fbpx

Pomaly pečená bravčová krkovička so šalviou

Keď chcete priprať rýchly obed pre viac ľudí, odporúčam tento recept z bravčového mäsa. Príprava pomaly pečenej krkovičky vás bude stáť iba pár minút času. Je to jeden z tých receptov, na ktorom si pochutnajú všetci (okrem vegetariánov samozrejme).

K receptu na pomaly pečenú krkovičku som sa dostala náhodou pred 3 rokmi, keď sme mali stretávku zo strednej školy. Zajednala som miesto a aj menu, pretože som jednou z tých, ktoré organizujú naše stretávky. Dávam si záležať na detailoch a jedným z nich je, aby všetkým chutilo. V triede máme len zlomok vegetariánov, tí sa samozrejme pečenému bravčovému mäsu vyhli a dostali inú mňamku. Ale 95% triedy si pochutnalo na tejto bravčovinke.

Pomaly pečená bravčová krkovička so šalviou

Recept som si vypýtala pri poháriku vína od majiteľky reštaurácie, ktorá pochádza zo Sarajeva. Ich recepty sú vynikajúce a zároveň jednoduché. Nič prekombinované. Bravčová krkovička, ktorú nám ponúkla na tanieri chutila ako teľacina. Jemná chuť a mäso sa priam rozpadávalo v ústach.  

Pomaly pečená bravčová krkovička so šalviou – recept

Na prípravu pomaly pečenej krkovičky budeme potrebovať:

  • Bravčová krkovička v celku (podľa počtu ľudí) – ja zvyknem piecť kúsok cez kilo a pol
  • Paradajkový pretlak
  • Listy šalvie
  • Olivový olej
  • Mleté čierne korenie
  • Soľ
  • Cesnak

Bravčovú krkovičku umyjeme a osušíme. Na nerezovej panvici ju prudko opečieme zo všetkých strán, aby sa mäso zatiahlo. Takto opečenú krkovičku tu i tam prešpikujeme cesnakom. Osolíme, okoreníme a položíme do jánskej misy, ktorú sme si vymastili trochou olivového oleja. Mäso zalejeme rajčinovým pretlakom (používam od Podravky a dávam celé balenie 500 gramov. Má dobrú konzistenciu aj chuť). Na vrch bravčovej krkovičky naukladáme listy šalvie.

So šalviou nikdy nešetrím, pretože dodá bravčovej krkovičke znamenitú chuť.

Takto pripravené bravčové mäso vložím do rúry vyhriatej na 220 stupňov a nechám piecť približne 20-30 minút. Potom teplotu stiahnem a pečiem na 155 stupňov cca štyri hodiny. Sem tam skontrolujem a podlejem trochou vývaru alebo vody.

Čas na prípravu pomaly pečenej bravčovej krkovičky so šalviou : 5-6 minút

Potom už len čakať, tu i tam nakuknúť a piecť!

Upečenú bravčovú krkovičku porcujem a podávam s ryžou, tarhoňou alebo zemiakovým pyré. Je to ideálne jedlo, keď potrebujete pohostiť viac ľudí a nechcete stráviť v kuchyni polovicu dňa. Navyše pri príprave si nezašpiníte veľa riadu, takže netreba míňať čas ani na nadmerné upratovanie. Ak vám z mäsa ostane, dá sa ďalší deň použiť na prípravu rýchleho rizota, alebo ním naplníte bagetu s trochou zeleniny a máte desiatu do práce pre celú rodinu. Ušetríte peniaze za bagety na pumpe a ešte navyše viete, čo jete…

Dobrú chuť!

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať