Jablčný ocot je výborný na PMS

Depresie, hnev, smútok alebo plachosť počas „vašich dní“? Vedeli ste, že na PMS je výborný jablčný ocot?

Jablčný ocot je výborný na PMSJablčný ocot je výborný na PMS

Podľa tradičnej čínskej medicíny je to práve pečeň, ktorá najviac ovplyvňuje hladký priebeh menštruácie. A keď pečeň nespriechodňuje, tak stagnuje aj energia Qi, krv a emócie. V dôsledku toho sa blokuje emocionálna energia a môžu sa objaviť depresie, hnev, smútok alebo plachosť. Vedelis te, že jablčný ocot je výborný na PMS?

PMS

To je ten stav, ktorý nazývame premenštruačným syndrómom. Môže ísť aj o bolesti hlavy, prsníkov, kŕče a rôzne iné fyzické či emocionálne príznaky.

Čínska medicína, jablčný ocot a PMS

Čínska medicína učí, že prvá pomoc pri stagnácií Qi pečene je KYSLÁ chuť. Tu tak prichádza na rad vyššie spomínaný JABLČNÝ OCOT. Ten je svojou energetickou povahou kyslý, horký a teplý.

Dokáže efektívne spriechodniť pečeň, regulovať tok energie Qi a rozbíjať vzniknuté stagnácie. Niektoré čínske byliny sa pred použitím dokonca pražia v octe, aby bol ich účinok viac cielený na pečeň.

Namiesto toho, aby ste počas PMS bojovali sami so svojimi emóciami či si ich ventilovali na svojich blízkych, užívajte si radšej plnými dúškami jablčný ocot

Postup prípravy a použitie

Nalejte 2 polievkové lyžice jablčného octu do pohára vody, ktorá má minimálne izbovú teplotu. Môžete pridať aj med (či čerstvú citrónovú šťavu). Dobre zamiešajte a vypite ideálne pred jedlom, ráno.

Tiež pamätajte na to, že pečeň má rada voľnosť, pohyb a nespútanosť. Nelipnite na zbytočnostiach a nesnažte sa o nedosiahnuteľné. A, samozrejme, pravidelne sa hýbte. Pohyb znižuje stres a podráždenosť.

Samozrejme, že tak ako so všetkým, ani s octom netreba preháňať. Stačí užívať 5-6 dní pred menštruáciou. „Funguje“ na bežný nekomfort. Pri väčších bolestiach alebo výraznejších prejavoch radšej vyhľadajte terapeuta TČM.

Katarína Soročinová

Autorka sa venuje TČM

Tradičná čínska medicína (TČM) je tisícročiami overený liečebný systém, ktorý sa na človeka pozerá ako na súčasť celku – vesmíru, ktorý naňho neustále pôsobí. Základ tvorí taoistická filozofia, pre ktorú je dôležitý súlad s prírodou a s okolitým svetom, a päť prvkov: kov, voda, drevo, oheň a zem, ktoré prislúchajú piatim hlavným telesným orgánom. Objektom nie je choroba, ale človek. Nezameriava sa na odstraňovanie príznakov, ale na liečbu „koreňa“, teda prvopôvodcu ochorenia.
-red-

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať