Môže mi niekto z pozitivistov povedať, ako BUDE LEPŠIE vzniká? Bude to Univerzum, Osud, či sám Pán Boh?

Pozitívne mysleniePozitívne myslenie

Čím to je – čím to je, že pozitívne myslenie sa dostáva stále viac na výslnie? Tento pojem zaznieva čoraz častejšie z laických, dokonca aj z veľmi odborných kruhov. Nemám nič proti kruhom, už tu máme kruhy ženské, mužské a, samozrejme, odborné. Ja mám niekedy kruhy pod očami, ale to sem teraz nepleťme, to je čisto osobné. Nuž, odborníci naslovovzatí „unisono“ prízvukujú, že na ťažké životné okolnosti zaberie pozitívne myslenie.

Možno som ja spadla z višne a na tej višni si vrabce čvirikali, že myslenie je proces, počas ktorého my ako pozorovatelia prostredníctvom myšlienok tvoríme súvislosti a výsledkom týchto súvislostí by malo byť pochopenie. Je na tejto vete niečo pozitívne alebo negatívne?

Vyzerá to tak, že slovné spojenie – pozitívne myslenie nie je logické, podobne ako nie je logické tvrdenie, že elektrina je negatívna alebo pozitívna.

Elektrická energia „oživuje“ elektrospotrebiče a v prenesenom význame aj pochopenie je šťava, ktorá nám dáva chuť do života, čo vy na to? (Len tak, zo špásu si položme otázku: Je realistické vnímanie reality negatívne alebo pozitívne?)

Nie je náhodou pozitívne myslenie zamieňané za pozitívne túženie a negatívne myslenie za negatívne súženie? Rozmeňme si teda tieto vyjadrenia na drobné:

Pozitívne myslenie nie je myslenie, ale len pozitívne túženie, t. j. tvorenie cukríkových predstáv – túžob do budúcnosti, a neprebieha tu proces myslenia s cieľom pochopiť. Vo svojej podstate ide len o pocitové zažívanie optimistickej predstavy. Opakované prežívanie pozitívnych predstáv môže síce príjemne pocitovo naladiť, ale rovnako sa môže stať len únikovým manévrom, ktorý medom chutí, ale nikomu nič o nejakom probléme nevysvetlí. Napríklad, ako konkrétna šlamastika vznikla a ako sa z nej dostať. A tak človek omámený predstavami naletí na lep sladkému vábeniu: „Však vždy nejako bolo… a bude aj lepšie… to prejde… spolu to dáme… len treba veriť… treba vydržať… treba bla… bla… bla.“

Môže mi niekto z pozitivistov povedať, ako to LEPŠIE vznikne? Akými nástrojmi a kto to urobí? Bude to Univerzum, Osud, či sám Pán Boh?

Negatívne myslenie nie je myslenie, ale len negatívne súženie, t. j. tvorenie katastrofickej predstavy a jej opakované pocitové zažívanie. Čo je, samozrejme, nepríjemné a rovnako tu neprebieha myšlienkový proces s cieľom pochopiť. Chronické prežívanie negatívnych predstáv (vnímaných zo spomienok a z nich projektovaných do budúcnosti) dokáže nejedného užívateľa vskutku výdatne vyšťaviť zo životnej sily, niekedy až tak, že na myslenie toho už veľa neostane. Jediné, čo si človek v takej chvíli uvedomuje, je to, že sa topí v mori bezmocnosti a bezradnosti.

Nuž, ako to už s topiacimi býva, topiaci sa aj slamky chytá.

Čo by malo byť tou slamkou? Živé slová na správnom mieste a v správnom čase. Rozhodne nie prázdne a naučené frázy, ale slová plné pochopenia. Nič nového pod slnkom – dobrá rada nejedného zúfalca z kaluže aj z blata vylovila. Klobúk dolu pred každým, kto vie upokojiť, poskytnúť nadhľad, vysvetlenie, dodať odvahu, chuť do života a k tomu celému ešte malú štipku humorného korenia. To potom nie je len také infantilné pozitivistické chlácholenie, ale majstrovské umenie. Umenie, ktoré má jeden jediný cieľ – vzkriesiť u nešťastníka vlastný rozum a vlastné sily.

Resumé

Prežívanie akýchkoľvek predstáv, negatívnych či pozitívnych, nikdy nebolo, nie je a nikdy nebude myslením a prežívanie pocitových stavov nikdy nevedie k pochopeniu. Každý deň sme svedkami, že aj prevratné zmeny, z ktorých sa nám neraz prevracajú oči aj žalúdky, vznikajú z nerozumu, ale zmeny podporné pre život vznikajú len z hlbokého porozumenia každého z nás.

Lúčim sa s vami a želám zdar úvahám. Ak by ste sa chceli o svoje myšlienky so mnou podeliť, napíšte na lenka@atelierresume.eu, určite nás to všetkých obohatí.

Lenka Sapárová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Ako žiť v hojnosti aj v ťažších časoch?

Odpovede, ktoré sme priniesli v tomto rozhovore môžu otvoriť myseľ.. aj vám… Viac v rozhovore:

Mohlo by vás zaujímať