Ako si zlepšiť kondičku aj po 40-ke? Máme špeciálne tipy!

Ako si zlepsir kondicku po 40-keAko si zlepšiť kondičku aj po 40-ke? Máme špeciálne tipy!

V zdravom tele zdravý duch! Byť v dobrej fyzickej kondícii by sa mal snažiť každý, bez ohľadu na vek a šikovnosť. Prinášame vám 5 zaujímavých tipov, ako zlepšiť svoju kondíciu aj po 40-ke.

Na strave veľmi záleží

Aj keď sa hovorí, že to, čo je chutné, je nezdravé a naopak, nie je to pravda. Ak máte radi sladké, môžete si odpustiť cukríky a keksy a namiesto toho sa poobzerať po niečom lepšom. Áno, telo potrebuje aj cukor, ale iba ten zdravý. Jabĺčko je sladké a pomôže pri naplnení žalúdka na 3 až 4 hodiny. Čipsy vám nepomôžu dostať sa do formy. Zelená zelenina, ako zelené fazuľky a brokolica, udržiava tráviaci systém čistý a v chode.

Preferujte chudé mäso (morčacie alebo kuracie) pred mastným. Výbornou voľbou sú ryby a morské plody. Krevety vám určite urobia lepšiu službu, ako oškvarky. Sú plné bielkovín a zdravých živín, ktoré pomáhajú udržiavať svaly fit a pripravené na tréning.

Dávajte si pozor na porcie. Radšej jedzte viackrát denne menšie porcie, ako zaťažiť žalúdok veľkým jedlom, po ktorom sa nebudete vládať ani postaviť. Vďaka porciovaniu budete dýchať plynulejšie, pretože nebudete musieť spotrebovávať veľa energie na trávenie. Sledujte množstvo potravy, ktoré denne prijmete.

Hýbte sa denne

Dbajte na to, aby ste mali každý deň nejaký pohyb. Nemusia to byť práve náročné hodiny v posilňovni, stačí aj mierna fyzická aktivita. Aj keď je potrebné sa dva-trikrát do týždňa venovať aj náročnejšiemu športovaniu, je jasné, že bežný človek si na to čas nenájde každý deň. Pohyb je však aj kráčanie, takže sa môžete do práce a z práce vybrať peši. Ráno vstaňte o polhodinu skôr a rozohrejte sa na rotopede, airbiku alebo bežeckom páse. Iný deň si môžete ponaťahovať svaly jogou.

Aby ste s pohybom neprestali, musíte zistiť, čo je vašou hlavnou motiváciou. Či už chcete naháňať svoje deti v parku, zabehnúť maratón, schudnúť, alebo sa len, jednoducho, lepšie cítiť, je treba myslieť na to, prečo sa vám oplatí ráno skôr vstať a nasadiť si tenisky. Nájdite niečo, vďaka čomu sa oplatí držať sa svojej cvičebnej rutiny a z dlhodobého hľadiska budete oveľa úspešnejší pri zlepšovaní svojej kondície.

Poznáte airbike?

Ide o novinku na našom trhu. V USA je tento fitness trenažér skutočne obľúbený. V prvom rade treba spomenúť, že cvičenie na akomkoľvek domácom bicykli je vynikajúcou formou kardia. Ak máte pocit, že tréning na obyčajnom rotopede vás nudí, vyberte si airbike. Airbike je perfektným prístrojom pre intervalový tréning, ako HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning).

Má rukoväte, ktoré sa pohybujú pri šliapaní, takže si pri cvičení nôh precvičíte celú hornú časť tela, a to bez akéhokoľvek prudkého dopadu na kĺby. Airbike využíva odpor vetra prostredníctvom veľkého ventilátora – takže čím tvrdšie pracujete, tým väčší odpor cítite.

Vytvárate si tým aj príjemný osviežujúci vánok, ktorý na vás prúdi cez ventilátor. Poskytuje nekonečnú intenzitu a odpor vetra na prispôsobenie každej fáze vášho tréningu. Na airbiku musíte pracovať, aby ste z neho vyťažili maximum.

Preto mu ľudia na internete hovoria aj „diablova trojkolka“. Ak vonku prší a aj tak si chcete dať riadne zabrať, alebo ak nechcete premeškať novú časť obľúbeného seriálu, bude vám airbike výborným pomocníkom.

Dobrý spánok je dôležitý

Na spánok netreba rozhodne zabúdať. Počas neho sa telo regeneruje a odpočíva, čo je mimoriadne dôležité.

Šesť až osem hodín spánku udrží telo v chode počas celého dňa, no ak sa vám stane, že sa kedykoľvek po príchode z práce budete cítiť unavení, pokojne si pred cvičením na polhodinu zdriemnite.

Naplánujte si odchod do postele a vstávanie a snažte sa ho dodržiavať aj cez víkendy a sviatky. Vytvorte si rituál alebo rutinu pred spaním, aby ste sa uvoľnili.

Uistite sa, že keď idete spať, nie ste hladní ani sýti. Lepšie sa vám bude spať v chladnejšej izbe.

Merajte si pokrok a zabávajte sa

Veďte si záznamy o svojej fyzickej aktivite. V dnešnej dobe nie je nič jednoduchšie, ako zakúpiť si inteligentné hodinky a smartfón. Všetko o vašej kondícii bude tam.

Nie pre nejaké vedecké účely, ale vyslovene pre vás.

Zapisujte si, koľko drepov ste dnes urobili, koľko kilometrov ste prešli na domácom bicykli, aký hlboký predklon ste urobili, akú ťažkú činku zdvihnete. Keď si spätne pozriete svoje výsledky, uvidíte, aký pokrok sa vám podaril. A to je veľmi motivujúce. Tiež zistíte, čo na vás funguje a čo nie.

Dôležité je robiť si tieto záznamy úprimne. Ak sa rozhodnete ignorovať pár kíl na váhe alebo ubrať pár sekúnd z najlepšieho času behu tohto mesiaca, v prvom rade negujete zmysel merania vašich výsledkov a v konečnom dôsledku spomalíte svoj pokrok a mrháte vlastným časom.

Pár ďalších tipov:

  • Čím lepšiu máte kondičku, tým si stanovujte náročnejšie ciele.
  • Občas vyskúšajte aj iné cvičenie, ako je vaše obľúbené.
  • Nezabudnite na tvorbu svalstva – posilňujte, aj keď s menším závažím.
  • Občas skúste aj šport, v ktorom nie ste veľmi zdatní.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/build-and-improve-stamina-5085005

Mohlo by vás zaujímať