fbpx

Na hlavnom hrebeni Malej Fatry sa nestratíte. Keď pod Starhradom, starším bratom hradu Strečno, nad Váhom, nastúpite na jej magickú vlnu

Straty a nálezy: hrebeňovka Malá Fatra

Bol marec. Cesta cez sychravé, ešte neprebudené Jánošíkove diery, bola pochmúrna. V sedle Medzirozsutce na nás a okolo padla tá hustá biela malofatranská hmla, Malý Rozsutec sme len tušili pred nami.

Značku sme našli, Malý Rozsutec taktiež.

Cestou späť sme sa ale stratili v lese. Blúdili sme, brodili sa snehom, padali na ľade, až sme tesne pred zotmením našli chodníček popri rieke, ktorý nás vyviedol až do Terchovej.

Na hlavnom hrebeni Malej Fatry sa nestratíte.

Keď pod Starhradom, starším bratom hradu Strečno, nad Váhom, nastúpite na jej magickú vlnu, sila jej energie vás privedie až do Zázrivej.

60 km peši za tri dni, behom za jeden.

Naše 25 km dlhé putovanie však začalo v Štefanovej, časti Terchovej, dedine pomenovanej podľa rímskeho vojaka Terchiusa.

Zelená značka nás vyviedla až do sedla Medziholie a tam sme mali hrebeň pred sebou ako na dlani. Červená značka smerovala na Stoh, niekedy lesnatý, dnes vďaka odlesneniu pre pastviny oviec, trávnato-hôľny vrchol, z ktorého výšky viac ako 1 600 m sme klesali do 1 300 m, aby sme opäť stúpali cez voňavé lány čučoriedok a malín až na Poludňový Grúň. Za našimi chrbtami sa vypínal kráľ Malej Fatry, Veľký Rozsutec, mystické kamenné miesto, kde vraj Jánošík ukryl svoj poklad.

Z Poludňového Grúňa, cez valiace sa kamene, sme sa dostali až na Hromové a odtiaľ sme opäť klesali a stúpali až sme sa postavili na Chleb.

A pred nami sa ukázali tí zaoblení a zelení malokarpatskí krásavci, Malý a Veľký Kriváň.

Pod nami sa rozprestieralo krásne tyrkysové Šútovské jazero, miesto ako vystrihnuté z westernových filmov.

Vždy, keď stojíme na letisku pri batožinovom páse, čakáme s napätím, či aj naša batožina docestovala s nami. Alebo či neskončí v „stratách a nálezoch“.

V horách, keď sa stratíme a zídeme zo značky, často nájdeme miesta nečakané, zabudnuté a čarovne krásne.

Vtedy každá jedna strata znamená nový nález.

A často stratíme strach a obavy a nájdeme odvahu.

Viac odvahy.

A možno je najväčšou z nálezov a strát láska.

K novým dobrodružstvám.

Gabriela Psotková and Valéria Polovková

VaGa Agency ponúka aktívne, dobrodružné a športové cesty na Slovensku a na gréckom ostrove Lefkada. Orientuje sa na individuálne riešenia a profesionálny športový coaching a guiding. Viac informácií nájdete na: https://vaga.agency/

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať