Chcete byť ok? Buďte! Jarné počasie je nestále. Dobre sa cítiť, dobre vyzerať? Do času-nečasu stále v pohode …

Chcete byť ok? Buďte!: Dobre sa cítiť, dobre vyzerať

Viac ako 20 rokov som pod menom Martina Navarská pripravovala rubriku Moderná žena a Moderný muž pre časopis Plus 7 dní. Popritom som sa pokúšala zistiť, čo je nadčasové, dobré a platí stále. Rada sa o poznanie delím. A viem celkom určite, netrápte sa, vždy je všetko v poriadku – ak sa dobre cítite, tak aj dobre vyzeráte. Móda, kozmetika pomáha navonok, radosť zo života vždy a všade. Chcete byť šťastní? Tak jednoducho buďte!

Po daždi kvitnú kvety: Netrápte sa pre dážď, kvitnú po ňom kvety a žiari slnko.

Vrtochy počasia

Do času-nečasu stále v pohode

Jarné počasie je nestále. Po slnku príde dážď, pár snehových vločiek. Vánok sa zmení na silný vietor. Čo si dať na seba, aby ste boli dobre oblečená?

Kapucňa

Prechodný plášť zostáva užitočnou súčasťou šatníka. Poslúži v chladnejšom aj teplejšom počasí. Stačí sa rozhodnúť, či si podeň obliecť blúzku, alebo sveter. Ak má plášť kapucňu, nemusíte sa obávať pár kvapiek dažďa či veterného počasia. Kapucňa je stále aktuálna. Nielenže je po ruke, keď ju potrebujete, ale na počkanie ozvláštni vzhľad. V kurze sú klasické pokrývky hlavy – klobúk a šiltovka. Kým prvá z nich sa hodí k elegantnému oblečeniu, čiapka so šiltom je praktická a univerzálna. Šilt ochráni pred slnkom i dažďom, dať si ho môžete k bunde aj plášťu. Ponúka sa aj spojenie elegancie a romantiky. Výsledok je trebárs extravagantný klobúčik so závojom.

Praktické a pohodlné

Spájanie štýlov boduje. Kabátik z maskáčovej látky vyzdobený lesklými pajetkami vyznieva sviežo a odľahčene. Jarná bunda je ľahká, lesklá a skladná. Zmestí sa do príručnej tašky či dokonca kabelky. Tenké nepremokavé materiály pôsobia príťažlivo. Nekomplikovanosť sa nosí. Popri zapínaní na gombíky a zips objavíte aj kabátiky a bundy bez zapínania.

Tradičný štýl

Je vám blízky tradičný štýl? Žiadny problém. Plášť s fazónkovým alebo košeľovým golierom a dĺžkou nad či pod kolená je tu pre vás. Znalci nedajú dopustiť na dynamiku a namiesto jednofarebnosti odporúčajú vzory či aspoň viacfarebnosť. Napríklad plášť s rozdielne farebným lemom. Premenlivé jarné počasie má svoje čaro. Ak vyriešite prípadné drobné komplikácie s oblečením, vychutnáte si ho úplne nerušene.

5 x úsmev

  1. Vodoodolná maskara pre alergičky

Alergici sú niekedy podozrievaní, že si precitlivenosť len navrávajú. Je pravda, alergikom je horšie, keď sú v strese alebo sa trápia, ale samotná alergia od psychiky nezávisí. Človek sa s ňou rodí, má ju v génoch. Ak je jeden z rodičov alergik, riziko pre dieťa je 40 percent. Keď sú obaja, pravdepodobnosť alergických reakcií sa znásobuje. Jar s peľom rastlín vo vzduchu je pre alergikov vyčerpávajúca, vyhnúť sa zdroju problémov takmer nemožné. Alergičky so sklonom k slzeniu očí by mali v kritickom období zvážiť vodoodolnú maskaru pre citlivé oči. Zabráni, aby sa zmenili na kominárske.

  1. Chcete schudnúť? Zamilujte sa!

Podľa vedcov sa zamilovaný správa úplne inak ako človek neprežívajúci tento povznášajúci stav. Podľa odborných kritérií je zaľúbený „biochemicky chorý“. Termín pobláznenie je namieste. Prejavuje sa nedostatok sérotonínu, ktorý zabezpečuje prenos informácií medzi nervovými bunkami. Podľa talianskej vedkyne Donatelly Marazzitiovej z univerzity v Pise sa v mozgu zaľúbencov odohrávajú rovnaké procesy ako u tých, čo trpia obsedantnou neurózou – ich myseľ sa neustále dokáže zaoberať nejakým človekom, vecou, situáciou. Zamilovaní nepociťujú hlad, za čo môže nadbytok dopamínu. Ten pôsobí na centrum „odmeňovania“ v mozgu a vylučuje sa už len pri myšlienke na milovanú osobu. Pocit uspokojenia teda neprichádza s jedlom, ale myšlienkou na lásku. Podobne ako u závislých od kokaínu klesá chuť na jedlo a potreba spánku. Ošiaľ z lásky sa však udrží najviac rok, no bez toho, aby ste sa museli rozísť – organizmus si na záplavu dopamínu zvykne a aj s pretrvávajúcou láskou sa vráti do starých koľají.

  1. Strapaté

Je strapatý vzhľad váš? V tom prípade je to zásah do čierneho. Ostáva vhodný pre každý typ a dĺžku vlasov. Ak máte krátke, stačí do nich votrieť tužidlo, postrapatiť prstami, podľa potreby prelakovať. Pri dlhších vlasoch nakrúťte vlasy spevnené tužidlom na natáčky, nechajte vyschnúť, rozstrapaťte prstami a spevnite lakom. Rýchlym spôsobom, ako vyčariť strapatý účes, je natupírovanie hrebeňom – nemali by ste ho však využívať často, pre vlasy nie je práve šetrný.

  1. Svieža vôňa

Aj pre vás je silná vôňa parfumu príliš? Aktuálne obdobie praje sviežim ľahkým vôňam. Zvoľte takú, v ktorej sa budete cítiť príjemne. Odporúča sa najmä toaletná voda, kde nechýba citrón a zelený čaj. Aróma všetkých citrusových plodov ostáva prísľubom ľahkosti aj naďalej.

  1. Čarovná biela

Možno viete, že na rozjasnenie pohľadu očí je dobré dať do vnútorného kútika trochu bieleho tieňa. Čaru bielej však môžete podľahnúť úplne. Sú tu biele očné tiene, biela kajalová ceruzka, biely púder. Biela je skôr spojencom žien so svetlou, než s tmavou pleťou. Aby biely púder rozjasnil tvár, stačí ho naniesť vo veľmi jemnej vrstve. Ak sa vám zdajú byť biele očné tiene a čierna maskara príliš veľkým kontrastom, naneste biely tieň od vnútorného kútika oka len do polovice a doplňte tým, čo bežne používate. Biela kajalová ceruzka na spodnom pevnom viečku opticky otvorí, a tým zväčší oči. Biely lak na nechtoch je takisto možnosťou, ako posilniť efektnú bielobu.

Platí, že biela si na tvári viac rozumie s jemnými pastelovými tónmi, než s výraznými a intenzívnymi.

Text © Maja Kadlečíková, novinárka, spisovateľka

Kniha Bodkulienka

https://marencin.sk/704/Bodkulienka

Kniha Život ide ako má

https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma

Kniha Modré diaľky

https://marencin.sk/1104/Modre_dialky

Kniha Poetika Foto – Grafie

http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať