Ženy po 40-ke či 50-ke zväčša riešia 2 problémy. Oba sa dajú vyriešiť jednoducho…

Ženy po 40-ke zväčša riešia 2 problémy. Oba sa dajú vyriešiť jednoducho…

U žien po 40-ke sa stretávam s 2 hlavnými problémami. Kilá a nespokojnosť so sebou.

Kilá

V tejto oblasti sa problém rozdelí do dvoch kategórií. Ako nepriberať a ako schudnúť. Po 40-ke väčšina žien počíta s tým, že v tomto období života sa priberá na váhe, lebo metabolizmus jednoducho spomalí. Píše sa o tom všade. Človek-žena tomu často uverí. Hneď za tým pokračujú v článkoch a videách návody na rôzne diéty, prípravky, postupy, stravu, cvičenie. Žena sa dostane do začarovaného kruhu. Je toho zrazu veľa, čo musí. Na čo musí myslieť. Čo musí vykonávať. Keď sa jej podarí schudnúť, tak nastáva ďalšia fáza. Ako nepribrať.

Ak si prečítate slovo nepribrať, tak si isto všimnete, že v jeho základe je slovo pribrať.

Hlava zväčša pracuje so slovom pribrať a na predponu NE, nereflektuje. V tomto celom procese ide teda o neustály boj. A to je kameň úrazu. Poznám to aj podľa seba. Tiež som to takto mala. Ale len do momentu, keď som stretla Nelu Sullens.

Tak sa stalo, že po 50-ke, áno , dobre čítate, po 50-ke som prestala bojovať s tým, ako nepribrať. Nikdy som nebola obézna. Dokonca podľa tabuliek som nikdy nemala ani nejakú nadváhu. Ale celý život som strávila v BOJI. Nejedla som prílohy. Nejedla som chlieb. Keď som si dala sladké, tak som to mala celý deň viac v hlave, ako v žalúdku. Mala som tam ten výkričník: Moja a teraz pôjdeš zabehať, aby si to zo seba dostala von. Spoznávate sa v tom? Výčitka sem, výčitka tam. Váha aj tak skákala hore dole plus mínus 7 kíl. Spokojná som nebola NIKDY.

Od Nely som sa naučila jedno pravidlo. Všetko, čo robíš musí byť udržateľné. Žiadna diéta udržateľná nie je. Raz skončí a človek priberie naspäť. Väčšinou aj niečo navyše. Je to daň. Daň za to, že sme uverili povere, že po 40-ke sa priberá, lebo metabolizmus spomalil. Daň za to, že uveríte reklame na diétu. Daň za to, že ste v boji. Daň za to, že veríte, že si to musíte oddrieť. A to doslova. Ale vy nemusíte… (s Nelou som robila aj niekoľko rozhovorov, možno zaujme podcast o emočnom jedení – klik)

Riešenie je prestať bojovať a robiť veci udržateľne. Tak, aby sa stali súčasťou vášho života. A aby sa to celé dalo realizovať. Výsledky sa dostavia. Čo to znamená v mojom prípade? Prvýkrát po X rokoch jem chlieb aj prílohy. Trvá to už skoro 3 roky. Obliekam rifle číslo 28 a váhu mám presne ako na gympli. Bez driny. Cvičím menej než som zvykla, keď som bola v BOJI. Dá sa to…

Sebahodnota a kult mladosti…

Druhý častý problém je sebahodnota. Keďže v spoločnosti panuje kult mladosti, tak sa ženy po 40-ke často snažia zastaviť čas. Každá to rieši inak. Aj ja som cestou čo-to skúsila. Starnutie je tabu. Nikde nevidíte návody, ako sa naučiť o seba starať udržateľne. A ako to prijať. Ak nejaké návody sú, tak len veľmi málo.

Zato reklamy, ako si zachovať mladistvý vzhľad (doslova za každú cenu), tých je celá noša.

  • A tak hľadáme.
  • Porovnávame sa.
  • Kupujeme rôzne prípravky.
  • Objednávame sa na zákroky.
  • Snažíme sa „zakonzervovať“.

Ono to však úplne nejde. Teda áno, môžete sa postupne prepracovať k toľkým zákrokom, že už sa na seba ani nebudete podobať, ale výsledkom nebude to, čo by ste čakali. V tomto probléme existuje jedno jednoduché riešenie. Nie, nemáte sa vzdať myšlienky, že chcete vyzerať a cítiť sa dobre. Tú si držte. To, na čom je treba pracovať, je vaša sebahodnota. Naučiť sa pracovať s materiálom, ktorý má inú konzistenciu.

(Apropo, ak sa človek prijme, tak verte neverte, aj tá váha prestane poskakovať.)

Nelu poznám 5 rokov. Už štyri roky (2x ročne) organizujeme víkendovky, ktoré pomohli desiatkam žien nastúpiť cestu iného prístupu samej k sebe. Výsledkom je nielen spokojnosť, ale často aj trvalý úbytok na váhe. Bez boja.

O dva mesiace, 9-11.6.2023 budeme opäť v Tatrách v Hoteli Kontakt víkendovať s našimi telami a mysľami. Ak chcete skúsiť iný pohľad na seba, ste pozvané. Máme ešte 8 miest k dispozícii.

Prihlásiť sa môžete pod týmto článkom. Viac informácií nájdete v linku – klik.

Martina Valachová

Prihláste sa alebo sa spýtajte na detaily

Pobyt sa dá hradiť aj z rekreačného poukazu…


Mohlo by vás zaujímať