Ako vyčistiť retiazku?

Ako vyčistiť retiazku?

Stratila vaša obľúbená retiazka svoj lesk? Pripravili sme pre vás informácie, ako vyčistiť vaše strieborné a zlaté retiazky, aby ste si ich krásu mohli užívať čo najdlhšie.

Domáce metódy čistenia

Ako vyčistiť striebornú retiazku či náramok? Pokiaľ si chcete striebornú alebo zlatú retiazku vyčistiť doma, siahnite, ideálne, po špeciálnych roztokoch. Ich výhoda spočíva v tom, že sa dostanú aj do záhybov a neprístupných miest retiazky. Roztoky dokážu krásne vyčistiť aj značne znečistené a zoxidované šperky.

Dávajte si však pozor, na čo je roztok určený. Iné prípravky sú na strieborné a iné na zlaté šperky. Patinované šperky sa v takýchto roztokoch nesmú čistiť vôbec. Roztok by patinu úplne odstránil a zničil tak charakter šperku. Pri výbere vhodného roztoku musíte myslieť aj na ozdoby v podobe perál a drahokamov. Niektoré roztoky by, totiž, mohli poškodiť ich povrch. Na takéto šperky sú k dispozícií iné roztoky.

Na čistenie retiazok môžete použiť aj napustené handričky. Tie sa však nedostanú úplne všade a retiazku vyčistia len čiastočne. Pri používaní týchto prostriedkov sa vždy riaďte priloženým návodom.

Ako vyčistiť retiazku?

Ako vyčistiť retiazku?

Ak potrebujete vašu retiazku vyčistiť a nemáte možnosť použiť vyššie spomenuté prostriedky, odporúčame na čistenie strieborných aj zlatých šperkov vlažný kúpeľ s mydlovou vodou. Nechajte retiazku pár minút namočenú, aby nečistoty povolili. Následne použite mäkkú zubnú kefku alebo hubku. Nezabudnite nakoniec šperky poriadne opláchnuť čistou vodou a osušiť.

Ultrazvukové čističe

Ako vyčistiť zlatú retiazku takmer ako profesionál? Použite ultrazvuk. Ten vám pomôže pri čistení zlatých aj strieborných šperkov. Ideálny je práve na retiazky, ktoré nemajú osadené žiadne kamene, ale majú veľmi členitý povrch. Ultrazvukové čističe môžete bežne zakúpiť v obchodoch s elektronikou. Prístroj vďaka ultrazvukovým vlnám vytvára drobné bublinky, ktoré sa dostanú aj do neprístupných miest.

Neodporúčame v nich v domácich podmienkach čistiť šperky s kameňmi alebo perlami. Otrasy síce povolia nečistoty, ale môžu spôsobiť aj uvoľnenie kameňov a zvýšiť pravdepodobnosť vypadnutia. V prípade prírodných kameňov dokonca až ich prasknutie. Pri používaní ultrazvukových čističov vždy dbajte na dodržiavanie pokynov v návode.

Profesionálne čistenie

Nechcete strácať čas s domácim čistením? Bojíte sa, že by ste vaše šperky poškodili? Nechajte to na profesionálov. Majú odborné skúsenosti a vybavenie, vďaka ktorému vaše šperky dokonale vyčistia a zbavia povrchových škrabancov

Ako udržať vaše retiazky a iné šperky čo najdlhšie pekné?

Odporúčame, aby ste si hlavne strieborné, ale ideálne aj zlaté šperky dávali ako posledné pred odchodom z domu, a ako prvé ich po návrate odložili do šperkovnice. Ak vaše šperky nosíte stále, skladajte si ich dole aspoň pri upratovaní, ťažšej manuálnej práci a pri návšteve chlórovaných a termálnych bazénov. Vyhnete sa tak chemickému a mechanickému poškodeniu.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať