Christy Lefteri: Veci sa môžu meniť, nádej môže aj za najťažších okolností vyhrať

Christy Lefteri Včelár z Aleppa – desivý, dojímavý, pravdivý

Po prečítaní dobrej knihy si vždy hľadám informácie o jej autorovi. Zaujíma ma, kde sa inšpiroval, ako žije, čomu sa venuje. Pri autorke knihy Včelár z Aleppa je táto informácia kľúčová. Rodičia Christy Lefteri sú utečenci z Cypru. Narodila sa v Londýne a pracovala ako dobrovoľníčka v utečeneckom centre Unicef v Aténach. Práve tu spoznala strastiplné príbehy utečencov, ktoré boli inšpiráciou pre jej nevšedný príbeh, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Tatran.

Rozprávačom príbehu je Nuri, skromný včelár žijúci v mestečku Aleppo v Sýrii.

Spolu s manželkou a umelkyňou Afrou vychovávajú syna Samiho. Šťastie im naruší vojna. Krvilačná, zákerná, hrozná. Nuri prichádza o syna a Afra stráca zrak. Vydajú sa na strastiplnú cestu cez Turecko a Grécko až do Británie, kde ich má čakať bratranec Mustafa.

Spomienky sa miešajú s úvahami, snením, fantáziou, zážitkami.

Čitateľ si nie je vždy istý, či Nuri opisuje realitu alebo svoje predstavy. Napriek dominantným úvahovým pasážam sa stávame svedkom strhujúceho a dojímavého príbehu plného hrôzostrašných zážitkov, ľudskej zloby a nešťastia. Obchodovanie s ľuďmi, depresia, posttraumatická stresová porucha, zneužívanie detí, absurdné požiadavky pri žiadosti utečencov o azyl kontrastujú s celým posolstvom knihy, ktorého light motívom je včela – symbol stability a nádeje.

A presne o tom Včelár z Aleppa je – o sile ľudského ducha, nádeji a túžbe po živote, pretože ako píše autorka: „Veci sa môžu meniť, nádej môže aj za najťažších okolností vyhrať.“

O Včelárovi z Aleppa sa výstižne vyjadrila autorka Tetovača z Auschwitzu Heather Morris:

„Je to román medzinárodného významu. Odvážny, provokatívny, strašidelný, otvorí nám to oči.“

Úplne s ňou súhlasím.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať