fbpx
Ako udržať zarobené peniaze a vytvárať finančnú rezervu

Ako udržať zarobené peniaze a vytvárať finančnú rezervu

Končí sa leto a jeseň bude pravdepodobne horúca. Nie, nevyštudovala som počas leta vysokú školu meteorológie na nemenovanej vysokej škole, kam ani netreba chodiť. Jeseň bude horúca z dôvodu zmien na pracovnom trhu, a tiež z hrozieb, ktoré na jar priniesla pandémia a druhá vlna je vraj už tu.

Ako udržať zarobené peniaze a vytvárať finančnú rezervu?

Dopady vidno už teraz. Sú hmatateľné. Možno viac, ako zdravotné hrozby z koronavírusu, slovenské domácnosti zaťažuje zadlženie z čias hojnosti, keď ekonomika šliapala ako hodinky. Slováci sú najrýchlejšie sa zadlžujúci v Európe. Veľa sa o tom rozpráva, ale takmer nič sa nerobí pre osvetu.

Pred koronavírusom sa vieme viac-menej uchrániť. Naučili sme sa byť zodpovednejší v umývaní rúk, dezinfekcii, každý máme doma niekoľko rúšok, niektorí aj dizajnové. Horšie to je s ekonomickými dopadmi a imunitou. Povenujem sa najprv zdraviu a potom prejdem na financie. Obe oblasti spolu súvisia.

Ako na tom sme s imunitou?

Veľká časť Slovákov trpí civilizačnými chorobami alebo majú nadváhu. Podľa analýz a štatistík odborníkov na celom svete sú práve ľudia s nadváhou a civilizačnými chorobami spôsobenými z veľkej časti „blahobytom“ a sedavou prácou, tými najviac ohrozenými aj pre prípad koronavírusu, a teda aj zvládania priebehu ochorenia. O prevencii v pravom slova zmysle sa rozpráva veľmi málo.

Viacej je počuť o očkovaní a tiež o dôležitosti nosenia rúšok. Ešte vytŕčajú aj upozornenia, aby ľudia necestovali. Akoby boli tieto témy najviac dôležité a ohrozovali naše životy.

Zdravotná prevencia je však inde.

Po prvé, ľudia by sa mali začať zaujímať o svoje zdravie. Mali by sa pozerať na to, čo jedia, akú majú kondíciu, a tiež, v akom stave je ich imunita.

Keď majú nadváhu, mali by sa okamžite poradiť s odborníkmi, po večeroch neštudovať sociálne siete, ale ísť na svižnú aspoň polhodinovú prechádzku, zabehať si, prípadne zacvičiť si jogu alebo niečo obdobné. Keď príde druhá alebo tretia vlna, budú mať svoje zdravie a imunitu pod oveľa väčšou kontrolou.

Samozrejme, ak ľudia celý život nič nerobili a mysleli si, že telo je perpetuum mobile a dokáže zvládnuť všetko bez pravidelného servisovania, táto cesta bude dlhá. Ak však cestu nenastúpia teraz, bude to iba horšie.

Aj keď to tak nevyzerá, práve sa dostávam k hlavnej téme tohto príspevku, ktorý nesie nadpis : Ako udržať zarobené peniaze a vytvárať finančnú rezervu.

Na naše zdravie totiž vplýva aj stres. Keď ste už v živote stáli v situácii, že ste nemali peniaze na zaplatenie účtov, asi vám nemusím hovoriť a pripomínať, v akom strese ste boli. Finančný vankúš totiž pôsobí preventívne aj na dobrý zdravotný stav.

Aká veľká má byť vaša rezerva, aby to bolo dobré?

Skúste si predstaviť, že príjem vašej domácnosti je 3000 €. Pozrite sa na bankový účet a skontrolujte, či na ňom máte rezervu 18 000 €. Že je to veľa? Ak príde ďalšia vlna krízy a dotkne sa vás (prídete o prácu alebo dôvody s pandémiou ohrozia a zlikvidujú vaše podnikanie), budete psychicky v pohode? No asi nie.

Viem, že doteraz tak mnohí nerozmýšľali, lebo ekonomika šliapala a predstava, že výplata nepríde a situácia na pracovnom trhu bude úplne iná, ako sme boli doteraz zvyknutí, neprichádzala do úvahy. Väčšine ľudí to ani len nenapadlo.

Nuž, ale je to tu.

Ak máte dobrú prácu alebo podnikáte, je najvyšší čas zrevidovať si možnosti a pozrieť sa na to, aký je váš finančný vankúš. Máte ho dostatočne veľký? Máte rezervu aspoň na 6 mesiacov? Ak áno, je to super. Držte si to. Podporí to vašu pohodu, a teda aj imunitu.

Dostatočná finančná rezerva môže byť totiž zdrojom nielen finančnej, ale aj zdravotnej pohody. Nebudete v strese a stres je jedným z faktorov, ktorý absolútne a veľmi účinne znižuje imunitu človeka a štartuje depresie alebo vyhorenie.

Prichádza skrátka doba, kedy budeme musieť byť viacej inovatívni a kreatívni. Týka sa to prevencie na všetkých frontoch.

Ja som v marci po vypuknutí koronavírusu skolabovala. Trvalo to dva dni. Dva dni som usedavo plakala a nikto mi nevedel pomôcť. Rodina bola v šoku a nerozumeli, že prečo mi vadí, že budeme 2 týždne doma.

Od začiatku som vedela, že nejde o žiadne dva týždne. Že toto bude veľké. A to tak, ako sme ešte nezažili. V momente, keď ľudia začali šiť rúška a horúčkovito nasávali každú informáciu, lebo sa báli o zdravie, a teda život (svoj alebo svojich blízkych), mne sa v hlave zapol motor prepočítavania.

Chytila som paniku, že ako to bude vyzerať, keď bude celý národ doma tri mesiace. Tri mesiace? Všetci si ťukali na čelo. No, asi som bola veštica. Hneď nato mi volala známa, že či máme rezervy a budeme mať z čoho žiť, pretože štátna pomoc bola tak malá, že sa o žiadnej skutočnej pomoci rozprávať nedalo.

Moja odpoveď bola, že áno. Máme rezervy.

Tak prečo som bola v takej panike?

Bola som v panike kvôli ľuďom naokolo. Analýzy a štatistiky hovoria, že viac ak 80 % ľudí na Slovensku nemá rezervy ani na tri, nie na 6 mesiacov života. Áno, možno si poviete, že čo ma do toho, keď sa ma to netýka.

Ale týka.

Ak 80 % ľudí nemá rezervy a príde ďalšia vlna, tak to pocítia všetky odvetvia. Veď ostatne, niektoré už krachujú na plnej čiare.

Známa na druhej strane mi na konci telefonátu povedala, že možno by bolo dobré, keby ľudia dostali takú rukoväť. Niečo, čo by im pomohlo zamyslieť sa a začať budovať rezervy. Získať inšpiráciu a aj návod na to, ako si budovať rezervy bez toho, aby to výrazne ovplyvnilo ich životný štýl.

Sadla som si a napísala som knihu. Kniha sa volá Kam miznú vaše peniaze. Rozhodla som sa ju vydať sama a verím, že bude mať význam pre stovky a možno aj tisíce ľudí.

Nie, nejde o ďalšiu knihu plnú poučiek. Je to kniha, ktorá je postavená na mojich osobných skúsenostiach. Svoje si v nej nájde skoro každý. Napísaná je štýlom mne vlastným. Miestami je teda aj vtipná…

Môže byť prínosná pre ľudí, ktorí si myslia, že zarábajú málo – a teda logicky, nič nevedia odložiť. Zistia, že vedia. Podrží ich návod a aj Cvičebnica, ktorá je súčasťou knihy.

Dovolím si tvrdiť, že bude prínosom aj pre ľudí, ktorí zarábajú nadštandardne. Keď som dávala čítať rukopis jednej mojej známej, ktorej príjem sa hýbe v tisícoch mesačne, knihu si hneď objednala. Jej rezerva je totiž NULA. Všetky tie peniaze prichádzajú a hneď aj miznú. A ona nevie KAM!

Priatelia, ak sa vám javí, že by vám mohla kniha tohto typu pomôcť, vám alebo niekomu vo vašom okolí, bude mi cťou, ak podporíte jej vydanie kúpou v predpredaji.

Knihu doručím najneskôr koncom septembra 2020. Garantujem vám, že ak ju budete čítať s porozumením, investícia sa vám vráti okamžite. A, samozrejme, ak si z nej vyberiete niečo do života, vaša rezerva porastie a potom príde len príjemná dilema, kam a ako peniaze investovať.

Knihu si môžete v predpredaji kúpiť priamo tu.

Ako udržať zarobené peniaze a vytvárať finančnú rezervu
Editorka. Soňa Borušovičová Grafický dizajn: Veronika Bošková Foto: Gabriela Teplická Korektúry: Katarína Málková

S úctou

Martina Valachová

P.S: E-shop sa volá www.budeakonebolo.sk Má to dôvod. Naozaj sa vám môže stať, že po prečítaní a praktikovaní zásad z knihy a cvičebnice aj vo vašom prípade #budeakonebolo

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

..

 

Mohlo by vás zaujímať

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Mohlo by vás zaujímať