fbpx

Vyberte si techniku, ktorá myslí na vaše účty a pohodlie po celý rok

Vyberte si techniku, ktorá myslí na vaše účty a pohodlie po celý rok

Obávate sa, že obmedzené zásoby plynu a vysoké ceny energií spôsobia počas zimy vo vašej domácnosti obmedzené využívanie vykurovacích zariadení? Chcete ušetriť a pritom si užívať celoročný teplotný komfort? V tom prípade zabudnite na ohrievače a klimatizácie. Existuje tieniaca technika, ktorá má vlastnosti profíka. Správna tieniaca technika okien myslí na vaše účty aj celoročné pohodlie.

Žalúzie, markízy a rolety chránia nielen pred oslepujúcim slnkom a zvedavými pohľadmi. Pri správnom používaní tiež moderná tieniaca technika okien pomáha znižovať mesačné náklady na energie.

Podľa nedávnej štúdie možno ušetriť až 30 percent energie na vykurovanie a dokonca až 50 percent energie na chladenie, ak sú okná vybavené modernou ochranou proti slnku.

Takže máte v dnešnej neľahkej dobe dostatočný dôvod na to spoľahnúť sa pri navrhovaní obytného priestoru na sofistikované systémy ochrany pred slnkom.

Ako dobre vám poslúžia vonkajšie žalúzie v zime?

Príjemné letné teploty vo vlastných štyroch stenách majú vysoký faktor pohody, a to nielen po dlhej prechádzke v mrazivých dňoch. Ako však tento komfort dosiahnuť, keď sú zo všetkých strán hlásené nutné obmedzenia vo využívaní energií na vykurovanie priestorov?

Náklady na vykurovanie môžete veľmi jednoducho znížiť správnym spôsobom vetrania. Moderné vonkajšie žalúzie, tesne zatváracie systémy protislnečnej ochrany, majú v zimných mesiacoch izolačný účinok a akumulujú v interiéri teplo.

Ak sú napríklad v noci žalúzie zatvorené, medzi oknom a príslušným systémom ochrany pred slnkom sa vytvorí izolačný vzduchový vankúš. To znamená, že teplo nemôže uniknúť von. Ak to skombinujete s rovnako efektívnym interiérovým tienením okna, tento efekt sa ešte zosilní.

Takže rovnako ako v lete, sú vonkajšie žalúzie skvelou izoláciou interiéru pred prehrievaním od slnka, v zime zas nepustia takéto teplo von a zimu do miestnosti. Príjemný bonus je fakt, že sa s pomocou výkonného aku náradia tieto okenné tieniace systémy na budovu aj jednoducho inštalujú.

Použitie denného svetla namiesto vypínačov

Kvalitné vonkajšie rolety nešetria elektrickú energiu len pri vykurovaní a chladení miestností. Veľmi rozumne sa vďaka nim využíva aj prirodzené slnečné svetlo. Funguje to aj pri zatvorených roletách alebo žalúziách prostredníctvom flexibilnej regulácie svetla lamiel, pomocou ktorej možno regulovať dopad svetla v miestnosti.

Dostupné sú aj špeciálne textilné zásteny z priesvitnej látky, ktoré okrem oslnenia a tepelnej ochrany umožňujú aj bezproblémové využitie denného svetla a výhľad von. Namiesto umelého svetla potom používate prirodzené denné svetlo a môžete s týmito modernými systémami protislnečnej ochrany ušetriť až 20 percent nákladov na elektrickú energiu na osvetlenie.

Záleží na vás, čímsi svoju domácnosť vybavíte. Je však zbytočné kupovať ohrievače a klimatizácie, ak nemáte vyriešené správne tienenie okien.

Zdroj obrázka: UJ Alexander/Shutterstock.com

-Partnerská spolupráca-

Mohlo by vás zaujímať