Klamlivé informácie o Chorvátsku. V médiách často narazíte na vysoké ceny, ktoré neexistujú. Prečo?

Ceny v chorvátsku 2023Ceny v Chorvátsku 2023. V médiách často narazíte na vysoké ceny, ktoré neexistujú. Prečo?

Aj tento rok sme sa vybrali do Chorvátska. Je to naša obľúbená destinácia. Pripravili sme sa na najhoršie. Ceny v Chorvátsku 2023 = vysoké ceny všetkého. Vraj. Išli sme len na 5 dní. Zobrali sme si termosky, aby sme mali pri sebe aspoň vodu zadarmo. Veď informácie z médií zneli strašidelne. Termosky sme využili len prvý deň. V Chorvátsku sú totiž ceny rovnaké a nižšie. Odkiaľ a prečo sa šíria tieto dezinformácie?

Agentúra SITA vydala pred pár dňami túto správu:

Predražené občerstvenie aj nápoje, vysoké ceny vstupného či atrakcií a niekedy poriadne „mastné“ cenovky v reštauráciách. V Chorvátsku sa sebakriticky pustili do hodnotenia tohtoročných letných mesiacov. Ako uviedol web danas.hr, s kopčekom zmrzliny za štyri eurá, kávou za päť eur, palacinkou za 4,50 či pizzou za 15 eur to vraj prepískli a priznali, že mnoho vecí v oblasti turizmu mohli urobiť lepšie.

Nad zdražovaním, ktoré sa malo schovať za prechod Chorvátska k jednotnej európskej mene, dvíhali obočie nielen zahraniční turisti v krajine, do ktorej každoročne v lete vyrážajú tisícky Slovákov, ale i domáci. „Sme príliš drahou destináciou,“ priznávajú sebakriticky Chorváti.

Francúzi Anne a Noa na konci cesty cez Pulu, Trogir a Šibenik novinárom z webu danas.hr povedali, že sa im chorvátske pobrežie veľmi páčilo, ale šokovali ich ceny na plážach aj drahé vstupy do národných parkov. „Problém tiež je, že všetky reštaurácie sú rovnaké. Ponúkajú len pizzu, ňoky a cestoviny. Nič viac. Chceli by sme väčší výber,“ sťažuje sa Noa.

Nie všetkým však prekážali ceny v Chorvátsku. „Páči sa mi ponuka v Záhrebe, jedlo tu milujeme! Myslím, že ceny sú v poriadku. Nie je to lacné, ale ani príliš drahé,“ vraví Thomas z Nemecka.

Web Croatia Week priznáva, že vysoké ceny v krajine časť turistov odradili a obsadenosť ubytovacích zariadení bola tento rok o desať percent nižšia ako v predchádzajúcom roku.

„Hostia sa sťažujú na predražené, často hanebne nekvalitne zariadené apartmány, ktoré stoja aj viac ako sto eur na deň. Podľa tradičných ukazovateľov, príchodov a prenocovaní, však máme za sebou ďalšiu dobrú sezónu,“ uvádza web danas.hr.

(sita) – koniec článku…

Ako je to naozaj?

Išli sme na náhodu. Nemali sme zabezpečené ubytovanie. Radi si vyberáme priamo na mieste. Vybrali sme sa do prímorského mestečka Pakoštane, neďaleko Zadaru. Cestou nás prekvapila cena poplatku za diaľnice. Ten bol totižto o čosi nižší ako sme boli zvyknutí. Pred 2 rokmi sme platili za úsek od Zagrebu do Pakoštane približne 20€. Tento rok to bolo 18,90€. Nič ohromujúce. Ale bolo to menej. Nie viac. Už cestou sme potrebovali tankovať. Benzín stál asi o 20 centov menej než u nás. Káva na pumpe 1,20€ a k tomu zadarmo veľký pohár vody s ľadom. A to nehovorím, že tá káva chutí ako káva. Vodu vám zväčša dajú automaticky do cca 2 dcl pohára. Ja si vždy radšej rovno pýtam – čašu vode, molim vas.

Poďme k ubytovaniu…

Zastavili sme na hlavnej pláži v Pakoštane. Radi bývame rovno pri mori. Bolo 20 augusta. Sezóna v plnom prúde. V dome, ktorý som si vyhliadla nemali voľno, ale majiteľka nás poslala za susedou. Tá voľné na 4 noci nemala, ale poslala nás do reštaurácie Gladne oči. Dala mi meno prevádzkara. Ten sa len usmial, sadol si za stôl a začal telefonovať. Prvé dva telefonáty neuspel. Tretí telefonát bola ponuka v uličke od hlavnej pláže. Víkendový dom, do ktorého sa zmestí 5 ľudí. Cena? 70€ na noc. Bolo nám teplo a nechceli sme pátrať ďalej, tak sme to vzali. Nie je teda pravda, že pod 100€ nič nenájdete. Ubytovanie bolo čisté a všetko upratané a nové. Vybavenie kuchyne krásne. Nebolo čo vytknúť…

Jedlo…

Našli sme si pláž, kde nebolo tak veľa ľudí. V reštaurácii sme si dali najprv pivo a kávu. Cena piva 2,80 €. Priamo na pláži. Cena kávy 1,20€ aj s plným pohárom vody s ľadom. Káva opäť výborná. Takto posmelení sme sa s mužom vybrali na večeru do mesta. Vyhliadli sme si reštauráciu na brehu mora s výhľadom na zapadajúce slnko. Najedli sme sa, dali sme si veľké a malé pivo. Platili sme spolu cca 25€. A takto to pokračovalo. Výber v reštauráciách je väčší, než sme boli kedysi zvyknutí.

Navštívili sme aj miestne potraviny, aby sme si nakúpili jedlo na raňajky. Nič z ponuky v obchode nebolo drahšie ako u nás. Približne rovnako…

Ja sa len pýtam, prečo a kde vznikajú tie články o predraženom Chorvátsku? Niekto za to platí? Kto?

Kľudne sa tam vyberte aj teraz v septembri. More je čisté a istotne vás to nezruinuje.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať