražená, odložíme panvicu z ohňa a zmiešame ju s vegánskym jogurtom. Podávame s celozrnným chlebom.
4. Guacamole
Avokádo a všetky orechy sú výborným zdrojom omega 3 mastných kyselín. Guacamole robíme svojimosvedčeným spôsobom, alebo týmto: roztlačíme avokádo, pridáme doňho olivový olej, soľ, čierne korenie, nakrájané paradajky a najemno nakrájanú fialovú cibuľku. Podávame s celozrnným chlebom, alebo napríklad aj s Para orechami.
OBEDY/ VEČERE týždeň pred menštruáciou:
1.Chilli sin carne s fialovou ryžou a horkou čokoládou. (Tofu – sója – fytoestrogény)
Na panvici opražíme do zlata cibuľku, pridáme na kocky nakrájané údené tofu, červenú fazuľu a kukuricu. Pridáme paradajkový pretlak a varíme do zovretia. Osolíme, okoreníme (čierne korenie, chili, závisí od vašich chutí), pridáme petržlen. Ak radi experimentujeme s chuťami, môžeme na konci varenia, pridať tabličku – dve horkej čokolády a nechať rozpustiť.
Fialovú ryžu, alebo ryžu podľa vášho výberu varíme podľa klasického návodu.
2. Steak z tuniaka, kel na smotane (Ryby – omega 3 mastné kyseliny – hormonálny základ)
Necháme steak hodinu postáť v sójovej omáčke a sezamových semienkach. Sprudka opečieme na panvici z každej strany (1-3 min., ako veľmi prepečený máte steak radi).
Na druhej panvici si opražíme do zlata kel nastrúhaný na jemné pásiky, prídáme soľ a muškátový oriešok. Nalejeme na kel vegánsku smotanu na varenie, necháme vyredukovať.
Ostatné prílohy: Kel môžete nahradiť špargľou, alebo obyčajným listovým šalátom
3. Cviklové rizoto s opekanými pekanovými orechami a karamelizovanými hruškami
Na panvici si opražíme cibuľu, pridáme soľ, cviklu a potom ryžu. Podlejeme ich 2 dcl bieleho vína, alebo prosecca. Pridávame postupne vývar a miešame až do zmäknutia ryže. Na konci do rizota pridáme parmezán.
Na druhej panvici pražíme na oleji pekanové orechy, až kým nechytia zlatistý tón a príjemnú orechovú vôňu. Orechy z panvice odložíme, vytrieme ju a vložíme do nej nakrájané hrušky, ktoré zasypeme kokosovým cukrom. Necháme skaramelizovať. Krásne, ružové rizoto ozdobíme hruškami a orechami. Tento recept je naozaj skvelý!
4. Losos v postieľke s pretláčanými zemiakmi s cuketou a cícerom
Lososa jemne potrieme olejom, osolíme a pokvapkáme citrónom. Takto pripraveného ho zabalíme do pečiaceho papiera do tzv. “postieľky”. Pečieme ho v trúbe na 180 stupňov 20 minút. V hrnci si uvaríme zemiaky, na panvici zľahka opražíme cuketu nakrájanú na jemné pásiky a cícer. Uvarené zemiaky pretlačíme pretláčačom a zmiešame so strukovinou a cuketou. Môžeme podávať s listovým šalátom.
5. Tuniakové fašírky
Kúpime si lepšiu konzervu s tuniakom. V miske si ho zmiešame s vajíčkom, múkou, s koriandrom, pažítkou, s jemne nakrájanou fialovou cibuľkou, so soľou a korením.
Tvarujeme do malých guličiek, ktoré vyprážame na oleji. Ako prílohu môžeme zvoliť svoj obľúbený šalát.
KEĎ MÁM CHUŤ NA SLADKÉ – a to máme pred menštruáciou všetky! :
1. Rýchly šálkový jablkový koláč:
Sypká časť:
1 šálka vločiek (namiesto múky)
1 šálka pomletého maku
1 šálka kokosového cukru
Chia semienka – od ruky
Všetky ingrediencie si zmiešam v miske.
Mokrá časť:
Nastrúhané jablká, hrušky, alebo iné sezónne ovocie
Plech potriem olejom a staviam koláč po vrstvách: sypká časť, mokrá časť, sypká časť, mokrá časť. Najvyššiu časť môžem ofrkať kokosovým olejom a ešte trochu posypať cukrom, nech mi tam skaramelizuje. Pečiem 20 minúť pri 180-ich stupňoch. Koláč je veľmi šťavnatý a zároveň ľahký a zdravý.
2. Gaštanové pyré s vegánskou šľahačkou
Gaštany sú fantastická vec. Nastrúhame si pyré na malom strúhači, polejeme šľahačkou a na vrch si môžeme ozdobiť pyré obľúbeným ovocím, napríklad malinami a mätovými lístkami.
Dobrú chuť!