Prevencia závislosti od hazardných hier a ochrana mentálneho zdravia.

Prevencia závislosti od hazardných hier a ochrana mentálneho zdravia.

Ako pristupovať k prevencii závislosti od hazardných hier a chrániť si mentálne zdravie? Otázka na telo. Hlavne, ak chceme od závislosti od hazardu ochrániť deti a dospievajúcich. Síce sa hovorí, že „Stačí pekne žiť a dieťa sa pridá…“. Ale je to naozaj tak?

Minulosť a súčasnosť hrania a hazardu…

V minulosti sme sa mohli stretnúť s hraním a hazardom hlavne v herniach, kasínach. Potom sa pridali rôzne krčmy a hracie automaty. Nebývalo zriedkavé, že otec rodiny si zašiel na pivko a skúsil šťastie v hracom automate. Najmä na dedinách sa v krčme odvíjal aj komunitný život. Bolo to jediné miesto, kde sa (okrem kostola) ľudia stretli a podebatovali. Často sa preto v krčme mohli deti prizerať na ľudí, ťukajúcich do automatov. To so sebou nieslo riziko, že dieťa uvidí takéto možnosti a raz to skúsi. Prepadne hazardu. V mnohých mestách a dedinách hracím automatom odzvonilo.

Človek by si povedal, že super. Ale je to tak?

Virtuálne herne a kasína…

Dnes sa otec rodiny môže hrať a zabávať priamo zo svojej obývačky. Môže kamuflovať prácu. Veď počítač je dnes pracoviskom veľkej časti populácie. A možnosti na internete sú obrovské. Herne a kasína vznikajú ako huby po daždi. V tejto oblasti na internete neplatí veta „a nezaprší, a nezaprší…“. Ak na vás vyskočí link na Paysafecard môžete dokonca nadobudnúť predstavu, že safe je od slova bezpečný. Áno, možno budete platiť technologicky bezpečne, ale nebezpečný je návyk hrania. To by si mal každý človek uvedomiť skôr, ako sa pustí do trávenia času hraním.

Vzory

Ak dospelý človek prepadne hraniu, zmení sa jeho správanie. Viac času venuje hre a dieťa získava obraz o živote, že sedenie za počítačom je normálna súčasť života. Aj keď dieťa nevie, že rodič nepracuje, ale hrá, už príklad trávenia času za obrazovkou je presne ten vzor, ktorý sa rámcuje do istej formy presvedčenia u dieťaťa, že takto to je normálne. Takto sa žije…Od toho je už potom krok k tomu, aby sa aj dieťa zatvorilo do izby a sliedilo po internete. Alebo v nestráženej chvíli sadlo za otcov počítač (alebo počítač mamy či staršieho súrodenca…).

Keďže algoritmy fungujú spoľahlivo, tak stačí, aby v nestráženej chvíli začalo surfovať po internete a algoritmus mu ponúkne obsah, ktorý súvisí s hraním. No, a neklikne na nejlepsiceskacasina.com, ak sa mu taká stránka objaví na monitore? Klikne. A ani neviete ako, a vaše dieťa je v hre.

Ako teda zabezpečiť prevenciu od hazardných hier?

Ideálny stav je nevenovať hre a hazardovaniu váš čas a peniaze. Hlavne neukazovať tento príklad svojim deťom. Známy detský psychológ Ivan Štúr povedal v jednej vete veľmi veľa pravdy. „Ži pekne a dieťa sa pridá“. A v dnešnej dobe treba doplniť aj odporúčanie od českého profesora a psychiatra Maxa Kašparů: „Venujte deťom svoj čas. Sadnite si s nimi za stôl a veďte hlboký rozhovor. Technické záplaty na morálne diery totiž vaše dieťa neochránia.“

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať