Čaká nás energetická chudoba? Nemecko premieňa očkovacie centrum na výhrevňu pre chudobných…

Čaká nás energetická chudoba? Nemecko premieňa očkovacie centrum na výhrevňu pre chudobných…

Sme jediní v EU pripravení na zimu? Všade sa pripravujú, len u nás máme vraj všetkého dostatok. Zaujal ma článok na Aktuality.sk, ktorý pred pár dňami upozornil, že niektoré nemecké mestá sa pripravujú na nedostatok energií a tiež na variant, že veľa ľudí sa prepadne do tzv. energetickej chudoby… Teplo a nocľah zadarmo – Núdzové scenáre už riešia napríklad v Ludwigshafene v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Ako centrálna výhrevňa má poslúžiť hala pomenovaná po bývalom ríšskom prezidentovi Friedrichovi Ebertovi.

Tá okrem dejiska športových akcii už v minulosti fungovala aj ako očkovacie centrum, takže pre miestnych ide o známe priestory. Koniec citácie.

Čo je to energetická chudoba?

Energetická chudoba je niečo, na čo si väčšina z nás nepamätá. Ide o situáciu, keď musí človek riešiť priority. Tou prvou vecou je jedlo a smäd. Potom strecha nad hlavou. A ako posledná nastupuje schopnosť platiť účty za energie. To, že sme to nezažili, neznamená, že takáto situácia nemôže nastať.

Nemecko a Francúzsko sa už pripravujú.

U nás sa správy tohto typu označujú za strašenie a vyvolávanie paniky. Nedávno som robila rozhovor na tému, ako si vybudovať aspoň základnú sebestačnosť (aj pre ľudí v bytoch). Niektorí diváci zareagovali poznámkou, že ide o zbytočnú paniku. Ja si to nemyslím. Alebo sme pápežskejší, ako pápež? Jeden z čitateľov reagoval aj poznámkou, že minister Sulík má situáciu pevne v rukách. Potom mi môj známy poslal článok z denníka E, kde sa okrem iného dozvedám:

Napriek tomu, že už sa nám rozbehol druhý polrok a vládno-koaličná kríza nabrala nové obrátky, stále nie sú jasné ani mnohé základné detaily predložených cenových riešení alebo plynárenských príprav na zimu, v ktorých, ako sa nenadarmo hovorí, sa ukrýva často samotný diabol alebo je za nimi nejaký fígeľ. Ak niektorý z detailov samotní „ideoví otcovia“ zverejnia, tak u nezávislého rozmýšľajúceho pozorovateľa alebo u zodpovedného manažéra, či u majiteľa energetickej firmy a u ich zákazníkov sa musí zjaviť znepokojenie a ďalšie množstvo otázok.

Otázniky okolo elektriny

Z doteraz zverejnených podmienok Matoviča a Sulíka týkajúcich sa cien elektrickej energie je zrejmé, že to nielen nepomôže najviac postihnutým domácnostiam či iným zraniteľným odberateľom, ale že to vnáša do celého trhu a sociálneho systému ešte väčší chaos a nespravodlivosť.

Ak má podľa Sulíka platiť obmedzenie ročnej spotreby domácnosti na 4 MWh a zvyšok spotrebovanej elektriny sa má platiť podľa trhových cien, tak domácnosti, ktoré vykurujú elektrinou, si môžu rovno „hodiť mašľu“. Takýto prístup je nanič, pretože pre domácnosti so spotrebou do Sulíkom deklarovanej hranice výdavky na elektrinu vo väčšine zvládnu aj pri očakávaných vyšších regulovaných úrovniach na budúci rok, pretože táto nákladová položka nie je pre nich až taká rozhodujúca. Na vykurovanie používajú iné médiá, povedzme plyn alebo teplo z teplárne, a práve toto sú pre nich oveľa dôležitejšie položky.

Ale pre domácnosti, ktoré vykurujú elektrinou a ich ročná spotreba sa pohybuje niekde okolo 20 MWh aj viac, je takýto prístup doslova likvidačný. Pozor! Tieto domácnosti nie sú bohaté, nevykurujú luxusné vily, ale práve naopak, sú to v dobrom zmysle slova staršie obyčajné domčeky často v klimaticky chladnejších podhorských oblastiach severnej časti stredného Slovenska.

Celý článok tu: https://e.dennikn.sk/2931171/zopar-dolezitych-otazok-pre-ministrov-sulika-matovica-ale-najma-pre-protimonopolny-urad-a-urso/

Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže

Za posledné roky sme už mohli zistiť, že politikom ide hlavne o ich moc a jej upevňovanie. Kedysi som vášnivo politiku sledovala a myslela som si, že raz sa to zmení. Dnes si to už nemyslím. Jednoducho, najúčinnejší pomocník sa nachádza na konci vášho ramena. Vaše vlastné ruky a dobré je zapojiť aj hlavu. Keď totiž nevyužijeme leto na to, aby sme sa pripravili, môže sa nám ľahko stať, že v zime už bude neskoro.

Odporúčam vám preto dva rozhovory z podcastu ODznova.

Tým prvým je Katka Čičmancová, ktorá už v decembri tvrdila, že v roku 2022 nás čaká návrat ku koreňom. Že sa začne koleso dejín točiť späť. Nech sa na to pozerám akokoľvek, sedí mi to. Návrat ku koreňom nám podľa mňa aj pomôže, lebo svet už často rieši témy úplne mimo misu. Moja babka by to nazvala sodoma-gomora.

Ďalším mojím odporúčaním je pozrieť si praktický rozhovor s Pavlom Ľuptákom, ktorý v sebe nesie rady na energetickú sebestačnosť (čiastočnú alebo úplnú) a návody za málo, ale aj za viac peňazí. Každý si môže vybrať, či sa pripraví a na koľko sa chce/môže pripraviť.

Za seba môžem už len dodať, že som napísala knihu Kam miznú vaše peniaze, na ktorú sa teraz dívam z iného uhla pohľadu. Je to v podstate záznam na šialenosť doby a rozhadzovanie zdrojmi. Tak sme žili. Mne to pripadalo už dlho neudržateľné, ale sama som netušila, aký sek a zmena nás čaká. Podtitul knihy #BUDEAKONEBOLO mi teraz už vyznieva skoro až veštecky. Pretože to začína byť pravda.

Už je ako nebolo, a vyzerá to tak, že to je len začiatok…

Nech vás leto a slnko „neopijú rožkom“. Lebo v zime by sa to mohlo naozaj vypomstiť.

Krásne leto bez uhorkovej sezóny a veľa správnych rozhodnutí a činov.

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať