fbpx
Ako sú nastavené korona pravidlá
Ako sú nastavené korona pravidlá

Ako sú nastavené korona pravidlá?

Dnes je prvý deň sprísnených opatrení a potrebovala som sa stretnúť s respondentmi do podcastu. Kanceláriu v Bratislave nemám. Tak sme si povedali, že sa stretneme na pumpe, zoberieme kávu do ruky a pôjdeme sa porozprávať do Sadu Janka Kráľa. Samozrejme v rúškach. Veď ako inak. Už aj v exteriéri pokutujú!

Kúpili sme si kávu. A v tom nám hovorí pani od obsluhy, že či nechceme aj koláčik. A sadnúť si na terasu.

Jasné. Super. Potešili sme sa. Terasa bola plná. No nechcem povedať, že hlava na hlave, ale isto plnšia, ako by to bolo v kaviarni v meste. Hlavou mi prešlo: dobrý biznis. Ľudia, ktorí by sa inak nestretli na pumpe, presunuli stretnutia tam, kde je to možné. Máloktorá kaviareň má možnosť obsluhy len na terase. Nie je to rentabilné. Ale ak predávate benzín a naftu, tak si klienti posedia a dajú si aj stretnutie. A teda aj kávu a koláčik na pumpe.

Prešlo mi hlavou, že ide o presun tržieb inam.

Nemá to nič spoločné s bezpečnosťou. Na terasách jednoducho konzumácia povolená je. Na jednej strane teda počúvame, že bezpečnosť na prvom mieste. Na druhej strane sú niektoré miesta menej nebezpečné, ako tie, ktoré musia byť zatvorené. Riziko je tam vyššie, ale je to celé akosi v poriadku. Ideme o MHD a vlakoch rozprávať? Tam je to často hlava na hlave.

So stupňujúcim sa napätím by si zaslúžili všetci rovnaký prístup. To, čo nie je dovolené v kaviarni a reštaurácii alebo dokonca v kostole, to je dovolené na pumpe, v MHD, vlaku. Najmä v posledných dvoch menovaných je povolená blízkosť. Nie je potrebný ani odstup.

Neviem kam až zájdeme v rozdielnom prístupe k jednotlivým podnikateľom a oblastiam života. Je to zarážajúce.

Všetci predstavitelia tejto krajiny vyzývajú k dodržiavaniu pravidiel ( na to, že tancovali pred časom na svadbe bez rúška už sa zabudlo…), ale to, že tie pravidlá nezabezpečujú skoro nič, to naozaj nikto nerieši. Teda takto. Tie pravidlá zabezpečujú to, že niektorí zarábajú viac ako predtým a iní majú rozsiahle straty, ktoré budú vykryté iba z časti.

A tak sa pýtam. Komu toto celé slúži? 

Ak teda bude zvýšená úmrtnosť seniorov, bude to niekto študovať, že je to napríklad možno aj kvôli vlakom zadarmo?

Lebo v reštauráciách a kaviarňach vznikalo iba promile problému. A vo fitnesscentrách ešte menej. V divadlách tuším dokonca nič…

Žijeme v dobe, o akej sa nám ani nesnívalo. Miestami to vyzerá ako vymyslené. Že ráno sa zobudím a dobre bude…

Tak si držme palce!

Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať