Petra Ázacis: ČAS
Domov / ZAMYSLENIA / Petra Ázacis: ČAS

Petra Ázacis: ČAS

Čo vám ako prvé napadne pri informácii o dlhodobejšej návšteve rodičov, či svokrovcov? No, úprimne. Asi najskôr stres. Pri pomyslení na piatich ľudí v trojizbovom byte, starosti okolo ich zdravotného stavu, ale najmä pozornosti, ktorú starší ľudia vyžadujú…

Pracovné nasadenie, tlak, starostlivosť o domácnosť, o dve deti v rôznom veku a psa, ktorý si vždy vyberie ten najnevhodnejší moment a miesto na svoje tráviace ťažkosti, mi dajú zabrať dostatočne, k tejto pestrej palete však najnovšie pribudol svokor, čo napriek tomu, že ho mám úprimne rada, znamená, že spím na gauči, neustále sa snažím byť pozitívna, keďže starší človek veľmi citlivo vníma každý výpadok úsmevu na mojej tvári, keď sa čo i len na chvíľu zamyslím, čo budem variť, kedy má syn tréning, alebo termín u zubára. Mimochodom, psa som dala zaočkovať s ročným oneskorením, čo asi hovorí za všetko.

Neustále svokra ubezpečujem, že naozaj neprekáža, len aby sa necítil nepríjemne.

No ako čas beží, všímam si pozitívne zmeny v našej domácnosti, súvisiace s jeho prítomnosťou. Všetko sa akosi spomalilo, viac sa rozprávame, smejeme, spoločne jeme, pes spokojne odpočíva pri svokrovi na posteli. Viac sa zaujímame o to, čo sme počas dňa prežili, či ako sa cítime.

Akoby sme sa viac sústredili na veci mimo práce a povinností. A nie je to len „dušičkovým“ obdobím, hoci aj to určite prispelo k uvedomeniu si nezvratného kolobehu života so všetkým, čo prináša.

Nepoznám človeka, ktorý by si nevyčítal, že mal tráviť viac času s rodičmi, kým tu boli. Otec neraz s ľútosťou spomína na časy, keď trénoval v Partizánskom, že mohol častejšie navštevovať svojho otca v neďalekej Nitre. No uvedomil si to, až keď dedko zomrel.

Posolstvom svietiacich cintorínov v ostatných dňoch nech je preto ČAS. Náš čas, ktorého nemáme veľa, o to dôležitejšie je, komu ho venujeme. Kým ešte máme možnosť.

 Petra Ázacis

(Foto: Tono Zorád)

Petra Ázacis: žena, ktorá sa presadila v mužskom svete

Rozhovor s Petrou Ázacis

Petra, pred našim rozhovorom som si vypočula reláciu v rádiu Express, kde ste sa nateraz udomácnili v tíme ranného spravodajstva. Odišli ste z redakcie športu TA3. Ako vnímate túto zmenu? (Viac v článku...)

Anton Zorád: Nikdy nie je neskoro plniť si svoje sny

Posledné obdobie sústreďujem svoju pozornosť na ľudí, ktorí sú niečím zaujímaví. Okrem fotiek spisujem ich príbehy a takto spolu s textom publikujem jednotlivé celky na svojom webe, ale aj na sociálnych sieťach.…

...mohlo by vás zaujímať

Katarína Mayer: Ide láska cez žalúdok?

Katarína Mayer: Ide láska cez žalúdok?

Roztrasenou rukou sa dotkla vypínača a neónové svetlá namodro rozžiarili lesklú bielu linku. Chvíľku jej trvalo, aby si jej oči zvykli na svetlo. Potiahla rúčku na chladničke a do kuchyne sa vlial nový zdroj chladu a modrého svetla. Vytiahla minerálku a spláchla pachuť posledných pätnástich minút. Ešteže sa dnes vrátil taký unavený, že ju nahnal rovno do spálne a nestihol ani nájsť dôvod jej vynadať alebo sa na nej fyzicky odbaviť inak ako v spálni.