fbpx

Kam miznú peniaze z dotácií mesta v Senci? Skautom sa neušlo nič.

Ako získať dotácie mesta pre deti v Senci?

Martina Bollová (vľavo)

Kedysi som v Senci bola poslankyňou. Nebolo to ľahké. Potom som dostala nápad, že najbohatšie mesto na Slovensku by mohlo vyzerať úplne inak. Lebo, keď sa chce, tak všetko ide. Kandidovala som preto za primátorku. Skončila som druhá a nevyšlo mi to. Stáva sa. Miera mojej naivity bola vysoká. Čo už.

Od mojej kandidatúry uplynulo už viac ako 6 rokov a vypla som to zo svojho života. Sú však dni, kedy ma hnevá, čo sa v tomto našom malo(m)este. A stalo sa to aj teraz, keď som mala možnosť vidieť, ako dopadli tohtoročné dotácie. Tak sa na to pozrime spolu.

ROZDELENIE DOTÁCIÍ V SENCI

Deti sú naša budúcnosť. Podľa toho, ako sa delili peniaze sa skôr zdá, že budúcnosť je vo futbale, ale len pre vybraných, footgolfe a ešte vo víne. Nemám nič proti týmto športom a ani proti vínu. Veď, ako by povedal môj kamarát, každý si vyberá to svoje. V poriadku. Ale tu ide o verejné zdroje. Haló!

Tu je príklad toho, komu sa v Senci ušli dotácie:

  • Rôzne alkoholické festivaly dostanú spolu 4 000€.
  • Neuznaný šport, footgolf, dostane 6 600€.
  • Automobilový pretekár dostane 8 000€.

Komu sa neušlo alebo získal iba torzo podpory?

  • Skauti, ktorí v meste pomáhali od prvého dňa pandémie, dostanú 0€ (slovom NULA), podľa niekoho vraj nepatrili do výzvy č. 2, aj po vysvetlení, že patria pod vzdelávanie.
  • 400 detí a mládež (z nich mnohé dievčatá), ktoré športujú v uznaných športoch a v registrovaných športových kluboch, dostanú spolu len 2000€. V čom sa tieto deti previnili?
  • Plaveckým talentom znížili dotáciu.
  • Majsterke sveta v pretláčaní rukou znížili dotáciu.

Ako sa píše v statuse mojich bývalých poslaneckých kolegov: 

V týchto časoch musí ísť podpora deťom a mládeži, nie na koníčky a radovánky jednotlivcov. Deti si to za ten náročný rok zaslúžia. Sú našou budúcnosťou. Kompletný prehľad návrhu dotácií: https://www.senec.sk/…/attachment/MsZ20210325/Bod8.pdf

Položila som otázky Martine Bollovej, ktorá sa venuje deťom a skautom už dlho.

Martina je zároveň aj členka komisie kultúry a školstva. Kvôli konfliktu záujmu nehlasovala za projekt skautov.

Martina, kde vznikla chyba? Urobili ste niečo zle? Neviete vypĺňať formuláre?

Chyba? Neviem či to bola chyba. Išli sme podľa jednotlivých výziev. Tým, že sme najväčšia mládežnícka nezisková výchovná organizácia na Slovensku a náš výchovno-vzdelávací program je akreditovaný Ministerstvom školstva, tak sme ani neuvažovali, že by sme mali patriť pod kultúru (nevytvárame kultúrny program). Zároveň vo Výzve č. 2 je  uvedená podpora mládežníckych organizácií a spolkov.

Formuláre vieme vypĺňať. Zarážujúce je, že pri prvom hlasovaní per rollam tam bola navrhnutá suma. Nakoľko toto hlasovanie nebolo platné, tak sa hlasovalo druhýkrát, a tam už pri viacerých projektoch boli, neviem akým spôsobom, zmenené sumy a aj pripomienky. Tam sme už nemali nárok. Žiaľ pripomienky mailom predsedovi, ktoré sme transparentne posielali viacerí členovia, ako aj môj telefonát s viceprimátorom a pani Rebrošovou, nepomohli.

Ako získať dotácie mesta pre deti

Obom som vysvetlila ohľadom skautov situáciu a bolo mi povedané, že do Výzvy č. 2 nepatríme. Bez odôvodnenia. My sme žiadali financie na podporu technicko-materiálneho zabezpečenia tábora. A vraj tábory patria pod kultúru. No vo Výzve č. 2 bol podporený projekt tábora pre ARPEKA s. r. o.

Predseda nám odpísal (kópia z mailu aj s preklepmi):

„Súhlasí s Vašimi pripomienkami, ale musím zdôradniť, že mailova forma komunikácie je neefektívna, zdĺhavá a pracná,napriek tomu som s každým kto mal snahu ma telefonicky kontaktovať som návrhy prediskutoval aj v 1. aj v 2 hlasovaní, a tým vznikol návrh,  za ktorý  v 2. hlasovaní hlasovalo 6 členov komisie. Vaše výhrady sú zapracované do zápisnice. Každý túto možnosť mal,  aj so mnou, aj s p Rebrošovou.“

Mám za to, že takáto forma schvaľovania dotácií je neprípustná!

Predseda si nesplnil svoju povinnosť zvolať online zasadnutie, keď ho žiadali viacerí členovia komisie. Celý proces bol netransparentný.  Za mňa, ako členku komisie, som všetky pripomienky posielala mailom na všetkých členov. Takže takto navrhnuté dotácie do druhého hlasovania per rollam boli navrhnuté netransparentne. Okrem toho, nie sú stanovené žiadne pravidlá hlasovania per rollam. Večer nám boli zaslané podklady na hlasovanie do rána do desiatej.

A najsmutnejšie je, že vo Výzve č. 2 zostalo 1500 € a vo Výzve č. 1 zostalo 6.600€, ktoré sa nikomu nepridelili.

A toto je len za komisiu školstva a kultúry.

Snažili ste sa opätovne sa odvolať? Predsa len. Skauti idú príkladom. Vedia potiahnuť aj ďalších.

Bojovala som, ale len mailom žiaľ. Nemám na predsedu telefónne číslo. A ani mi na um neprišlo mu volať. Ja som to chcela riešiť so všetkými členmi na online zasadnutí. Aj by som ho bola schopná zorganizovať. Takže som vypisovala maily. A nielen za projekt skautov,  ale aj za iné projekty, ktoré boli neprávom nepodporené. Žiaľ, podporené boli mnohé projekty business firiem, ktoré si svojou činnosťou zarábajú na živobytie.

Neboli podporené projekty pre rozvoj voľnočasových aktivít detí a mládeže. Je mi to ľúto. Preto je dôležité, aby sa ľudia zaujímali o dianie aj v komisiách.

Ako vás môžu ľudia podporiť?

Momentálne by sme potrebovali drevo na stavbu prístrešku, kde budeme skladovať  táborový materiál a športové náčinie. A v tomto mesiaci nám môžete pomôcť prispením 2 %.

Pripravila: Martina Valachová

Formulár v PDF:

 

Mohlo by vás zaujímať