fbpx

Za všetko môžu zlí a sebestrední aktivisti?

„Kto kedy vymyslel aktivizmus? Oveľa ľahšie by sa bez nich žilo. Nie? Stále na niečo poukazujú, do všetkého sa vŕtajú. Bodaj by ich zo zákona zakázali!“

Takto si predstavujem motlitbu „malomocných“ politikov, ktorí musia brať ohľad na pripomienky aktivistov v rôznych konaniach. Nuž, ale ako by sa tým „malomocným“ dobre žilo, keby sa im aktivistov odstrániť podarilo. Hm?

Som zo Senca…

Pred rokmi som spolu s ďalšími ľuďmi založila občianske združenie Senec Moje Mesto. Združenie má od začiatku za úlohu zlepšovať život v meste Senec. Hneď medzi prvou agendou bola aj senecká skládka, vplyv na životné prostredie a rozširovanie, resp nerozširovanie skládky.

Krátko pred voľbami v roku 2014 sa rozširovanie skládky podarilo zabezpečiť. Vydržalo to však krátko. Po voľbách, v ktorých som ja neuspela (kandidovala som na post primátorky), sa opäť všetko vrátilo do svojich starých koľají. Povolenie na rozšírenie skládky prešlo a išlo sa ďalej.

Do zastupiteľstva sa ale dostali aj „otravní“ aktivisti z o.z. Senec Moje Mesto. A sú tam dodnes. A otravujú a otravujú. Stále sa do niečoho vŕtajú a navážajú. Navyše sa k nim pridávajú ďalší ľudia, ktorým vadí smrad, ale aj zlý vplyv skládky na životné prostredie. A vôbec nerozumejú, že to nie je len tak! Veď predsa náhradné riešenie – kam so smeťami – treba hľadať dlho! To sa nedá hneď. Treba na to päť aj desať rokov, aby sa to vyriešilo. No nie?

Vážení (ne)zodpovední!

Od roku 2014 uplynulo 6 rokov. Čo ste za ten čas podnikli? To ste si mysleli, že vám prejde ďalšie a ďalšie rozširovanie skládky? Až napokon zasypeme smeťami celý Senec?

A posledný nech zaklopí dekel?

STOP! 

Je neuveriteľné, ako sa vedia prekrúcať fakty a informácie. A ako sa vie stupňovať tlak na občana. Včera som si prečítala výzvu starostov okolitých obcí a primátora mesta Senec. Dali podnet na Ministerstvo životného prostredia. Niektorí zo starostov sa dokonca vyhrážajú, že budú tvoriť čierne skládky, lebo občan zaplatil, tak občan má nárok na vývoz… A nemôže za to, že aktivisti spôsobili uzatvorenie skládky!

STOP!

Občania si vás zvolili, aby ste sa riadne a včas postarali o chod mesta či obce a tam patrí aj odpadové hospodárstvo. Vydierať spôsobom, ako som mala možnosť vidieť v liste, je podľa mňa detinské a nemiestne. O riešenia ste sa mali milí starostovia zaujímať už dávno a vopred. Predsa ste museli vidieť, že skládka sa nadpriemerne rýchlo zapĺňa. Celé mi to pripadá ako dobre zorganizovaná hra.

Dnes som sa rozprávala so seneckou poslankyňou Janou Turanskou. Riešenie samozrejme existuje. Napríklad je tu určitá kapacita bratislavskej spaľovne. Jedinou podmienkou je, aby sa v Senci (a okolí) začal triediť kuchynský odpad. Nejde o nič ťažké. Skrátka len jeden kýblik navyše a je to vyriešené. Touto cestou sa bude eliminovať množstvo komunálneho odpadu a cena za spaľovňu nemusí byť diametrálne odlišná, ako cena za množstvo netriedeného odpadu za odvoz na skládku.

Milí naši „malomocní“ vo vedení mesta a obcí. Možno ste sa len nechali vystrašiť alebo nemáte všetky potrebné informácie. Ľudia si vás však zvolili na to, aby ste sa starali o veci verejné s rozumom a rozvahou. Priebežne. Tak prosím začnite a neprestávajte!

Aktivisti sú tu preto, aby dali na veci a deje iný pohľad. Buďme radi, že sú…

Martina Valachová

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová