Umelé sladidlo aspartám – môže byť jedným z faktorov vzniku rakoviny. Kde všade je?

Umelé sladidlo aspartám – môže byť jedným z faktorov vzniku rakoviny. Kde všade je?

Je neuveriteľné, ako sa v poslednej dobe dostávajú k ľuďom správy o tom, že to, čo je voľne predajné v obchodoch, má často za následok ťažké choroby. Nedávno to bol púder pre deti, potom rôzne prípravky, ktoré denne používame. A teraz umelé sladidlo? Umelé sladidlo Aspartám…

Aspartám je jedno z najrozšírenejších sladidiel na svete a používať sa začal od 80. rokov minulého storočia

Veľa ľudí sa snaží žiť zdravo Vyradiť cukor. Nakúpia si rôzne „zdravé“ potraviny, v ktorých nie je cukor. Je tam umelé sladidlo – aspartám. Ak ho však príjmu do tela priveľa, tak vedľajší efekt môže byť rakovina. Potravinové spoločnosti často prinášajú na trh rôzne druhy umelých sladidiel. Robia to tak, aby v nás vyvolali dojem, že ak si kúpime takýto produkt, tak sa stravujeme zdravšie. V mnohých prípadoch však je pravdou presný opak a zdá sa, že podobne tomu bude aj pri aspartáme, píše agentúra Reuters.

Na zoznam možných karcinómov dá umelé sladidlo aspartám aj WHO

Nikdy ste ešte o tomto umelom sladidle aspartám nepočuli?  The Independent píše, že aspartám je biele nízkokalorické umelé sladidlo bez zápachu, ktoré je však približne 200-krát sladšie ako cukor a je klasifikované ako Éčko, čo je označenie pre prísady v potravinách a v nápojoch. Ide o jedno z najužívanejších umelých sladidiel súčasnosti, pričom medzi najčastejšie produkty obsahujúce aspartám patrí Coca-cola light, iné sladené nápoje, zväčša s označením „ZERO“, či žuvačky Mars Extra.

Práve aspartám bude od júla na základe rozhodnutia Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC), po prvýkrát uvedený ako „možný karcinogén pre človeka“. To s najväčšou pravdepodobnosťou bude viesť k veľkým sporom medzi potravinárskym priemyslom a regulátormi, zdôrazňuje Reuters.

IARC vykonala kontrolu bezpečnosti aspartámu a svoju odbornú správu zverejní o pár dní.

Pripravuje sa označiť sladidlo ako „možný karcinogén pre ľudí“, čo by znamenalo, že existujú určité dôkazy spájajúce aspartám s rakovinou, ale sú obmedzené. IARC totiž používa dve vážnejšie kategórie, „pravdepodobne karcinogénne pre ľudí“ a „karcinogénne pre ľudí“.

„IARC posúdila potenciálny karcinogénny účinok aspartámu, teda respektíve identifikovala jeho nebezpečenstvo. V nadväznosti na to spoločný výbor expertov FAO/WHO pre potravinárske prídavné látky aktualizuje svoje hodnotenie rizika aspartámu, vrátane preskúmania prijateľného denného príjmu aspartámu a posúdenia dietetickej expozície. Výsledok oboch hodnotení bude verejne sprístupnený spoločne 14. júla 2023,“ vyhlásil hovorca IARC.

Ukážka, ako naše telo spracováva aspartam – zdroj: https://www.institutmodernivyzivy.cz/aspartam/

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať