Termovízia zmenila pohľad na svet: Prečo a ako pomáha aj poľovníkom?

Termovízia zmenila pohľad na svet: Prečo a ako pomáha aj poľovníkom?

Po ich prvom uvedení na trh išlo o veľmi vzácne, technologicky vyspelé a drahé zariadenia určené najmä pre armádu či iné bezpečnostné zložky. Dnes sú moderné termovízie ešte vyspelejšie, no ich cena je oveľa prívetivejšia, čo umožňuje využitie tohto zariadenia aj u bežných ľudí. Dokonalý termálny rozsah v kombinácii so špičkovou optikou sa tak s veľkou obľubou využívaj aj v poľovníctve.

Pokračujte v čítaní a o výhodách poľovníckej termovízie sa dozviete viac.

Čo je a ako moderná termovízia funguje?

Moderná termovízia sa dá chápať ako ďalekohľad, ktorý zachytáva objekty v okolí vďaka teplote, ktoré vyžarujú. Využíva na to infračervené žiarenie a tepelný podpis daného objektu. Aj v náročnom a nedostupnom teréne, kde sú podmienky viditeľnosti výrazne zhoršené, tak môže poľovník s kvalitnou termovíziou spozorovať objekt bez najmenších problémov.

Prečo je temovízia tak výhodná?

Každý skúsený poľovník aj milovník prírody veľmi dobre vie, že prostredie, do ktorého sa chystá vstúpiť, nie je vždy ideálne. Jeho náročný terén, zlá viditeľnosť a často nevyhovujúce poveternostné podmienky si vyžadujú prítomnosť používania bezpečných aku topánok a odolného outdoorového oblečenia. Termovízia sa postará zasa o to, aby ste sa na svoj cieľ oveľa ľahšie zamerali.

Jednou z významných výhod tohto špeciálneho zameriavača je to, že vám umožňuje lepšie videnie pri slabom osvetlení. Termovízne kamery sú ideálne na nočný lov alebo operácie, kde by tradičné prístroje nočného videnia boli zbytočné. Poskytujú tiež lepší výhľad v hmle alebo dyme, vďaka čomu sú ideálne pre pátracie a záchranné operácie.

Termovízie svojím používateľom tiež ponúkajú výhodu v tom, že dokážu detekovať telesné teplo živých vecí, čo uľahčuje sledovanie a lokalizáciu aj v tých najnáročnejších podmienkach viditeľnosti. Ani prekážky v podobe kríkov či iných porastov nie sú preto pri love alebo kontrolovaní zvierat vo voľnej prírode najmenší problém.

Ak sa teda rozhodujete s príchodom jari vstúpiť do prírody a pozorovať jej nádherný svet, určite to bez termovízie v pevnej gumovej vaničke do kufra auta neriskujte. Ide o základnú poľovnícku potrebu, bez ktorej sú lov a pozorovanie či kontrola prírody oveľa náročnejšie.

Zdroj obrázkov: Shutterstock.com

 

Mohlo by vás zaujímať